استان خراسان شمالی

به گزارش مجله دور زمین، استان خراسان شمالی از جاذبه های طبیعی و تاریخی با ارزشی برخوردار است که بیش ترین آن ها در شهرستان اسفراین قرار گرفته و شامل قلعه های متعدد, امام زاده ها و شهرهای تاریخی می گردد. شهرستان های شیروان, بجنورد و جاجرم نیز در برگیرنده جاذبه های متعدد تاریخی و طبیعی هستند که در مجموع سبب بالا رفتن ارزش های جهانگردی ابن منطقه شده اند.

استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی یکی از نو ترین استان های ایران است که از تجزیه استان بزرگ خراسان (سابق) به وجود آمده است. این منطقه؛ شش شهرستان با نام های بجنورد, جاجرم, اسفراین, فاروج, شیروان, مانه و سملقان را دربرمی گیرد.

مرکزاین استان؛ شهربجنورد است که در مرکز استان واقع شده است. کشاورزی این ناحیه از شرایط مساعدی برخوردار بوده و در بعضی نقاط چون شهرستان اسفراین حالتی نیمه صنعتی دارد. استان خراسان شمالی از جاذبه های طبیعی و تاریخی با ارزشی برخوردار است که بیش ترین آن ها در شهرستان اسفراین قرار گرفته و شامل قلعه های متعدد, امام زاده ها و شهرهای تاریخی می گردد. شهرستان های شیروان و بجنورد نیز در برگیرنده جاذبه های متعدد تاریخی و طبیعی هستند و این منطقه را از ارزش های جهانگردی خاص خود برخوردار کرده است.

● مکان های دیدنی و تاریخی

استان خراسان شمالی از جاذبه های طبیعی و تاریخی با ارزشی برخوردار است که بیش ترین آن ها در شهرستان اسفراین قرار گرفته و شامل قلعه های متعدد, امام زاده ها و شهرهای تاریخی می گردد. شهرستان های شیروان, بجنورد و جاجرم نیز در برگیرنده جاذبه های متعدد تاریخی و طبیعی هستند که در مجموع سبب بالا رفتن ارزش های جهانگردی ابن منطقه شده اند.

● صنایع و معادن

در استان خراسان شمالی صنایع؛ بیش تر به صورت دستی رواج دارد و صنایع ماشینی محدود به کارخانه های مواد غذایی و سنگ بری هستند. صنایع دستی این منطقه را انواع قالی, جاجیم و گلیم بافی تشکیل می دهد. دراین منطقه معادن مختلفی نیز وجود دارند که کم تر به بهره برداری رسیده اند.

● کشاورزی و دام داری

کشاورزی اصلی ترین شغل ساکنان استان خراسان شمالی بوده که به گونه سنتی و نیمه صنعتی رواج دارد. مهم ترین فرآورده های کشاورزی این استان؛ پنبه، گندم، جو، زیره، حبوبات، سبزیجات، گیاهان صنعتی، جالیزی و علوفه ای است. در این منطقه هم چنین انواع محصولات باغی چون: آلو، گیلاس، آلبالو، انگور و سیب نیز به عمل می آید.

به علت وجود مراتع غنی, دام داری این ناحیه نیز از رونق خاصی برخوردار بوده و انواع محصولات دامی جزو تولیدات اهالی به شمار می آیند. دام داری ساکن و دام داری نیمه کوچ نشینی در تمام نقاط استان خراسان شمالی رواج دارد و پرورش زنبورعسل، کرم ابریشم و طیور نیز در کنار دام داری صورت می گیرد. فرآورده های دامی به ویژه روغن، پشم, گوشت و پوست، علاوه بر تأمین احتیاج داخلی، به سایرنقاط نیز فرستاده می گردد.

● وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

بر اساس نظر محققین؛ واژه خراسان بازمانده گونه کهن واژه خاور و متشکل از دو جزء خور به معنای خورشید و آسان به معنی آمدن است. یعنی جایی که خورشید از آن برمی آید و چون این منطقه در خاورایران قرار گرفته, این وجه تسمیه به نظر درست می آید. واژه شمالی نیز به سبب جدا شدن از خراسان سابق و قرار داشتن در شمال ایران به ادامه آن داده شده است.

درباره تاریخ این خطه از ایران زمین بایستی گفت: به طور کلی خراسان جزء ساتراپی پهناور پرثوه بوده است.

این استان پهناور دردوره باستانی قرارگاه و کشور نیرومند اشکانیان شد و درآغاز تاریخ ایران باستان، مادها را به سوی خود کشانید. خراسان شمالی گذشته از صندلی طبیعی، جغرافیایی و دارا بودن منابع سرشار زیر زمینی، از لحاظ تاریخی نیز از کهن سال ترین منطقه ها ایران به شمار می رود و از گذشته های دور دارای فرهنگی درخشان بوده است. هریک از شهرستان های این خطه؛ دارای سرنوشت تاریخی طولانی و شنیدنی هستند که در قسمت های مربوطه به طور کامل آورده شده است.

● مشخصات جغرافیایی

استان خراسان شمالی یکی از نو ترین استان های ایران است که از تجزیه استان بزرگ خراسان (سابق) به وجود آمده است. این منطقه؛ شش شهرستان با نام های بجنورد, جاجرم, اسفراین, فاروج, شیروان, مانه و سملقان را دربرمی گیرد. مرکزاین استان؛ شهربجنورد است که در مرکز استان و در درازای جغرافیایی 57 درجه و 19 دقیقه و پهنای جغرافیایی 37درجه و 28 دقیقه واقع شده است. این منطقه دارای آب و هوای نیمه معتدل و مرطوب با زمستان های سرد و تابستان های گرم است. میانگین بارش این استان به 250 میلی متر می رسد.

● شهرهای استان:

بجنورد - شیروان - اسفراین - جاجرم - مانه و سملغان - فاروج. (کلیه آمار و ارقام مربوط به سرشماری سال 1375 شمسی می باشد).

ارسالی از طرف کاربر محترم :mashhadizadeh

منبع: راسخون
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2025

به "استان خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استان خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید