قیمت ملک در تهران 5 برابر کلان شهر های دیگر

به گزارش مجله دور زمین، موضوع مسکن یکی از مسائلی است که بسیاری از شهفرایندان در حال حاضر جهت تأمین آن با مشکل روبرو شده و گرانی و تورم در قیمت مسکن و اجاره بها در پایتخت بسیار تأثیر گذاشته است. مسئولان طی سال های گذشته وعده های زیادی جهت کاهش نرخ قیمت مسکن در شهر های مختلف از جمله پایتخت داده اند، ولی تا کنون نه تنها این موضوع محقق نشده بلکه فرایند افزایشی قیمت مسکن ادامه دار بوده است.

قیمت ملک در تهران 5 برابر کلان شهر های دیگر

فارس در ادامه نوشت: ساخت واحد های کوچک مقیاس از جمله رویکرد هایی است که برخی جهت خانه دار شدن افراد در پایتخت پیشنهاد کرده اند البته این موضوع مخالفینی هم دارد. درباره موضوع ساخت واحد های کوچک مقیاس، ارائه تراکم و میزان صدور پروانه و دیگر مسائل مربوط به شهرسازی در پایتخت با عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی شهردار پایتخت به بحث و گفتگو نشستیم:

شرایط تراکم در پایتخت در حال حاضر چگونه است و تراکم فروشی در تهران چقدر در تغییر قیمت مسکن تأثیرگذار است؟

متأسفانه انگاره ای از گذشته در نگاه به ملک در تهران وجود داشته است، مبنی بر اینکه هر چه تراکم ساخت بیشتر باشد، قیمت زمین و خانه ارزان تر می شود، اما آیا این نگاه در همه جا درست است و می شود آن را به شرایط تهران تعمیم داد؟ تجربه 50 سال گذشته درباره تهران این پیش فرض را تأیید می کند؟ در این زمینه بررسی هایی شده که نشان می دهد این تصور و نگاه درست نیست و چنین نتیجه ای را به همراه نداشته است.

تراکم بیشتر سبب افزایش قیمت مسکن در تهران شد

سال 91 وقتی دو طبقه به زمین های تهران اضافه کردند و مجوز تراکم بیشتر داده شد، فرایند رشد قیمت مسکن در تهران نسبت به بقیه نقاط کشور تشدید شده است، یعنی تراکم بیشتر دادن سبب افزایش قیمت مسکن در تهران شده است، این یک واقعیت روی داده و نتیجه گیری کارشناسی است.

قیمت ملک در تهران نسبت به سایر شهر ها چند برابر است؟

قیمت ملک در تهران 5 برابر کلان شهر های دیگر است حتی قیمت ملک در تهران با کلان شهر های دیگر دنیا هم قابل مقایسه است. طبقه های اضافه می تواند سبب افزایش بهای خانه و ملک شود. طبقات اضافه یک امتیاز ویژه و یک رانت در حوزه بهره کشی از زمین بوده است و این توزیع رانت، سود سرشار برای مالک زمین ایجاد می کند.

در اقتصادی که زمینه های تولید سرمایه و کاربست مولد از دارایی بسیار کم است و بازار های سرمایه با ریسک بالا روبرویند، نقدینگی و پول یکجا جذب این بازار می شود و این حجم بالای نقدینگی و گردش بالای پول سبب گرانی بیش از اندازه در ملک شده است، در این فرایند سرمایه کلان ملی جذب ساخت وساز و بورس بازی زمین در پایتخت شده است.

تقاضا برای خرید ملک برای پاسخ به نیاز مسکن نبوده است

این سود سرشار و این سرمایه تقاضا برای خرید ملک را افزایش داده و افزایش تقاضا، بیشتر شدن قیمت و فرایند تصاعدی آن را به همراه داشته است، شوربختانه بخش بزرگی از این تقاضا، برای تولید واقعی و برای پاسخ به نیاز خانه و مسکن نبوده است، بلکه برای پاسخ گفتن به سود مورد انتظار کسی بوده که پولش را به سمت حوزه اقتصادی ملک آورده است. برای حفظ ارزش دارایی و نه تولید سرمایه بوده است.

300 هزار واحد مسکونی خالی در تهران

شاهد آشکار این ادعا ساخت و تولید خانه هایی است که تعداد زیادی از آن فروش نرفته و خالی است! بر اساس آمار سال 95، 300 هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود داشته است که این خانه ها درواقع برای سوددهی بیشتر و نه برای فروش و بهره برداری تولید شده است.

مجوز طبقات بیشتر، آپارتمان و مسکن را گران تر می کند

در شهر تهران این مدلی که گمان می کنند اگر مجوز طبقات بیشتر در ساخت وساز داده شود ملک ارزان می شود درست نیست و شواهد عکس آن را نشان می دهد. هر چه جذب سرمایه برای سود صاحب ملک بیشتر باشد آپارتمان و مسکن گران تر خواهد شد. البته پارامتر های دیگری در اقتصاد نیز بر ساخت وساز تأثیر دارد، ولی به طورکلی ارائه تراکم در تهران نتیجه معکوس داشته است و تجربه و ارزیابی اتفاقات 59 سال گذشته نشان می دهد هر چه امکان جذب سرمایه در شرایط املاک در تهران افزایش یابد، رانت حاصل از بهره کشی از زمین و زیرساخت های شهری قیمت آپارتمان را بیشتر می کند.

خبر خوش در حوزه مسکن در شهرداری برای مردم مدنظر قرار گرفته شده است؟

شهرداری بر مبنای ضوابط و مقررات قانونی اجازه ساخت وساز در پایتخت را می دهد در غیر این صورت همه چیز به ضرر مردم تمام خواهد شد اگر منضبط باشیم و طرح های شهری که توسط تیم های کارشناسی پیشنهاد می شود را مدنظر قرار دهیم و برنامه هایی که در نهاد کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی و معماری انجام می گیرد را مبنای عمل کنیم همه جوانب در نظر گرفته خواهد شد.

قیمت متوسط مسکن در پایتخت

تغییر قیمت مسکن در تهران بر روی قیمت مسکن در شهر های دیگر ایران اثر می گذارد و هر تصمیم گیری برای تغییر ضوابط و مقررات قطعاً بر روی سایر نقاط کشور تأثیرگذار است بنابراین برای هر تصمیمی باید همه جوانب به صورت کارشناسی شده مدنظر قرار گیرد. طبق آخرین آمار بانک مرکزی طی 6 ماهه نخست سال جاری قیمت مسکن در پایتخت متوسط 27 تا 28 میلیون تومان بوده است.

قیمت مسکن در پایتخت 5 برابر متوسط سایر کلان شهر ها بوده است، در حال حاضر در یک فرایند کارشناسی بر روی مسأله توزیع تراکم برنامه ریزی می شود، در ضوابطی فعلی تعداد طبقه ها بر دو رکن پایدار است، یکی عرض گذر و دیگری مساحت قطعه زمین. به طور مثال پایین محور انقلاب اگر مساحت 200 متر و عرض گذر 8 متر باشد، بالای محور انقلاب مساحت زمین 250 متر و عرض گذر 10 متر باشد، مالک 5 طبقه می تواند بسازد، اگر مساحت از حدنصاب کمتر باشد، یک طبقه کاهش می یابد، اگر مساحت کمتر از 150 مترمربع باشد 2 طبقه کم می شود، اگر مساحت از 5 برابر حدنصاب بیشتر باشد 6 طبقه می شود.

تا دو سال پیش شرایط بسیار آشفته تر هم بوده و 7 طبقه و 9 طبقه هم ممکن بوده است و این ضابطه موجب شده که در کوچه ای با عرض 10 متر به واسطه مساحت قطعات زمین ها ساختمان ها 6، 5، 4، 3، 2 و حتی 7 طبقه باشند، این ضابطه حتی اگر درست هم اجرا می شد سبب آشفتگی بصری و به هم ریختگی سیمای شهری شده است.

مبنای تازه برای توزیع تعداد طبقه ها

علاوه بر آن شهفرایندان با این همه تفاوت احساس تبعیض می کنند. مثلاً ملکی با مساحت 750 متر، 6 طبقه ساخته شده و ملکی با مساحت 740 متر 5 طبقه در همان کوچه ساخته شده است که از منظر شهرسازی خط آسمان آشفته ایجاد کرده و علاوه بر آن عدالت اجتماعی هم رعایت نشده است.

بر همین اساس معاونت شهرسازی با 7 ماه کار کارشناسی توسط مشاور، مبنای تازه ای برای توزیع تعداد طبقه ها تبیین کرده است. بر این مبنا اختلاف طبقات در یک کوچه به نفع انسجام بخشی به کالبد شهر اصلاح خواهد شد. این پیشنهاد در حال طی شدن مراحل نهایی است و امیدواریم که در کمیسیون ماده 5 به تصویب برسد. البته کلیات آن در کمیسیون ماده 5 به تصویب رسیده و در تلاشیم که قبل از سال 1400 این موضوع نهایی شود.

خاتمه ساخت خانه های نقلی در پایتخت

خاتمه ساخت خانه های کوچک و نقلی 30 متری در پایتخت به کجا رسید و شهرداری چه برنامه هایی در این راستا دارد؟

ما پیگیر محقق شدن این مسأله هستیم و اعتقاد داریم که باید برای مصرف کنندگان امکان انتخاب وجود داشته باشد و خریدار بتواند بین اینکه در مرکز شهر تهران خانه 30 متری داشته باشد و یا با همان قیمت خانه ای 70 تا 80 متری در پردیس، اسلامشهر یا پاکدشت داشته باشد حق انتخاب داشته باشد، خریدار یا مستأجر باید بتوانند گزینه مناسب را که متناسب با شرایطشان است را انتخاب کنند.

سهولت در رفت وآمد به محل کار، شرایط استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی، استفاده از خدمات عمومی و فرهنگی یا آموزشی از جمله موضوعاتی است که افراد در انتخاب خود به آن ها توجه می کنند. اینکه در حال حاضر امکان ساخت واحد های 30 تا 35 متری در پایتخت نیست به نظرم باید اصلاح شود در محل هایی مانند منطقه بازار که روزانه حجم زیادی کارگر و کسبه به این محل می آیند و یا حوالی کارخانه های غرب تهران و نزدیک دانشگاه ها ازجمله مکان هایی است که می توان ساخت و توسعه خانه های کوچک مقیاس را مدنظر قرار داد.

ولی باید به این نکته توجه داشت که اشخاص حقیقی و مالکان باید بتوانند که تولید و فروش این واحد ها را انجام دهند و نهاد های دولتی و بنیادها، این واحد های کوچک را تولید و فقط اجاره دهند و به بحث فروش ورود نکنند تا از این طریق هر چه بیشتر بتوان به قشر جوان کمک کرد تا خانه دار شوند این واحد های اجاره ای می توانند به عنوان وزنه تعادل قیمت مسکن اجاره ای عمل کنند.

اختصاص 20 درصد مساحت ساختمان به ساخت واحد کوچک مقیاس

واحد های کوچک مقیاس می تواند در هر ملک ساخته شود و نظر شما در این زمینه چیست؟

بله؛ اینکه واحد های کوچک مقیاس به صورت بلوکی ساخته شود مناسب نیست و تجارب دنیای آن را تأیید نمی کند. در چارچوب پیشنهادی شهرداری تهران، حداکثر 20 درصد مساحت ساختمان به ساخت واحد کوچک مقیاس اختصاص می یابد، ما پیشنهاد خود را در این زمینه تهیه کرده ایم و به وزارت کشور ارسال شده است آن ها نیز موافق این مسأله هستند.

رأی مثبت وزارت کشور جهت ساخت خانه های نقلی

وزارت راه و شهرسازی چقدر در این زمینه با شهرداری و وزارت کشور موافق است؟

علی رغم موافقت وزارت کشور وزیر راه و شهرسازی چندان موافق این مسأله نیست، پشتیبانی آن ها برای تحقق این مسأله لازم است، نظرمان این است که لازم است واحد های کوچک مقیاس در تهران ساخته شود، تاریخ شهرسازی در ایران و تجارب کشور های دیگر نشان می دهد که لازم است طبقات مختلف اجتماعی کنار هم باشند.

دارا و ندار را نباید از هم جدا کرد

دارا و ندار را نباید از هم جدا کرد اینکه واحد های کوچک مقیاس یا خانه های ارزان قیمت خارج از تهران ساخته شود، در واقع محترمانه اقشار ندار را از شهر بیرون می کند، ما به آن ها می گوییم تنها راهکار خانه دار شدنتان این است که به خارج از شهر بروید و با این اقدام، شهر تهران تبدیل به شهر ثروتمندان می شود. در حال حاضر ثروتمندان بالای شهر و سمت شمال و اقشار کم درآمد اکثراً در سمت جنوب پایتخت ساکن هستند و به تدریج با این رویکرد از جنوب هم این افراد. خارج شده و به سمت حاشیه می فرایند.

ساخت واحد های کوچک مقیاس چه ابعادی به لحاظ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به همراه دارد؟

درصورتی که خانه های کوچک مقیاس در پایتخت ساخته نشود، انسجام اجتماعی محله ها و شهر به هم می خورد، مردم باید خودشان انتخاب کنند که در چه فضایی زندگی کنند، این موضوع جنبه های فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و اقتصادی دارد و نباید با اقدامات نادرست و نسنجیده سبب آسیب به اقشار ضعیف شویم.

شهرداری چه گام هایی برای ساخت واحد های کوچک مقیاس برداشته است؟

زمین هایی در اختیار سازمان نوسازی تهران است، طرح معماری ساخت خانه و آپارتمان ها تهیه و به تصویب کمیسیون ماده 5 رسیده، در آن ها واحد های 35 تا 50 متری در نظر گرفته شده است، ولی توان سازمان نوسازی و ظرفیت واحد های تولیدی محدود است و باید وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی که متولی اصلی ساخت مسکن است و نهاد های دیگر کمک کنند.

همان طور که وسایل نقلیه انواع مختلف دارد و افراد بر اساس بودجه و درآمد خودشان آن را انتخاب می کنند برای مسکن نیز باید همین طور باشد و هرکسی باید متناسب شرایط خودش امکان انتخاب برای نوع مسکن داشته باشد و اگر دوچرخه تولید می کنیم دلیل نمی شود که با تولید بنز مخالف باشیم، زوجی که در ابتدای زندگی مشترک خود هستند می توانند به جای رهن خانه، واحد های کوچک مقیاس بخرند و به تدریج واحد خود را ارتقا داده و متراژ آن را بزرگ کنند، بنابراین، متناسب با شرایط اقتصادی و اجتماعی باید تصمیم گیری شود و به شرایط واقعی توجه کرد.

در صورت بی توجهی به ساخت واحد های کوچک مقیاس موضوع مسکن برای بسکمک از افراد بسیار مشکل ساز خواهد شد. در حال حاضر مجتمع های مسکونی بزرگی خارج از تهران وجود دارد، ولی برخی از آن ها عاری از خدمات اجتماعی، آموزشی و درمانی است و بسکمک از شهفرایندان حاضر هستند که واحد های کوچک تری در شهر داشته باشند و از امکانات بیشتر برخوردار شوند.

آمار ساخت وساز مسکن در سال جاری چگونه بوده است؟

از ابتدای فروردین تا مهر سال جاری بیش از 4 هزار مورد پروانه ساختمانی صادر شده که نسبت به سال قبل فرایند کاهشی داشته چراکه در 7 ماهه سال 98، 5 هزار و 430 مورد پروانه ساختمانی صادر شده بود.

همچنین سال جاری بیشترین فراوانی صدور پروانه در منطقه 15، 4 و 14 بود و کمترین میزان صدور پروانه در مناطق 9، 6 و 12 رقم خورد. همچنین از تعداد پروانه های صادرشده 3799 مورد برای ساخت مسکونی، 228 مورد برای ساخت ملک مختلط تجاری، اداری و مسکونی و 78 مورد مربوط به کار و فعالیت بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1467

به "قیمت ملک در تهران 5 برابر کلان شهر های دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت ملک در تهران 5 برابر کلان شهر های دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید