هشدارها در خصوص بازار مرغ، نگرانی از قاچاق جوجه

به گزارش مجله دور زمین، به گزارش خبرنگاران، نخستین بار وزیر جهاد کشاورزی از قاچاق جوجه یکروزه از مرزهای کشور پرده برداشت. انتشار این خبر از زبان بزرگترین مقام بخش کشاورزی زنگ هشداری است بر بازار مرغ و اینکه آیا قیمت که تازه به آرامش نسبی رسیده دوباره پرخواهد کشید؟

هشدارها در خصوص بازار مرغ، نگرانی از قاچاق جوجه

قیمت پایین، به عنوان بهانه قاچاق جوجه از مرزهای کشور مطرح می گردد. فروش جوجه به قیمت پایین برای مرغداری های داخل نمی صرفد بنابراین آنها را با هر وسیله ای حتی الاغ و قاطر از مرزها به کشورهای همسایه می فرستند.

قیمت مصوب جوجه یکروزه در کشور 4200 تومان است که در بازار آزاد تا 8 هزارتومان هم فروش می رود اما مرغداران می گویند حتی به این قیمت هم نمی توانند به راحتی جوجه پیدا نمایند.

مرغداران جوجه یکروزه پیدا نمی نمایند

سعیده مشایخی فراورینماینده مرغ گفت: جوجه در بازار بسیار کم شده و علی رغم اینکه دولت نرخ 4200 تومان مصوب نموده، اما به قیمت 6 هزار تومان هم پیدا نمی گردد و این زنگ هشداری است که اگر ادامه یابد، قیمت مرغ دوباره به شدت گران خواهد شد.

وی که یک مرغداری 30 هزار قطعه ای دارد، می گوید: هزینه خرید جوجه 6 هزار تومان بسیار زیاد است و به این دلیل نتوانستم برای جوجه ریزی اقدام کنم.

کشف 47 هزار قطعه جوجه قاچاق

کامیل کریمیان، فرماندار ویژه شهرستان سقز نیز گفت: در ماه های اخیر، گزارش های متعدد مردمی مبنی قاچاق جوجه به آن سوی مرزهای کردستان دریافت شد و در این راستا نیروهای اطلاعاتی و انتظامی با هماهنگی دستگاه قضا وارد عمل شدند.

وی می گوید: نقش جوجه یکروزه در مشخص قیمت گوشت سفید و مسائل بهداشت دام و طیور بسیار مهم است اما مرز شهرستان سقز به محلی برای قاچاق جوجه یکروزه تبدیل شده بود.

وی افزود: با هماهنگی با مقامات قضایی، خوشبختانه نیروهای اداره اطلاعات با همکاری نیروی انتظامی سه محموله قاچاق جوجه یکروزه به تعداد 47 هزار قطعه را در مبادی ورودی شهرستان کشف و در این راستا هفت نفر دستگیر شدند.

نمی توانیم دلالان را معرفی کنیم

دبیر کانون مرغداران گوشتی کشور گفت: مرغداران مجبورند جوجه ها را به هر قیمتی بخرند تا فراوریشان کاهش نیابد اما سازمان تعزیرات حکومتی و دیگر دستگاه های نظارتی باید با گران فروشی جوجه یک روزه و متخلفان برخورد نمایند.

خیلی از مرغداران، جوجه ها را از دلال می گیرند و دستشان زیر ساطور دلالان است بنابراین نمی توانند دلالان را معرفی نمایند، زیرا به جوجه های آن ها احتیاج دارند.

اعتراف به گرانی جوجه

دبیر انجمن جوجه یکروزه به فروش گران جوجه یکروزه در بازارهای سیاه اعتراف می نماید و می گوید دولت قیمت های پایین مصوب نموده است اما قیمت نهاده ها بسیار گران است و فراوری به این قیمت نمی صرفد.

محمدرضا صدیق پور گفت: قیمت جوجه یکروزه باید اصلاح گردد و به حدود پنج هزار و 200 تومان برسد، در این صورت همه جوجه ها در اختیار مرغداران قرار می گیرد.

آیا قاچاق، بهانه است؟

در این میان بعضی معتقدند که دولت با طرح قاچاق جوجه یکروزه به دنبال سرپوش گذاشتن بر گرانی های اخیر مرغ و دیگر محصولات است که بهانه ای بتراشد برای آنچه که نمی تواند کنترل کند.

یک مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق با بیان اینکه مسئولان درباره قاچاق جوجه آدرس غلط می دهند، بیان کرد: گرانی مرغ ربطی به قاچاق جوجه یکروزه ندارد.

سوادکوهی، مدیرکل دفتر هماهنگی امور مقابله و رصد جریان اقتصادی قاچاق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص قاچاق جوجه و تخم مرغ گفت: اساساً حمل و نقل و شرایط نگهداری جوجه و تخم مرغ قابلیت قاچاق آن را کاهش می دهد، به طوری که با آنالیز های اجرا شده و بازدید های میدانی، حجم بسیار اندک و نزدیک به صفر از این کالا قاچاق می گردد، با این حال دلیل همان حجم ناچیز را نیز باید اشاره کنیم.

به هر روی هر اتفاقی که در بازار می افتد معلول علتی است که در سایه بی تفاوتی ها در گذشته رخ می دهد. اگر امروز مرغ، تخم مرغ یا گوشت گران می گردد دلایلی دارد که تا آنها بر طرف نگردد نمی توان به ثبات بازار دل بست.

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار خبرنگاران بخوانید.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1771

به "هشدارها در خصوص بازار مرغ، نگرانی از قاچاق جوجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدارها در خصوص بازار مرغ، نگرانی از قاچاق جوجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید