عرضه سامانه ای برای بازار سرمایه، تأسیس اولین کالج هوش مصنوعی ایران

به گزارش مجله دور زمین، گروهی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان با ایجاد زیرساخت هایی برای تشکیل اکوسیستم کامل هوش مصنوعی، سامانه هایی در این حوزه عرضه کردند که توانستند بازارگاه هوش مصنوعی را در کشور ایجاد نمایند و به گفته آنها سامانه های هوش مصنوعی عرضه شده به گونه ای است که افراد حتی بدون داشتن سواد و یا توانایی تکلم نیز قادر به بهره برداری از این سامانه ها هستند.

عرضه سامانه ای برای بازار سرمایه، تأسیس اولین کالج هوش مصنوعی ایران

دکتر محمد حاجی زاده، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در حوزه هوش مصنوعی در گفت وگو با خبرنگاران هوش مصنوعی را یک دانش میان رشته ای دانست که متخصصان رشته های مختلفی مانند برق، سخت افزار، نرم افزار، علوم شناختی، پزشکی و روانشناسی در آن مشغول به فعالیت هستند، گفت: هوش مصنوعی یک علم کاربردی است و در صنایع مختلف از حوزه آی تی تا دیگر صنایع مورد استفاده است و هم اکنون بعضی صنایع در استفاده از هوش مصنوعی و خدمات آن پیشتاز هستند و زودتر وارد این میدان شده اند، اما بعضی صنایع نیز با نوعی کندی با این پدیده رفتار نموده اند.

وی تأکید کرد: ایران در زمینه فراوری مقالات در مورد هوش مصنوعی از صندلی ویژه ای برخوردار است، اما از نظر استفاده کاربردی از این علم در صنایع، فاصله زیادی با جهان داریم که دلایل مختلفی باعث این فاصله شده است.

حاجی زاده اظهار کرد: در حال حاضر بیشتر پژوهش ها و فعالیت های ایران در حوزه هوش مصنوعی در مرز دانش حرکت می نماید، ولی این امر کافی نیست و تمرکز جدی تری احتیاج است که بتوان فاصله میان این علم و صنعت را برطرف کرد.

مدیر مرکز تحقیقات هوش مصنوعی این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه تیم هوش مصنوعی این شرکت از سال 96 فعالیت خود را شروع نموده است، گفت: این تیم با هدف تأمین احتیاجهای هوشمندسازی سامانه های اقتصادی شرکت شکل گرفت، اما با توجه به احتیاجهای پایه ای موجود در این زمینه و امکان پاسخ دهی این شرکت به آن، زمینه های کاری ما توسعه یافت.

وی، اولویت این مرکز را رشد و تربیت نیروی انسانی منطبق با احتیاجهای علمی و صنعتی به منظور کاهش فاصله میان صنعت و کاربردی کردن فناوری های هوش مصنوعی مطرح کرد و یادآور شد: در این مرکز نگاه زیرساختی به تشکیل اکوسیستم کامل هوش مصنوعی در کشور مورد توجه نهاده شد؛ از این رو کوشش کردیم با استفاده از تجربه جهانی مانند آنچه در شرکت های آمازون، ماکروسافت و گوگل اتفاق افتاده، یک اکوسیستم کامل در چهار گروه بینایی ماشین، پردازش زبان طبیعی، پرداش گفتار و داده کاوی تعریف کنیم.

حاجی زاده علوم شناختی، نرم افزار و رباتیک را از جنبه های دیگر هوش مصنوعی مطرح کرد و گفت: این مرکز تحقیقات برنامه دارد در گام های بعدی وارد این حوزه ها گردد. در حال حاضر زیرساخت های لازم برای حرکت در این جهت در حال طراحی است.

وی ادامه داد: در این راستا با ایجاد زیرساخت هایی توانستیم خدمات کامل و ارزنده ای را به زیست بوم های مختلفی مانند استارتاپ ها، نهادها و شرکت ها ارائه دهیم.

مدیر این مرکز تحقیقات هوش مصنوعی با اشاره به تعامل این شرکت با دانشگاه ها، یادآور شد: درحال حاضر بیش از 100 نفر نیروی متخصص درحوزه هوش مصنوعی در دفاتر مختلف این شرکت دانش بنیان در شهرهای مشهد و تهران مشغول به فعالیت هستند که فرایند جذب و تربیت نیرو در این مرکز نیز به صورت متمرکز انجام می گردد و برنامه داریم فرایند تربیت نیرو را سالانه 2 برابر افزایش دهیم.

تأسیس کالج هوش مصنوعی در کشور

وی ادامه داد: برای جذب این تعداد نیروی انسانی و پاسخ گویی به رشد سریع فعالیت های تحقیقاتی و توسعه ای مرکز، اقدام به راه اندازی کالج هوش مصنوعی کردیم تا بتوانیم مستقل از فرآیندهای تحقیق و توسعه و تجاری سازی بازوی تربیت نیروی انسانی خود را نیز تقویت کنیم.

مدیر مرکز تحقیقات هوش مصنوعی این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه درحال حاضر مقدمات راه اندازی این کالج اجرا شده و دوره زمستانی این کالج برگزار خواهد شد، تأکید کرد: طبق برنامه ریزی های اجرا شده قرار است دوره های 6 ماهه و یک ساله در این کالج به صورت حضوری و غیرحضوری برگزار گردد.

راه اندازی پایگاه جامع هوش مصنوعی

حاجی زاده از راه اندازی پایگاه جامع هوش مصنوعی اطلاع داد و گفت: طیفی از علاقه مندان به این حوزه، که بخشی از آنها از مدیران کسب و کارها به شمار می فرایند، احتیاجمند دسترسی به منابع علمی هستند که پایگاه جامع هوش مصنوعی را برای این منظور راه اندازی کردیم.

وی مطرح کرد: شرکت هایی مانند آمازون، ماکروسافت و گوگل خدمات جامعی را به شکل ابری در اختیار کسب و کارها قرار می دهند تا از سرویس های آماده هوش مصنوعی استفاده نمایند اما این نوع پلتفورم و سامانه در ایران وجود نداشت.

فعالیت مارکت پلیس هوش مصنوعی در کشور

مدیر این مرکز تحقیقات هوش مصنوعی با اشاره به راه اندازی مارکت پلیس هوش مصنوعی در قالب یک سامانه، اظهار کرد: در این سامانه حدود 100 سرویس هوش منصوعی عرضه می گردد که شرکت ها، استارتاپ ها و نهادهای مختلف می توانند از این سرویس ها استفاده نمایند.

به گفته وی شرکت ها و استارتاپ هایی که در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می نمایند، می توانند در این سامانه خدمات خود را عرضه نمایند.

حاجی زاده طراحی سامانه ای دیگر را از دیگر دستاوردهای این شرکت نام برد و گفت: درحال حاضر به دلیل افزایش قیمت دلار بعضی شرکت ها با مشکل سخت افزاری و توان پردازشی روبرو شده اند که نمی توانند فعالیت های متنوع و عظیم داشته باشند، بنابراین به وسیله سامانه شهاب این مشکل برطرف شده و این سامانه خدمات زیرساختی پردازشی هوش مصنوعی به متقاضیان ارائه می نماید.

وی ادامه داد: افرادی که احتیاجمند دریافت خدمات هوش مصنوعی و تحقیق و توسعه برای انتها نامه، شرکت و آزمایشگاه خود انجام هستند، می توانند به صورت ابری از خدمات پردازشی این سامانه استفاده نمایند.

مدیر این مرکز تحقیقات هوش مصنوعی با اشاره به اپلیکیشن طراحی شده توسط این گروه، گفت: این اپلیکیشن توسط تیم تحقیقاتی این شرکت دانش بنیان ایجاد و راه اندازی شده و شامل اپلیکیشن جامع اطلاع رسانی در حوزه بازار سرمایه است.

حاجی زاده تأکید کرد: در این اپلیکیشن تمامی اطلاعات مرتبط با سرمایه گذاری مانند صندوق های سهامی، نمادهای بازار بورس و فرا بورس، طلا، ارز واقعی و دیجیتال، مسکن و بانک ها وجود دارد و بعضی موضوعات نیز درحال به روزرسانی است.

وی اضافه نمود: این اپلیکیشن با فاصله زیاد از رقبا، از ابتدای سال 99 و افزایش شیوع بیماری کرونا، موضوع احراز هویت غیرحضوری برای بازار سرمایه را ارائه داد. از همین رو این خدمت در قالب خدمت فراشناسا تعریف و به عنوان سرویس جامع احراز هویت افراد در اپلیکیش مذکور پیاده سازی شد.

این محقق حوزه هوش مصنوعی با بیان اینکه درحال حاضر بسیاری از بانک ها، کارگزاری ها و اپلیکیشن هایی که احتیاج به احراز هویت دارند، متقاضی دریافت این دستاورد هستند، اظهار کرد: تا به امروز بیش از 2 میلیون و 200 هزار نفر به وسیله این اپلیکیشن احراز هویت غیرحضوری شده اند، ولی فراشناسا تنها محدود به احراز هویت بورس نیست، بلکه هر شرکت و نهادی که احتیاجمند احراز هویت باشد، می تواند از آن استفاده کند.

وی ادامه داد: این سامانه به نحوی برنامه ریزی شده که افراد دارای معلولیت نیز بتوانند از آن استفاده نمایند، چرا که بهره مندی از خدمات پولی و اقتصادی، حق همه قشرهای مختلف جامعه است.

حاجی زاده یادآور شد: در همین رابطه، در این سامانه با استفاده از ژست های حرکتی، بستری فراهم شده که افراد بدون داشتن سواد و یا توانایی تکلم بتوانند از آن استفاده نمایند. علاوه بر آن در این سامانه به تازگی خدماتی برای نابینایان فراهم شده که بتوانند به وسیله صوت مراحل احراز هویت خود را طی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1453

به "عرضه سامانه ای برای بازار سرمایه، تأسیس اولین کالج هوش مصنوعی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه سامانه ای برای بازار سرمایه، تأسیس اولین کالج هوش مصنوعی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید