با بودجه غیرواقعی نمی توان اقتصاد کشور را نجات داد

به گزارش مجله دور زمین، دولت دوازدهم که از اسفندماه سال 98 درگیر کروناست و پیش از این تحریم ها اقتصاد داخلی را در تنگنا قرار داده بود، خاتمه هفته گذشته لایحه بودجه سال 1400 را تقدیم مجلس کرد. بودجه ای که به اعتقاد حسن روحانی، رئیس جمهور، راه را برای تحرک کشور در جهت پیشرفت و توسعه زیرساخت ها باز می کند و حمایت از قشر ضعیف و توسعه زیرساخت دو مبنای اصلی بودجه سال آینده است.

با بودجه غیرواقعی نمی توان اقتصاد کشور را نجات داد

در شرایطی که شواهد و قرائن حاکی از تداوم ویروس کرونا حداقل تا پاییز سال 1400 است، فعالان و صاحب نظران اقتصادی معتقدند: این بودجه انقباضی خواهد بود و دولت باید برای جبران خسارت های اقتصادی ناشی از کرونا تمهیدات ویژه ای را در نظر گیرد. ضمن اینکه باید سایر شرایط بهبود اقتصادی مورد توجه قرار گیرد.

در همین زمینه، رئیس کمیسیون احداث، خدمات فنی و مهندسی اتاق ایران معتقد است: یکی از مهمترین مولفه هایی که باید برای بهبود محیط کسب وکار مورد توجه باشد،بهبود روابط بین الملل است.

محسن چمن آرا در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران اضافه کرد: متاسفانه این رسم هر ساله است که دولت ها بدون مشورت و لحاظ کردن نظرات کارشناسان، صرفا آمار و ارقامی را ارایه دهند و بودجه ای را تدوین کنند که به هیچ عنوان با واقعیات جامعه و به خصوص مولفه های اقتصادی سازگار نیست. امسال هم، بودجه 1400 از این رسم مستثنی نشده و ما با سندی روبرو هستیم که اهدافی برای آن در نظر گرفته می شود که به هیچ عنوان عملیاتی نیست.

او با اشاره به رشد درآمدهای نفتی در لایحه بودجه سال آینده، تاکید کرد: درنظرگرفتن فروش نفت در لایحه بودجه سال 1400 مصداق غیرواقعی بودن ارقامی است که در این سند گنجانده می شود؛ بدون توجه به این نکته که آیا واقعا امکان عملیاتی شدن آن هست یا خیر. یا نحوه تحقق این اعداد و ارقام قرار است به چه شکل باشد؟

چمن آرا اضافه کرد: متاسفانه از ابتدای شیوع ویروس کرونا دولت هیچ اقدام موثری در راستای حمایت از کسب وکارها و فعالان اقتصادی نداشته و برعکس حتی فشار بر فعالان اقتصادی هم بیشتر شده است و چشم انداز مثبتی هم پیش روی محیط کسب و کار مشاهده نمی شود. بدون شک، راه نجات از این شرایط بودجه ای که به هیچ عنوان با واقعیات منطبق نیست، نخواهد بود.

او تاکید کرد: برای نجات از این شرایط در وهله اول باید گشایشی در روابط خارجی اتفاق بیفتد تا امیدوار باشیم که بهبود حاصل می شود. ضمن اینکه باید سایر راهکارها و پیشنهادهایی که سال هاست از سوب فعالان و صاحب نظران اقتصادی ارایه می شود، امسال که سال اخر دولت هم است، عملیاتی شود. سال هاست که گفته می شود دولت باید خود را کوچک کند؛ اما متاسفانه هیچ زمان به این توجه نشده است و برعکس در بودجه نویسی ها هم با دولتی روبرو هستیم که روز به روز بزرگتر هم میشود.

چمن آرا با بیان اینکه شورای اقتصاد، طبق آیین نامه ماده 27، به دولت اجازه داده که بخشی از پروژه ها و طرح های نیمه تمام خود را به بخش خصوصی واگذارکند، واگذاری دارایی های دولت به بخش خصوصی را از دیگر مولفه هایی عنوان می کند که ضرورت دارد در بودجه سال 1400 به عنوان مبنا قرار گیرد تا نقدینگی بخش خصوصی در این حوزه متمرکز و اقتصاد بهبود یابد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1508

به "با بودجه غیرواقعی نمی توان اقتصاد کشور را نجات داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با بودجه غیرواقعی نمی توان اقتصاد کشور را نجات داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید