ادامه ریزش بورس های منطقه و اروپا

به گزارش مجله دور زمین، بورس های منطقه کماکان تحت تاثیر وقایع اخیر ریزشی هستند.

ادامه ریزش بورس های منطقه و اروپا

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش خبرنگاران، ایسنا به نقل از سی ان بی سی نوشت: فرایند معاملات در نقاط مختلف دنیا تحت تاثیر ریسک های مختلفی نهاده شد. تنش ها بین آمریکا با ایران و متحدانش در منطقه بیش از پیش افزایش یافته است. پس ازآن که مجلس عراق به خروج نظامیان آمریکایی از این کشور رای داد، پنتاگون اعلام نمود که فعلا برنامه ای برای عقب نشینی از عراق ندارد. از سوی دیگر به دنبال تصمیم ایران برای کنار گذاشتن محدودیت های برجامی تا زمان بازگشت طرف مقابل به انجام تعهدات خود، قرار است آلمان، فرانسه و انگلیس در نشست روز آدینه خود این موضوع را آنالیز نمایند.

در حوزه جنگ تجاری ترامپ گفته است که فاز نخست توافق تجاری روز پانزدهم ژانویه امضا خواهد شد. قرار است نخست وزیر چین به زودی راهی واشنگتن گردد تا فاز نخست توافق را امضا کند. علاوه بر آن آمریکا با کانادا و مکزیک نیز پیمان جدید تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا را امضا نموده است که این پیمان آزاد تجاری رای موافق کنگره را نیز کسب کرد. از سوی دیگر اما اختلافات تجاری آمریکا با اروپا مجددا شعله ور شده است و پس از جریمه سنگین گوگل در فرانسه و تحریم پروژه نورد استریم 2 توسط آمریکا که قرار است گاز روسیه را به آلمان برساند، تنش های بین اروپا و آمریکا شدت گرفته است.

در بین بورس های منطقه، شاخص بیست 100 بورس استانبول با دو درصد کاهش به 111 هزار و 412 واحد رسید. در امارات شاخص بورس دوبی با 0.64 درصد کاهش به 2710.55 واحد رسید و در عربستان شاخص بورس ریاض با 0.15 درصد کاهش به 8206.13 واحد رسید.

جان چوا، استراتژیست بانک سیتی گروپ گفت: هر چند ریسک تشدید تنش ها و پاسخ متقابل به حمله هوایی آمریکا به قوت خود باقی مانده است اما معامله گران امیدوارند پاسخ ایران به گونه ای باشد که به یک تقابل نیانجامد.

در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص داوجونز ایدانستریال اوریج با 0.24 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 28 هزار و 703.38 واحد بسته شد. شاخص اس اند پی 500 با 0.35 درصد افزایش تا سطح 3246.28 واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی نزدک کامپوزیت با صعود 0.56 درصدی در سطح 9071.47 واحدی بسته شد.

معامله گران هم چنین منتظر تعیین شدن زمان برگزاری جلسه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنا هستند. پیش تر کنگره که اکثریت آن در اختیار دموکرات ها است ترامپ را به دو اتهام سو استفاده از قدرت و سنگ اندازی در کار کنگره مقصر دانسته و پفراینده وی را برای استیضاح به سنا فرستاده است. ترامپ خواستار رسیدگی سریع به پفراینده خود شده اما بیشتر سناتورهای دموکرات خواستار به تعویق افتادن جلسه تا زمان دریافت مدارک بیشتر هستند. به نظر نمی رسد که با توجه به اکثریت جمهوری خواستار در مجلس سنا، استیضاح ترامپ رای بیاورد.

از سوی دیگر، بورس های اروپایی با افزایش احتمال اتخاذ موضع سرسختانه تر توسط دولت انگلیس در جریان مذاکرات با اتحادیه اروپا، دچار فرایند ریزشی شدند. اکنون دولت محافظه کار با توجه به اکثریت قاطع خود در مجلس می خواهد تا امتیازات بیشتری از بروکسل بگیرد و همین مساله احتمالا باعث تمدید بیشتر دوران گذار خواهد شد. در فرانسه نیز تداوم اعتصابات در اعتراض به لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح نظام بازنشستگی ادامه دارد و این مساله باعث افزایش نگرانی از رکود در سومین اقتصاد بزرگ اروپا شده است. در آلمان نیز با وجود شرایط خوب بازار کار، نرخ تورم و رشد مالی در شرایط مطلوبی قرار ندارند.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند تا جایی که شاخص فوتسی 100 بورس لندن با 0.62 درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح 7575.34 واحد بسته شد. شاخص کک 40 بورس پاریس با ریزش 0.54 درصدی در سطح 6013.59 واحد بسته شد و شاخص دکس 30 بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش 0.7 درصدی و ایستادن در سطح 13 هزار و 126.99 واحدی به کار خود سرانجام داد. در مادرید شاخص ایبکس 35 0.47 درصد پایین رفت و به 9600.90 واحد رسید.

از سوی دیگر در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد کاملا بهتری داشتند تا جایی که شاخص نیکی 225 بورس توکیو ژاپن با جهش 1.6 درصدی تا سطح 23 هزار و 575.72 واحدی بالا رفت و شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ با صعود 0.37 درصدی به 28 هزار و 329.50 واحد رسید.

در چین شاخص شانگ های کامپوزیت با افزایش 0.58 درصدی در سطح 4152.30 واحد بسته شد. در استرالیا شاخص اس اند پی اس اند ایکس 200 بورس سیدنی با 1.35 درصد افزایش و ایستادن در سطح 6826.44 واحدی به کار خود سرانجام داد. در بین دیگر شاخص های مهم آسیایی، شاخص تاپیکس ژاپن صعودی بود.

ریزش شدید بورس های عربی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 774

به "ادامه ریزش بورس های منطقه و اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه ریزش بورس های منطقه و اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید