وقتی آجر در خراسان شمالی کیمیا می گردد

به گزارش مجله دور زمین، چند سالی بود که دستگاه هایی در خراسان شمالی همچون سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری از کاهش ساخت و ساز در شهرهای این استان گلایه می کردند اما دوباره ساخت و ساز در این استان جان گرفته است.

وقتی آجر در خراسان شمالی کیمیا می گردد

البته افزایش قیمت کالاهایی همچون میلگرد و آهن سبب گلایه شدید سازندگان ساختمان شده بود اما بعد از گذشت مدتی مردم با آن موضوع کنار آمدند اما در حال حاضر کمبود و نبود آجر نیز به دردسرهای سازندگان ساختمان در این استان اضافه شده و موجب سردرگمی آنها شده است.

یکی از سازندگان ساختمان در بجنورد در گفت و گو با خبرنگار مجله دور زمین اضافه کرد: منزل خود را تخریب نموده تا بازسازی را انجام دهم. حدود دو هفته گذشته بعد از ساخت سقف و ستون به مرحله آجرچینی رسیدم اما هر چقدر در آجر فروشی ها به دنبال آجر می گردم، آجر یافت نمی گردد.

وی ادامه داد: به هر آجر فروشی که می روم آجر فروشی ها می گویند فراوری در آجرپزی ها تعطیل شده به همین علت آجر وارد بازار نمی گردد. باید هر چه سریع تر امر ساخت و ساز را انجام دهم تا به فصل سرما نرسم، اما نبود آجر مشکل ساز شده و برنامه ریزی ها را بر هم زده است.

وی با بیان اینکه تا زمان خاتمه ساخت مستأجر هستم، توضیح داد: هزینه های ساخت و ساز بالاست و البته پرداخت اجاره، سربار همه و در کوشش بودم که ساختمان سازی را خیلی زود به خاتمه برسانم تا از پرداخت اجاره رهایی یابم اما فکر می کنم راه طولانی برای خاتمه ساخت و ساز دارم.

زمان تحویل آجر حدود 20 روز دیگر

محمد حسین وفایی رئیس اتحادیه مصالح و ابزار بجنورد در ادامه در گفت و گو با مجله دور زمین شرح داد: آجر فروشی های بجنورد اعلام می نمایند که برای سفارش آجر به کارخانه های آجرپزی تماس می گیرند اما آنها اعلام می نمایند آجر نیست و اصلاً ندارند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر افرادی که به آجر احتیاج دارند باید در محل آجر فروشی ها ثبت نام نمایند تا حدود 20 روز دیگر آجر به دست آنها برسد.

وی ادامه داد: مقداری از آجرهای مورد احتیاج این استان از بجنورد و مقداری نیز از گرگان تأمین می شد که مشکل مذکور در آجرپزی های بجنورد وجود دارد و آجرپزی های گرگان نیز می گویند آجر موجود نیست.

افزایش قیمت مواد اولیه، فراوری آجر را کاهش داده است

مهدی امیدوار، رئیس اتاق اصناف خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با مجله دور زمین، در پاسخ به این سوال که علت کمبود آجر در بازار این استان چه چیزی است؟ گفت: یکی از عللی که سبب شده تا در بازار با کمبود آجر روبرو شویم این بوده که فراوری این محصول کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: صاحبان واحدهای فراوریی آجر اعلام می نمایند، که هزینه سوخت بالا رفته، قیمت روغن هیدرولیک سه برابر شده و فراوری با قیمت فعلی صرفه مالی ندارد، از سوی دیگر افزایش قیمت بیمه و دست مزد کارگری نیز سبب شده تا کارفرماها نتوانند این هزینه ها را پرداخت نمایند و اقدام به تعدیل نیرو نموده و هم اکنون دچار کمبود کارگر نیز شده اند.

تاکید نمود: پخش آجر صورت می گیرد اما حدود 10 روزی زمان می برد تا به دست متقاضی برسد.

بارندگی های اخیر و کمبود کارگر میزان فراوری آجر را کاهش داد

رضازاده، معاون صنعتی و معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز در گفت و گو با مجله دور زمین علت کمبود آجر در بازار را بارندگی های یک ماه اخیر اعلام و اظهار کرد: بارندگی های یک ماه اخیر سبب شده تا بخشی از خشت های خام فراوری شده از بین روند.

وی بیان نمود: البته آن تعداد از خشت های خامی که آسیب ندیده بودند وارد کوره شده تا از بین نرود.

رضازاده توضیح داد: آجرهای مورد احتیاج شهر بجنورد از اسفراین تأمین می شد که کمبود کارگر در واحدهای فراوریی اسفراین موجب کاهش فراوری در این واحدها شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 272

به "وقتی آجر در خراسان شمالی کیمیا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی آجر در خراسان شمالی کیمیا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید