قیمت تخم مرغ پایین است!

به گزارش مجله دور زمین، دبیر انجمن ملی طیور می گوید در صورتی که سیاست های غلط دولت اصلاح نشود، هفته آینده بازار تخم مرغ با شوکی جدید روبرو خواهد شد.

قیمت تخم مرغ پایین است!

فرزاد طلاکش در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: متاسفانه با وجود تمام هشدارهایی که بخش خصوصی داده، همچنان تصمیماتی که در حوزه مدیریت قیمت تخم مرغ گرفته می شود، با واقعیت ها فاصله ای زیاد دارد و تداوم این امر نه تنها به ضرر تولید کننده تمام می شود که حتی در بازار نیز اختلال ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه با دستور ستاد تنظیم بازار، سقف قیمتی برای تخم مرغ های بسته بندی اعلام شده است، گفت: تا پیش از بی نظمی های اخیر، انجمن تخم مرغ شناسنامه دار قیمت مدنظر خود را به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام می کرد و با تایید این سازمان، قیمت ها در بازار نهایی می شد اما در هفته های اخیر ناگهان بحث ستاد تنظیم بازار مطرح شده است.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: با توجه به اینکه سهم تخم مرغ های شناسنامه دار هنوز بخش محدودی از بازار است، تا کنون با نظارت سازمان حمایت مسئله ای در زمینه تعیین قیمت تخم مرغ وجود نداشت اما ورود روزهای گذشته به این عرصه و اصرار بر پایین آوردن قیمت ها می تواند بسیار مشکل ساز باشد.

طلاکش با اشاره به اختلاف نظر جدی میان تولید کنندگان و تصمیم گیران در این حوزه، توضیح داد: در جلسه ای که با حضور مسئولان داشتیم، قیمت تمام شده مدنظر آنها را محاسبه کرده و به حداقل عدد رسیدیم اما آنها باز هم گفتند که باید قیمت پایین تر بیاید و نرخ آنقدر پایین آمده که دیگر با واقعیت ها سازگار نیست. برای مثال اصرار می کنند که قیمت 12 کیلو تخم مرغ به شکل عمده، باید حدود 12 هزار تومان باشد، اما بررسی شرایط بازار در روز گذشته نشان می دهد که این عدد حدود 13 هزار و 500 تومان بوده است.

وی اضافه نمود: وقتی می گویند قیمت تخم مرغ بسته بندی شش تایی باید 7000 تومان باشد، در حالی که قیمت تمام شده آن برای تولید کننده بیش از این عدد است، تکلیف چیست؟ چرا احساس می کنند در چنین فضایی می توانند بازار را مدیریت کنند؟

دبیر انجمن ملی طیور اعلام نمود: این تصمیم غلط نتایج خود را در روزهای آینده نشان خواهد داد و در اولین گام، فروشگاه های زنجیره ای که موظف به فروش تخم مرغ شناسنامه دار هستند، قفسه هایشان خالی می شود. تولیدکننده با این قیمت ها اساسا امکان تولید ندارد و این اصرار در هفته های آینده به عذرخواهی از مردم و اصلاح در سیاست های غلط منجر می شود.

به گزارش خبرنگاران، در هفته های گذشته افزایش قیمت تخم مرغ، حواشی زیادی به وجود آورده است. مرغداران معتقدند افزایش قیمت نهاده ها که بسیاری از آنها وارداتی هستند، علت این افزایش قیمت بوده اند و دولت نیز گفته تلاش می کند تخصیص ارز به این حوزه را تسریع کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1382

به "قیمت تخم مرغ پایین است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت تخم مرغ پایین است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید