رئیس دوره ای اتحادیه اروپا از احتمال تعویق تاریخ برگزیت اطلاع داد

به گزارش مجله دور زمین، رئیس دوره ای اتحادیه اروپا دستیابی به توافقی با لندن تا تاریخ مقرر برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا را بعید دانسته و از احتمال تعویق تاریخ برگزیت اطلاع داد.

رئیس دوره ای اتحادیه اروپا از احتمال تعویق تاریخ برگزیت اطلاع داد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله دور زمین، موعد مقرر برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (9 آبان ماه) نزدیک می گردد. آنتی رینه، نخست وزیر فنلاند که ریاست دوره ای اتحادبه اروپا را بر عهده دارد در گفتگویی با روزنامه دی ولت آلمان درباره تعویق مجدد تاریخ برگزیت در این شرایط اعلام آمادگی نموده و گفت که من آماده ام درخواست تمدید تاریخ برگزیت را مورد ارزیابی قرار دهم.

وی تاکید نمود که این مسئله مهم است که از یک برگزیت سخت جلوگیری کنیم. در حال حاضر این طور به نظر می رسد که تا انتها اکتبر هیچ توافقی وجود نخواهد داشت و خطر وقوع برگزیت سخت به وجود می آید.

نخست وزیر فنلاند بر این عقیده است که سران کشورهای اروپایی در نشست اتحادیه اروپا که در 17 و 18 اکتبر برگزار می گردد درباره توافق برگزیت معینی صحبت ننموده بلکه می خواهند بیشتر درباره تمدید مجدد تاریخ برگزیت سخن بگویند.

کشور فنلاند از جولای تا ماه دسامبر ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد.

رینه در عین حال گفت که البته نخست وزیر انگلیس همچنان حدود 2 هفته زمان دارد تا پیشنهادات جدیدی را برای توافق ارائه دهد. اما این طور به نظر می رسد که جانسون تازه حالا فهمیده است که با چه آشفتگی بزرگی روبرو است و چقدر سخت است تا پیشنهاداتی را برای برگزیت ارائه دهد.

نخست وزیر فنلاند ههمچنین تاکید نمود که ما باید قواعدی را بیابیم که با آن صلح و پایداری در جزیره ایرلند حفظ شده و همچنین بازار داخلی اتحادیه اروپا آسیبی نبیند.

روز آدینه رسانه های غربی گزارش دادند که بوریس جانسون تصمیم دارد در صورت دست نیافتن به توافقی با اتحادیه اروپا درباره برگزیت، تعویق مجدد تاریخ خروج کشورش از اتحادیه اروپا را درخواست کند. همه 27 عضو اتحادیه اروپا باید برای پذیرفته شدن چنین درخواستی با آن موافقت نمایند.

بوریس جانسون در آستانه برگزاری نشست اتحادیه اروپا و انجام مذاکراتی با کمیسیون اروپایی کوشش می نماید در مذاکراتی تلفنی با سران کشورهای اروپایی آن ها را در پذیرش طرح جدید برگزیت خود متقاعد کند.

مارک روته، نخست وزیر هلند اعلام نموده که وی به جانسون گفته است که همچنان مسائل مهمی درباره پیشنهادات جدید لندن وجود دارد و قبل از برگزاری نشست اتحادیه اروپا هنوز کارهای زیادی باید انجام گردد.

آنتی رینه، نخست وزیر فنلاند هم اعلام نموده است که به جانسون گفته است این مسئله مهم است که در عرض یک هفته به راه حلی در این باره دست یابیم. جانسون هم با این مسئله موافقت نموده است.

یک سخنگوی کمیسیون اروپایی روز آدینه اعلام نموده بود که پیشنهادات جدید جانسون درباره برگزیت هیچ اساسی برای یک توافق را نشان نمی دهد. کمیسیون اروپایی مذاکرات با لندن در این باره را رد نموده است.

در پیشنهادات جدید جانسون برای برگزیت پیشنهاد شده که طرح مربوط به مرزهای ایرلند موسوم به Backstop از توافق برگزیت حذف گردد. بر این اساس این طرح باید با سیستم پیچیده ای جایگزین گردد که در آن کنترل های گمرکی، البته نه مستقیما در مرزها را ضروری می نماید. به خواست لندن اتحادیه اروپا باید همزمان خود را موظف کند که به هیچ عنوان کنترل هایی را در مرزها انجام ندهد.

جانسون طرح موسوم به Backstop را پلی به ناکجا ارزیابی نموده است.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه طی یک سخنرانی در شهر منچستر کلیات آخرین طرح خود برای توافق با اتحادیه اروپا را ارائه کرد و هشدار داد که حتی در صورت عدم حصول توافقات لازم بین دو طرف، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در موعد مقرر اتفاق خواهد افتاد.

بوریس جانسون که در جمع اعضای حزب محافظه کار در شهر منچستر سخن می گفت، گفت: ما پیشنهاداتی را که فکر می کنیم سازنده و منطقی هستند و می توانند منجر به شکل گیری یک توافق بین طرفین شوند را روی میز گذاشته ایم. بگذارید صراحتاً بگویم که جایگزین این طرح پیشنهادی بدون شک برگزیت بدون توافق است.

بر اساس طرح پیشنهادی نخست وزیر انگلیس، پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا نقاط بازرسی گمرگی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند (ایرلند جنوبی) حذف خواهد شد.

به نوشته نشریه دی سایت آلمان، البته اتحادیه اروپا می خواهد علیرغم اولین ارزیابی های همراه با شک و تردید درباره پیشنهادات جدید جانسون درباره این طرح مذاکراتی را انجام دهد تا از هرج و مرج های بعد از وقوع سناریوی احتمالی برگزیت سخت جلوگیری کند.

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برای 31 اکتبر (نهم آبان ماه) برنامه ریزی شده است. مسئله مرزهای ایرلند به عنوان پیچیده ترین و سخت ترین موضوع در مذاکرات برگزیت مطرح است. هر دو طرف می خواهند از کنترل های مرزی بین ایرلند شمالی و ایرلند اجتناب نمایند تا از شعله ور شدن مجدد درگیری های خونین در این منطقه جلوگیری نمایند.

جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و قرار است عضو این اتحادیه باقی بماند. ایرلند شمالی اما جزیی از خاک بریتانیاست.

پس از جنگ های خونین داخلی میان دو ایرلند، قرارداد بلفاست در سال 1998 امضا و بر مبنای آن قرار شد برای جلوگیری از درگیری، مرزی میان این دو کشور نباشد. حالا با خروج بریتانیا و به تبع آن ایرلند شمالی از اتحادیه اروپا، معین نیست که مرز میان دو کشور چگونه خواهد شد.

طرحی موسوم به Backstop یا پشتیبان یکی از راه های پیشنهاد شده برای حل این معضل است که با اجرای آن از بازگشت مرز سخت یا همان مرز فیزیکی بین دو ایرلند جلوگیری شده و بریتانیا موظف می گردد برای مدتی محدود در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند.

البته جانسون این طرح را کاملا رد می نماید چرا که در این صورت لندن نمی تواند هیچ توافق تجاری مستقلی را با کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا مانند آمریکا ببندد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 547

به "رئیس دوره ای اتحادیه اروپا از احتمال تعویق تاریخ برگزیت اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس دوره ای اتحادیه اروپا از احتمال تعویق تاریخ برگزیت اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید