همه آنچه درباره مهاجرت به کانادا باید بدانید

به گزارش مجله دور زمین، اگر دنبال اطلاعات کامل مهاجرت به کانادا هستید، احتمالا کمی ناامید شده باشید! بیشتر منابع و سایت ها در این زمینه، متعلق به موسسات مهاجرتی هستند. از آنجایی که درآمد این موسسات در ازای وکالت و مشاوره به مهاجران است، اطلاعات کامل و مفید را رایگان ارائه نمی دهند (که خب منطقی هم هست!). به دلیل این کمبود منبع، تصمیم گرفتیم یک مقاله همه چیز تمام از راه های مهاجرت به کانادا برایتان آماده کنیم. اینجا قرار است تمام جزئیات و قدم های لازم برای مهاجرت به کانادا را یاد بگیرید. پس اگر به اقامت کانادا فکر می کنید حتما با ما همراه باشید.

همه آنچه درباره مهاجرت به کانادا باید بدانید

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با دور زمین همراه باشید، سفر دل اگیز به شهرهای تورنتو و ونکوور را با ما تجربه کنید.

راهنمای دریافت ویزای کانادا را هم پیش از هر اقدامی بخوانید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا مهاجرت به کانادا؟

 • مهاجرت به کانادا برای ایرانیان
 • مزایای مهاجرت به کانادا
 • معایب مهاجرت به کانادا

آیا باید حتما به وسیله موسسات مهاجرتی اقدام کنیم؟

انواع راه های مهاجرت به کانادا

 1. اقامت کانادا به وسیله اکسپرس اینتری
 • روش های مهاجرتی تحت پوشش اکسپرس اینتری
 • ناک شغلی NOC چیست؟
 • -ناک شغلی شما کدام است؟
 • -مرحله اول امتیازبندی اکسپرس اینتری
 • -مرحله دوم امتیازبندی اکسپرس اینتری
 • محاسبه امتیاز شما در مرحله دوم اکسپرس اینتری
 • مرحله خاتمهی در سیستم اکسپرس اینتری
 • هزینه مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری
 1. مهاجرت به کانادا به وسیله تحصیل
 • پذیرش کانادا در مقطع کارشناسی
 • پذیرش کانادا در مقطع کارشناسی ارشد
 • پذیرش کانادا در مقطع دکتری
 • اخذ اقامت دائم کانادا با ویزای تحصیلی
 1. مهاجرت به کانادا به وسیله سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری در کانادا به وسیله ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری در کانادا با ویزای استارتاپ
 • سرمایه گذاری در کانادا به وسیله برنامه های استانی
 • برنامه سرمایه گذاری استانی کبک
 1. مهاجرت به کانادا به وسیله کار
 2. مهاجرت به کانادا به وسیله اسپانسرشیپ
 3. مهاجرت به کانادا به وسیله تولد فرزند
 4. مهاجرت به کانادا به وسیله پناهندگی

جستجو و خرید بلیط هواپیما تورنتو در خبرنگاران

چرا مهاجرت به کانادا؟

وقتی صحبت از کار و زندگی در خارج می گردد، کشور کانادا یکی از اولین انتخاب ها است. شاید اصلی ترین دلیل این تمایل، مهاجرپذیری کانادا باشد. حدود یک سوم مردم این کشور را مهاجران تشکیل می دهند. پیش بینی می گردد این آمار تا سال 2036 به 50% برسد! اگر شما هم به شرایط اقامت در کانادا فکر می کنید، بیایید اول مزایا و معایب زندگی در این کشور را آنالیز کنیم.

مهاجرت به کانادا برای ایرانیان

کانادا یکی از بهترین انتخاب ها برای ایرانیان است. طبق آمار سال 2011 بیشتر از 160 هزار ایرانی در کانادا می نمایند. این تعداد با موج جدید مهاجرت، در حال افزایش است. وجود همزبانان فراوان در کنار ثبات سیاسی، سطح رفاه بالا، اقتصاد قوی، زبان رسمی انگلیسی، شرایط مطلوب کار و… از انگیزه های ایرانیان برای مهاجرت به کاناداست.

تجمع ایرانیان کانادا را بیشتر در شهرهای تورنتو، اتاوا، ونکوور، مونتریال و کبک می توان پیدا کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در تورنتو محله ای به نامlittle Tehran (تهران کوچک) وجود دارد! این منطقه از خود تهران هم ایرانی تر است! انواع کباب، بستنی زعفرانی، سنگگ، پفک مینو، شامپو تخم مرغی، سنگک و بربری و هر آنچه دل تنگتان بخواهد در لیتل تهران گیر میاورید.https://www.alibaba.ir/mag/travel-guide-to-toronto/

جستجو و رزرو هتل کانادا در خبرنگاران

مزایای مهاجرت به کانادا

 • کانادا یکی از امن ترین کشورها از نظر سیاسی است. بی طرفی و آرامش این کشور شرایط مناسبی را برای مهاجران مختلف فراهم می نماید.
 • خدمات درمانی رایگانی دارد. بعد از سه ماه اقامت، شما می توانید به آسانی از خدمات پزشکی رایگان دولت بهره ببرید.
 • طبیعت بسیار تمیز و زیبایی دارد. قوانین سخت گیرانه حفاظت محیط زیست، کنترل دقیق زباله و فاضلاب از عوامل تمیزی این کشور هستند.
 • در این کشور جهان اول، فرصت های شغلی مناسبی در اختیار دارید. با داشتن تخصص و تحطیلات کافی، می توانید برای پیدا کردن شغل مناسبتان به موسسات کاریابی مراجعه کنید.
 • تحصیل در کانادا برای شهفرایندان رایگان است. آموزش باکیفیت و رایگان در این کشور توسط دولت تامین می گردد.
 • فرهنگ و مطلعی مردم کانادا بالا است. ساکنان این کشور در کل به خونگرمی و مودب بودن مشهور هستند. بخصوص که با توجه به درصد بالای مهاجران، نگاه تعصبی و نژادپرستانه در این کشور حداقل است.
 • اقتصاد کانادا مانند برخی از کشورهای اروپایی دچار بحران نشده است. با ارزش بالای دلار کانادا و ثبات اقتصادی، شرایط آرام و مناسبی در این کشور برقرار است.

معایب مهاجرت به کانادا

 • برای مهاجران ایرانی، فاصله جغرافیایی تا کانادا بسیار زیاد است. این فاصله و هزینه بالای پرواز، سفر به ایران را سخت می نماید.
 • اگر سرمایی هستید زندگی در کانادا برایتان کمی دردسرساز می گردد! آب و هوای این کشور سرد است و زمستان های طولانی دارد. البته شهرهای جنوبی و غربی کانادا (مثل ونکوور) آب و هوای معتدل تری دارند.
 • دریافت اقامت کانادا چندان ساده نیست. فرایند اخذ ویزا ممکن است طولانی باشد و صبر و هزینه زیادی از شما بگیرد. با راه های مهاجرت به کانادا در ادامه مقاله بیشتر آشنا می شویم.
 • کانادا کشور گرانی است. هزینه ها در برخی از شهرهای کانادا، از شهرهای اروپایی بیشتر هستند. البته اگر شغل مناسبی پیدا کنید و درآمدتان به دلار کانادا باشد این مشکل تا حد زیادی حل می گردد.
 • اقتصادیات در کانادا بالا است. هر فردی که در این کشور شاغل است باید درصدی از درآمدش را اقتصادیات بدهد. البته در شرایطی مثل بچه دار شدن، دولت به یاری شما می آید و از میزان اقتصادیاتتان کسر می نماید.

اخذ اقامت کانادا به وسیله موسسات مهاجرتی

هیچ اجباری نیست که برای مهاجرت به کانادا به موسسات مهاجرتی مراجعه کنید. اما اگر وقت کافی ندارید، زبان انگلیسی تان خوب نیست یا استرس دارید بهتر است از مشاوران حقوقی یاری بگیرید. مزیت اقدام از موسسات مهاجرتی این است که از آخرین تغییرات و قوانین جدید مهاجرت به کانادا مطلع هستند. به این صورت ریسک ریجکت شدن به خاطر نامطلعی کم می گردد. از طرفی مشاوران حقوقی، با تجربه ای که دارند می توانند بهترین روش مهاجرت با شرایط خاص شما را انتخاب نمایند.

اما اصلا فکر نکنید که خودتان نمی توانید فرایند مهاجرتتان را پیش ببرید. در واقع موسسات مهاجرتی کار خارق العاده ای انجام نمی دهند! مراحلی که اداره مهاجرت کانادا معین نموده تعیین هستند؛ چه وکیل حقوقی این مراحل را طی کنید چه خودتان. پس اگر سطح زبان انگلیسی تان خوب است توصیه می کنیم خودتان به وسیله سایت مهاجرت کانادا (www.cic.gc.ca) برای اقامت دست به کار شوید. ما هم یاریتان می کنیم و در ادامه تمام اطلاعات لازم را برایتان توضیح می دهیم.

انواع راه های مهاجرت به کانادا

خوشبختانه روش های متنوعی برای اخذ اقامت کانادا وجود دارد. در اولین قدم ضروری است روش مناسب خودتان را پیدا کنید. ما در ادامه، شرایط لازم تحصیلی، اقتصادی و… را برای تمام راه های مهاجرت توضیح می دهیم. منبع ما برای این اطلاعات، سایت مهاجرت کانادا است.

1. اقامت کانادا به وسیله اکسپرس اینتری

خب، اول از جذاب ترین و سریع ترین روش مهاجرت به کانادا آغاز کنیم. اکسپرس اینتری (EXPRESS ENTRY) روشی است که از سال 2015 توسط اداره مهاجرت کانادا ایجاد شده. با این سیستم می توانید اقامت دائم کانادا را در سریع ترین زمان (حدود 6 ماه) دریافت کنید. این طرح کاملا الکترونیکی است و برای ارزیابی متقاضیان استفاده می گردد.

بگذارید ساده بگوئم؛ قبلا برای مهاجرت باید علاوه بر صرف هزینه های زیاد، تا مدت ها در صف آنالیز می ماندید. اما در این روش، به درخواست شما با توجه به شایستگی تان رسیدگی می گردد. در واقع هرچقدر تحصیلات بهتر، سابقه کار و زبان قوی تری داشته باشید، امتیاز بیشتری می گیرید و از رقیب هایتان جلو می زنید. کاملا عادلانه و منطقی! این نکته ریز را هم بدانید که Express Entry یک روش مهاجرت نیست؛ بلکه یک طرح برای ارزیابی تخصص شماست. از این طرح ارزیابی، در سه برنامه نیروی متخصص فدرال-پیشه وران ماهر فدرال-تجربه کانادایی استفاده می گردد.

روش های مهاجرتی تحت پوشش اکسپرس اینتری

قبل از اینکه امتیازبندی اکسپرس اینتری را آنالیز کنیم، بهتر است کمی از سه برنامه مهاجرتی آن بدانیم.

 • نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Program) : این برنامه اصلی ترین و البته پرطرفدارترین روش مهاجرتی است. چون داشتن سابقه کار کانادایی در آن الزامی نیست. به علاوه شما با پذیرفته شدن در برنامه، می توانید از همان ابتدا اقامت دائم بگیرید و در استان دلخواهتان کار پیدا کنید. برای اقدام از این روش باید حداقل یک سال سابقه کار و حداقل دو سال تحصیلات آکادمیک داشته باشید.
 • پیشه وران ماهر فدرال (Federal Skilled Trades Program) : این برنامه همانطور که از اسمش پیداست بیشتر به شغل های صنعتی و فنی حرفه ای اختصاص دارد (مثل مشاغل ساختمانی و برق کاری، کشاورزی و صنایع مرتبط، نانوایی و قصابی و…). در این گروه داشتن تحصیلات الزامی نیست، اما متقاضی باید حداقل یک پیشنهاد شغلی یک ساله، از نهادهای مورد تایید کانادا داشته باشد.
 • تجربه کانادایی ((Canadian Experience Class : این برنامه ویژه متقاضیانی است که تجربه کار در کانادا داشتند و حالا می خواهند اقامت دائم بگیرند. داشتن حداقل یک سال سابقه کار کانادایی تمام وقت، یا سه سال پاره وقت در این روش الزامی است.

ناک شغلی NOC چیست؟

برای درخواست اقامت در این سه برنامه، اول باید ناک شغلی تان را بدانید. ناک مخفف (National Occupational Classification) به معنی طبقه بندی ملی مشاغل است. دولت کانادا مشاغل مهاجرتی را طبقه بندی و کدبندی نموده، تا تعیین کند برای هر برنامه به چه تخصصی احتیاج دارد. در واقع هر کدام از سه برنامه ای که توضیح دادیم، شغل و سطح مهارت خاصی می طلبند. برای مثال شما برای شغل پزشکی نمی توانید از برنامه پیشه وران ماهر فدرال اقدام کنید.

بالاترین سطح مهارت از 0 آغاز می گردد. کد 0 ویژه مشاغل مدیریتی مثل مدیر اقتصادی، قانون گذار، مدیر رستوران و… است. سطح مهارت بعدی A و شامل پزشکان، معماران و… است. این سطوح همین طور تا D ادامه پیدا می نمایند و در نهایت به مشاغلی مثل میوه چین ها و کارگران دکل نفتی و نیروهای خدماتی می رسند. حالا با این توضیحات:

 • برنامه نیروی متخصص فدرال، شامل شغل های سطح 0، A و B است.
 • برنامه پیشه وران ماهر فدرال شامل شغلهای سطح B است.
 • و برنامه تجربه کانادایی شامل شغلهای سطح 0، A و B است.

نکته: شاید بپرسید پس سطح C و D کجا رفت؟ این دو سطح جزو سه برنامه ای که توضیح دادیم نیستند. اما دولت کانادا برای این سطوح برنامه های دیگری در نظر دارد. ویزای دو ساله کار، برنامه های استانی و برنامه آتلانتیک ایمیگریشن پایلت برای این دو سطح پیشبینی شدند.

ناک شغلی شما کدام است؟

خب حالا از کجا بفهمیم تخصص ما جزو کدام گروه است؟ برای پیدا کردن گروه شغلی خودتان کافی است به قسمت NOC در سایت مهاجرت سر بزنید.در این سایت، تمام سطوح 0 تا D را می توانید ببینید. بعد از پیدا کردن سطح، اسم سطح (مثلا سطح A) یا اسم شغلتان (مثلا Civil Engineer) را در فیلتر پایین صفحه NOC وارد کنید تا کد شغلتان را بگیرید.

نکته: انتخاب ناک غلط ممکن است باعث ریجکت شدن پفراینده شما بگردد. پس حتما توضیح وظایف عنوان شغلی تان را با دقت بخوانید. برای مثال ممکن است شما مهندس نفت باشید وPetroleum engineers را با کد 2145 انتخاب کنید. اما بعد از خواندن توضیح شغل ببینید اینها اصلا کارایی نیستند که شما انجام می دهید! و توضیح و کد شغلی دیگری مربوط به شماست.

مرحله اول امتیازبندی اکسپرس اینتری

امتیازدهی سیستم اکسپرس اینتری در دو مرحله انجام می گردد. در مرحله اول امتیازات تقریبا عمومی هستند و با معیارهایی مثل سطح زبان انگلیسی، سن، تحصیلات و سابقه کار سنجیده می شوند. در برنامه نیروی متخصص فدرال، در مرحله یک باید حداقل 67 امتیاز کسب کنید. بیاید همین حالا سرانگشتی امتیاز مرحله یک شما را حساب کنیم:

معیاردسته بندیامتیاز

زبان انگلیسی

(براساس CLB)

سطح 9 و بالاتر6
سطح 85
سطح 74
سطح پایین تر از 70

مدرک تحصیلی

مدرک دانشگاهی دکتری25
مدرک دانشگاهی فوق لیسانس23
مشاغل تخصصی مانند پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و…23
حداقل دو مدرک بالاتر از دبیرستان در کانادا (معادل دو لیسانس)22
یک مدرک بالاتر از دبیرستان در کانادا (معادل لیسانس)21
مدرک بعد از دبیرستان در کانادا دوره دو ساله (معادل فوق دیپلم)19
مدرک بعد از دبیرستان در کانادا دوره یک ساله (معادل دیپلم)15
مدرک دیپلم دبیرستان کانادایی5

سابقه کار

یک سال سابقه کاری9
دو الی سه سال سابقه کاری11
چهار الی پنج سال سابقه کاری13
شش سال سابقه کاری و بالاتر15

سن

زیر 18 سال0
18 تا 35 سال12
36 سال11
37 سال10
38 سال9
39 سال8
40 سال7
41 سال6
42 سال5
43 سال4
44 سال3
45 سال2
46 سال1
47 سال و بالاتر0
پیشنهاد کاری از کاناداداشتن پیشنهاد شغلی تمام وقت، معتبر و با حقوق

(در برنامه نیروی متخصص فدرال)

10

شرایط سازگاری

مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه همسر (امتیاز CLB 4 و بالاتر)5
تجربه حداقل 2 سال تحصیل در کانادا5
تجربه حداقل 2 سال تحصیل همسر شما در کانادا5
تجربه حداقل 1 سال کار در کانادا10
تجربه حداقل 1 سال کار همسر شما در کانادا5
استخدام هماهنگ شده در کانادا5
اقوام مقیم کانادا شما یا همسرتان که حداقل 18 ساله باشند

(شامل والدین، پدر عظیم، مادر عظیم، فرزند، خواهر یا برادر، نوه، عمه، عمو، دایی، خاله، خواهرزاده و برادرزاده)

5

یک نکته از جدول: اگر دقت کنید سطح زبان با CLB محاسبه شد. معیار مهارت زبان شما در اکسپرس اینتری بر اساس این سیستم ارزیابی می گردد. با یک سرچ ساده در گوگل می توانید جدول های تبدیل آیلتس و تافل به CLB را پیدا کنید و سطح زبانتان را تبدیل کنید.

مرحله دوم امتیازبندی اکسپرس اینتری

اگر مرحله اول امتیاز لازم را کسب کردید تبریک می گویم. در غیر اینصورت ناامید نشوید و سعی کنید با آیتم هایی مثل سطح زبان، امتیازتان را بالا ببرید. حالا وارد مرحله دوم شدیم. امتیازدهی و حداقل امتیاز لازم در این مرحله، برای برنامه های مهاجرتی مختلف کمی فرق دارد. همانطور که گفتیم اصلی ترین و رایج ترین برنامه، نیروی متخصص فدرال است. پس ما هم روی همین روش توضیح می دهیم.

در مرحله دوم شما می توانید تا 1200 امتیاز کسب کنید! از این 1200 امتیاز 600 تا مربوط به مهارت و عوامل فردی شماست. 600 امتیاز دیگر برای پذیرش در برنامه های استانی کانادا است. از آنجایی که این دریافت این امتیاز استانی شرایط خیلی خاصی دارد، پس بهتر است 600 امتیاز فردی را تا جای ممکن تقویت کنیم. در برنامه نیروی متخصص فدرال حداقل امتیاز حدود 450 است. هر چقدر امتیاز شما از این حداقل بالاتر برود، شانس دریافت دعوتنامه بیشتر می گردد.

نکته: به دلیل افزایش تقاضای مهاجرت به کانادا، حداقل امتیاز مدام دارد بالا می رود! در واقع همین چند ماه پیش مینیمم امتیاز 445 بود که الان به 450 رسیده است. پس توصیه می کنیم برای اطلاع از آخرین تغییرات، حتما سایت مهاجرت را چک کنید.

محاسبه امتیاز شما در مرحله دوم اکسپرس اینتری

جدول 67 امتیازی مرحله یک را دیدید؟ خب جدول 1200 امتیازی مرحله دوم چندین برابر است! از آنجایی که نمی گردد کل سایت مهاجرت کانادا را به این مقاله انتقال داد، پس توصیه می کنیم خودتان به سایت اصلی مراجعه کنید. این طوری هم امتیازتان را براساس آخرین تغییرات حساب می کنید و هم تمام جزئیات دم دستتان است. برای محاسبه امتیاز در سایت مهاجرت کانادا دو روش وجود دارد:

· روش اول استفاده از ابزار محاسبه امتیاز است. وارد صفحه شوید و با جواب دادن به سوالات و انتخاب گزینه ها امتیازتان را دریافت کنید.

 • روش دوم استفاده از جدول امتیازدهی است. اگر می خواهید بدانید دقیقا هر آیتم چه امتیازی دارد بهتر است جدول را چک کنید. با آنالیز جدول می فهمید که از هر قسمت چند امتیاز گرفتید و چطور می توانید امتیازتان را بهتر کنید.

مرحله خاتمهی در سیستم اکسپرس اینتری

امتیازتان را حساب کردید؟ حالا وقتش رسیده درخواست بدهید. برای اینکار در سایت مهاجرت ثبت نام کنید. بعد از ساخت پروفایل اکسپرس اینتری، پفراینده تان تشکیل می گردد و می توانید درخواست مهاجرتتان را ثبت کنید. در این مرحله تمام اطلاعات و امتیازاتی که تا اینجا توضیح دادیم را وارد کنید. از اینجای کار باید منتظر آنالیز دولت کانادا بمانید. به این مرحله انتظار اصطلاحا Pool یا استخر گفته می گردد.

طبق گفته دولت کانادا، زمان آنالیز پفراینده ها 6 ماه است. اما هرچه امتیازتان از مرز 450 بالاتر برود زودتر انتخاب می شوید. پفراینده ها تقریبا هر دو هفته یکبار آنالیز می شوند و برای بهترین امتیازات دعوت نامه (یا ITA) ارسال می گردد. بعد از دریافت دعوت نامه 60 روز فرصت دارید تا مدارکتان را در سیستم آپلود کنید. این مدارک شامل تصویر شناسنامه، پاسپورت، عقدنامه، گواهی عدم سوءپیشینه، کارنامه آیلتس، گواهی آزمایشات پزشکی، نامه سابقه کار، مدرک تحصیلی هستند. و بالاخره آخرین مرحله دریافت ویزا کانادا و حرکت به سمت زندگی جدید است.

هزینه مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری

بعد از آپلود مدارک باید به ازای هر نفر، مبلغ 550 دلار کانادا واریز کنید. این مبلغ به عنوان هزینه آنالیز پفراینده دریافت می گردد. هزینه بعدی 85 دلار جهت مرحله بایومتریک است. در این مرحله باید برای انگشت نگاری به یک ویزا اپلیکیشن سنتر مراجعه کنید (در حال حاضر مرجع انگشت نگاری کانادا در ایران وجود ندارد و برای این کار باید به یکی از دفاتر VAS مورد تایید کانادا مراجعه کنید). مبلغی دیگر حدود 500 دلار هم موقع صدور ویزا از شما دریافت می گردد.

علاوه بر مبالغی که باید به دولت کانادا پرداخت گردد؛ هزینه آزمون آیلتس، حداقل 1 میلیون مبلغ ترجمه مدارک، حداقل 15 میلیون هزینه بلیط و.. را هم در نظر بگیرید. مخصوصا اینکه دفتر ویزا اپلیکیشن در ایران وجود ندارد و برای انگشت نگاری باید هزینه سفر تا کشوری دیگر را حساب کنید. با همه این توضیحات، اگر مراحل را خودتان انجام دهید می توانید با کمتر از 50 میلیون تومان فرایند را به خاتمه برسانید. (تمام هزینه های گفته شده مربوط به دی ماه 98 هستند.)

2. مهاجرت به کانادا به وسیله تحصیل

روش پرطرفدار بعدی، مهاجرت به کانادا به وسیله تحصیل است. فقط دانشجوهای ایرانی به دنبال ادامه تحصیل در کانادا نیستند؛ در تمام جهان کانادا از برترین مقصدهای دانشجویی و پژوهشی است. در این کشور حدود 100 دانشگاه معتبر وجود دارد. از این تعداد پنج دانشگاه تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا، مونترال و آلبرتا در لیست 100 دانشگاه برتر جهان هستند. تعدادی از بقیه دانشگاه های کانادایی هم در رده 100 تا 300 قرار دارند. (برای مقایسه خوب است بدانید رتبه دانشگاه شریف ما 407 و دانشگاه تهران رده 600 به بالا دارد.)

پذیرش کانادا در مقطع کارشناسی

تحصیل در دانشگاه های کانادا برای تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است. اما راستش را بخواهید دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی احتمال کمی دارد. بهتر است بعد از گذراندن کارشناسی در ایران، با تخصص در رشته تان، مقالات پژوهشی، رزومه قوی علمی، مدرک آیلتس و تافل و خلاصه با دست پر، برای ادامه تحصیل اقدام کنید. راستی همین اول حرف هزینه را هم بزنیم! اگر بورسیه نباشید هزینه تحصیل در دانشگاه ها کانادا با توجه به مقطع و رشته شما، سالیانه حدود 15 تا 20 هزار دلار است.

پذیرش کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

در اولین مرحله باید از رشته تحصیلی تان مطمئن شوید و شاخه آن را انتخاب کنید. در مقطع کارشناسی ارشد، ضروری است یکی از دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر کانادا شما را پذیرش کند. پس دانشگاه و شهر موردنظرتان را انتخاب کنید. در جدول زیر لیست بهترین دانشگاه های کانادا و سایت هر کدام را برایتان آورده ایم.

قبل از انتخاب، درباره شرایط پذیرش و شرایط رشته تان در آن دانشگاه کاملا تحقیق کنید. چون دانشگاه برای آنالیز پفراینده شما مبلغی حدود 150 دلار دریافت می نماید. این مبلغ قابل بازگشت نیست. پس بهتر است همان اول دانشگاهی را انتخاب کنید که شانس پذیرش بالایی در آن دارید. بعد از ارائه مدارک و درخواست به دانشگاه، پفراینده شما آنالیز می گردد. اگر قبول شوید دانشگاه برایتان یک نامه پذیرش تحصیل می فرستد. به یاری این نامه می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید.

نام دانشگاهشهر، استانسایت
University of Torontoتورنتو، انتاریوwww.utoronto.ca
University of Albertaآلبرتا، ادمونتونwww.ualberta.ca
University of British Columbiaبریتیش کلمبیا، ونکوورwww.ubc.ca
University of Calgaryکلگری، آلبرتاwww.ucalgary.ca
University of Montrealمونترال، کبکwww.umontreal.ca
University of Ottawaاتاوا، انتاریوwww.uottawa.ca
University of Waterlooواترلو، انتاریوwww.uwaterloo.ca
University of Western Ontarioلندن، انتاریوwww.uwo.ca
Queens Universityکینگستون، انتاریوwww.queensu.ca
McMaster Universityهمیلتون، انتاریوwww.mcmaster.ca
McGill Universityمونتریال، کبکwww.mcgill.ca
Dalhousie Universityهلیفکس، نوا اسکوشیاwww.dal.ca

پذیرش کانادا در مقطع دکتری

در پذیرش دکتری دیگر از دانشگاه درخواست پذیرش نمی کنید. در این مقطع معمولا با یک استاد دانشگاه صحبت می کنید. پس اولین قدم پیدا کردن استادی است که در زمینه شما فعالیت می نماید. استاد مناسب را می گردد از وبسایت دانشگاه، مقالات و… پیدا کرد. بعد از پیدا کردن ایمیل و اطلاعات استاد، باید درخواستتان را مکاتبه کنید. رزومه علمی قوی، نمره آیلتس بالا، معدل بالا و مقالات ISI شانس شما را بالا می برند. در صورت جلب نظر و دریافت تایید از استاد راهنما، دعوت نامه تحصیلی برای شما ارسال می گردد.

اخذ اقامت دائم کانادا با ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی برای دوران دانشجویی شما در کانادا صادر می گردد. در واقع این ویزا برای مهاجرت و اقامت دائم نیست. اما با داشتن ویزای تحصیلی، دریافت اقامت دائم بسیار ساده تر می گردد. راه های مختلفی هستند که می توانید برای تبدیل ویزا تحصیلی به اقامت دائمی بهره ببرید. یکی از راه ها که با آن آشنا شدیم اکسپرس اینتری است. با امتیازات تحصیل در کانادا و کار در کانادا، امتیاز مجموع شما تا حد خوبی بالا می رود. مخصوصا اگر یک پیشنهاد کاری در کانادا پیدا کنید، اقامت دائم تان تقریبا تضمین شده می گردد.

روش بعدی استفاده از برنامه های استانی است. هر استان کانادا، قوانینی برای اقامت فارغ التحصیلانش دارد. اگر می خواهید بعد از تحصیل در کانادا زندگی کنید، حتما برنامه آن استان را قبل از اقدام آنالیز کنید. برای مثال در استان بریتیش کلمبیا، اقامت فارغ التحصیلان رشته کشاورزی، بیولوژی مهندسی، علوم کامپیوتر، ریاضیات و آمار، منابع طبیعی و… مورد تایید است. یا در استان انتاریو فارغ التحصیلان با CLB 7 به بالا، توان تامین اقتصادی (حداقل 12000 دلار) و چند شرط دیگر می توانند برای اقامت اقدام نمایند.

اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی را دارید، با خواندن مقاله هزینه تحصیل در کانادا، اطلاعاتتان در این زمینه را تکمیل کنید.

3. مهاجرت به کانادا به وسیله سرمایه گذاری

در کانادا برنامه های مختلفی برای سرمایه گذاری پیش روی شماست. هدف کانادا از این برنامه ها جذب سرمایه خارجی، کارآفرینی و رونق اقتصادی کشورش است. از سال 2014 سرمایه گذاری غیرفعال در تمام استان ها (به جز کبک) متوقف شده و فقط امکان سرمایه گذاری فعال وجود دارد. (سرمایه گذاری غیرفعال یعنی مبلغی را برای مدت مثلا 5 سال به یکی از مراکز اقتصادی کانادا واگذار کنید. اما سرمایه گذاری فعال شامل کارآفرینی، ثبت شرکت و … است.)

اگر رزومه تحصیلی قوی ندارید یا سنتان بالا رفته، سرمایه گذاری روش مناسبی برای شماست. مخصوصا اینکه با سرمایه گذاری می توانید همراه خانواده مهاجرت کنید. اما فرایند زمانی اقامت دائم از این روش، کمی طولانی و سخت است. از بین روش های متنوع سرمایه گذاری در کانادا، چند روش ربطی به اقامت دائم ندارند. مثلا خرید سهام بورس یا ملک در کانادا یک سرمایه گذاری به حساب می آید، اما هیچ اقامتی برای شما به همراه ندارد. پس در ادامه راجع به روش هایی که منجر به اقامت دائم می شوند توضیح می دهیم.

سرمایه گذاری در کانادا به وسیله ثبت شرکت

اولین لازمه برای ثبت شرکت طرح تجاری است. بعد از تایید طرح توسط دولت کانادا، باید فرایند اداری را طی کنید. با انجام مراحل ثبت برند، کارهای اقتصادی، نام تجاری و… شرکت شما ثبت می گردد. اما این شرکت درست مثل خرید ملک، ربطی به اقامت دائم ندارد! خب پس چرا داریم درباره ثبت تجاری حرف می زنیم؟ نکته اینجاست که اگر شرکت شراکتی باشد، یا مثلا 50 درصد سهام را به نام همسرتان بزنید اوضاع فرق می نماید. در اینصورت شما می تواند به عنوان نیروی کار در این شرکت مشغول شوید. و خب به دلیل کار در کانادا، شرایطش را دارید که برای اقامت دائم اقدام کنید.

سرمایه گذاری در کانادا به وسیله ویزای استارتاپ

کارآفرینی در کانادا از روش های محبوب مهاجرت است. با راه اندازی استارتاپ هم می توانید به سودآوری برسید و هم برای اقامت دائم اقدام کنید. برای این کار یک طرح تجاری قوی ضروری است. طرحی که نوآورانه باشد، اشتغال ایجاد کند و تایید دولت کانادا را بگیرد. در کنار بیزنس پلن، مدرک زبان، مدرک تحصیلی بالای دیپلم و تجربه مدیریتی از شرایط الزامی هستند. همچنین باید سرمایه کافی برای حداقل 6 ماه زندگی در کانادا را داشته باشید. (این سرمایه برای خانواده های 2 تا 5 نفره به ترتیب 15000 دلار، 18000 دلار، 21000 دلار و 25000 دلار است.)

برای پیدا کردن حامی بیزنس پلن، می توانید با سازمان های مختلف تماس بگیرید. سختی کار همینجاست که با طرحتان، نظر یکی از شرکت های سرمایه گذاری معتبر را جلب کنید (لیست موسسات معتبر را از سایت مهاجرت کانادا ببینید.) اگر بتوانید موافقت یک یا حتی چند حامی را بگیرید برایتان نامه پذیرش طرح ارسال می گردد. در نتیجه می توانید با طرح استارتاپ ویزایتان را بگیرید.هزینه مهاجرت به کانادا با ویزای کارآفرینی در حال حاضر 1540 دلار است. زمان آنالیز هم 6 تا 12 ماه طول می کشد. خبر خوب اینکه با یک طرح بیزنس پلان تا 5 نفر از خانواده می توانند مهاجرت نمایند.

سرمایه گذاری در کانادا به وسیله برنامه های استانی

برخی از استان های کانادا، برنامه تجاری ویژه ای برای سرمایه گذاران دارند. اگر دلتان می خواهد در استان خاصی اقامت کنید، حتما برنامه PNP آنجا را چک کنید. برای اینکه با شرایط این برنامه ها آشنا شوید، یک نمونه را آنالیز می کنیم.

برنامه سرمایه گذاری استانی کبک

در برنامه استانی کبک یا QIIP سرمایه گذران با سرمایه 1.2 میلیون دلار می توانند اقامت دائم بگیرند. تا سال 2018 سرمایه گذاری فقط با تایید دولت کانادا پذیرفته می شد. اما در حال حاضر تنها 1900 پفراینده از سراسر جهان آنالیز می گردد و فقط افراد واجد شرایط تایید می شوند. آنالیز صلاحیت در این برنامه به صورت امتیازدهی است. متقاضیان باید در آیتم های تحصیلات، مهارت زبان، سن، زمینه های آموزشی و اقوام در کبک حداقل 40 امتیاز از 94 را بدست بیاورند. سرمایه گذاری در کبک شرایط اولیه خاصی هم دارد:

 • حداقل 18 سال سن
 • حداقل 2 سال سابقه کار مدیریتی
 • تمکن اقتصادی به ارزش 2 میلیون دلار
 • و تمکن اقتصادی برای زندگی اعضای خانواده در کانادا

در آخر با پذیرش نهایی می توانید به همراه اعضای خانواده به کبک مهاجرت کنید. مبلغ 1.2 میلیون دلاری هم بعد از 5 سال سرمایه گذاری به شما بازگردانده می گردد. مزیت این روش به راحت بودن آن است. در واقع شما احتیاجی نیست حتما شرکتی ثبت کنید یا گزارش های سودآوری استارتاپتان را به دولت ارائه بدهید. حتی بعد از این سرمایه گذاری، الزامی برای کار کردن یا کار مدیریتی در کانادا هم ندارید.

4. مهاجرت به کانادا به وسیله کار

سال های قبل برنامه های مختلفی برای مهاجرت به وسیله کار وجود داشت. همان دورانی که باید وقت سفارت می گرفتید و ماه ها در صف می ماندید. اما بعد از راه اندازی سیستم اکسپرس اینتری، تقاضاها فقط از همین راه آنالیز می شوند. پس اگر هر تخصصی دارید و می خواهید به وسیله کار به کانادا مهاجرت کنید، به توضیحات سیستم اکسپرس اینتری در اوایل مقاله مراجعه کنید. فقط یک استثنا وجود دارد؛ پذیرش در استان کبک مستقل است و از اکسپرس اینتری آنالیز نمی گردد.

این برنامه نیروی متخصص استان کبک نام دارد. برای تقاضا باید درخواستتان را در سایت مهاجرت کبک ثبت کنید. این سایت هم درست مثل اکسپرس اینتری امتیازبندی دارد. حداقل امتیاز برای مجردها 50 و برای متاهل ها 59 است. در صورت پذیرش، گواهی انتخاب کبک یا CSQ دریافت می کنید. مرحله آخر هم تکمیل مدارک، آزمایشات پزشکی و گواهی عدم سوءپیشینه است. درخواست پذیرش کبک حدودا 1040 دلار هزینه دارد. مدت زمان آنالیز پفراینده هم بین 15 تا 17 ماه است.

5. مهاجرت به کانادا به وسیله اسپانسرشیپ

در روش اسپانسرشیپ فردی که مقیم کاناداست می تواند اسپانسر بستگانش گردد. این بستگان شامل همسر و فرزند، والدین، پدرعظیم و مادرعظیم هستند. اسپانسرشیپ یا ویزای خانوادگی چند شرط ضروری دارد. اول اینکه فرد حامی حداقل 18 سال سن داشته باشد. این شخص باید تعهد بدهد که از پس تمام مخارج افراد مورد حمایت برمی آید. در واقع این افراد بعد از ورود به خاک کانادا، نباید هیچ یاری اقتصادی و اجتماعی از دولت تقاضا نمایند. در پفراینده، سابقه جنایی یا ورشکستگی فرد حامی هم آنالیز می گردد.

افراد اسپانسر شده می توانند در کشور کانادا کار، زندگی یا تحصیل نمایند. مهاجرت به وسیله ازدواج هم تقریبا در این روش قرار می گیرد. افراد مقیم کانادا می توانند همسرشان را به کشور بیاورند. شرایط اسپانسری همسر: سن 18 سال به بالا، تعهد مخارج به مدت 3 سال و نداشتن سابقه جرم است. نکته مهم در مهاجرت به وسیله ازدواج این است که باید واقعی بودن آن را اثبات کنید (چون خیلی ها با ازدواج غیرواقعی وارد کانادا شدند.) برای آنالیز صحت ازدواج، تمام اسناد و حتی جزئیاتی مثل اختلاف سنی معقول، زبان مشترک و عکس های خانوادگی آنالیز می شوند.

6. مهاجرت به کانادا به وسیله تولد فرزند

فرزند ایران بودن با خون معین می گردد اما کانادا با خاک! در واقع هر نوزادی که در خاک کانادا متولد گردد، شهفرایند کانادا محسوب می گردد. خیلی از خانواده ها از این فرصت ویژه استفاده می نمایند و فرزندشان را در این کشور به جهان می آورند. به خصوص که کانادا ویزای توریستی بلند مدت ارائه می دهد. پس به راحتی می توانید چند ماه قبل از زایمان به سمت کانادا پرواز کنید و فرزندتان را به جهان بیاورید.

به این ترتیب فرزند شما تابعیت و پاسپورت کانادایی خواهد داشت. و بخصوص از خدمات تحصیل و درمان و… بهره مند می گردد. اما نکته اینجاست که با تولد فرزند، خودتان اقامت نمی گیرید! در این روش ضروری است تا 18 سالگی فرزندتان منتظر بماند. بعد از 18 سالگی او می تواند اسپانسرتان گردد و با ویزای خانوادگی (روش بالا) به شما اقامت کانادا بدهد.

7. مهاجرت به کانادا به وسیله پناهندگی

برخی ها پناهندگی را راهی برای اقامت می دانند. در حالی که شرایط مهاجرت به کانادا به وسیله پناهندگی کاملا استثنائی و خاص است. پناهنده فردی است که در کشورش مورد آزار قرار گرفته و جانش در خطر باشد. حقیقت این است که شخص پناهنده معمولا صندلی مناسبی در کشور پذیرنده ندارد. پس اگر امکان مهاجرت قانونی دارید هرگز از روش های اشتباه استفاده نکنید. در چند شرایط امکان درخواست پناهندگی وجود دارد:

 • آزار و اذیت به دلیل مذهب یا نژادپرستی
 • آزار در شرایط سیاسی و نظرات مخالف حکومت
 • آزار به دلیل ملیت
 • عضویت در گروه های خاص؛ مثلا تمایلات جنسی متفاوت
 • خطرات جانی و شکنجه
 • آوارگی و جنگ داخلی یا خارجی

درخواست پناهندگی به دو روش انجام می گردد. در روش اول شخص باید به محض رسیدن به فرودگاه (یا مرزهای قانونی بندری و جاده ای) درخواست حقوقی پناهندگی بدهد. راه دوم این است که بعد از مستقر شدن در کانادا، درخواست در دفتر شهفرایندی و امور مهاجرتی ثبت گردد. بعد از ارائه درخواست، افسران مهاجرت پفراینده را آنالیز می نمایند و تصمیم می گیرند. افراد پناهنده، تا یک سال (و در مواردی بیشتر) تحت تکفل اقتصادی قرار می گیرند. اما بعد از این مدت اگر فرد ارزش افزوده ای نداشته باشد ممکن است دیپورت گردد.

و تصمیم عظیمی به اسم مهاجرت

می دانید… هر تصمیم عظیمی در زندگی، دو جنبه مثبت و منفی دارد. هیچوقت نمی گردد بدون سختی به شرایط ایده آل رسید. در 7 سالگی حاشیه امن خانه را ترک می کنیم و سالها به مدرسه می رویم. اما در عوض سواد و توانایی کسب می کنیم. برای کار، هر روز بیشتر از نصف وقتمان را صرف می کنیم. اما در ازا به استقلال اقتصادی می رسیم. این قانون در بچه دار شدن، ازدواج و تمام تصمیمات زندگی صدق می نماید.

مهاجرت هم همین است. برای مهاجرت به کانادا در ازای زندگی و آینده ایده آل، ده ها چالش مثل دوری راه، دوری از وطن و خانواده، شرایط جدید فرهنگی و اجتماعی و … در پیش دارید. پس هیچوقت از مهاجرت تصویر آرمانی برای خودتان نسازید. تمام جنبه های مثبت و منفی را کنار هم بچینید و یک تصمیم مسئولانه بگیرید. تصمیمتان هرچه که باشد برایتان بهترین اتفاقات را آرزو داریم. منتظر نظرات و تجربیات شما از مهاجرت یا زندگی در کانادا هستیم.

منبع: علی بابا
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1005

به "همه آنچه درباره مهاجرت به کانادا باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه درباره مهاجرت به کانادا باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید