چین از آمریکا خواست به اقدامات تنش آفرین انتها دهد

به گزارش مجله دور زمین، پکن- خبرنگاران- همزمان با حضور رزم ناو آمریکایی در اطراف جزایر مورد مناقشه اسکاربروگ شوال واقع در دریای چین جنوبی، پکن از واشنگتن خواست به اقدامات تنش آفرین انتها دهد.

چین از آمریکا خواست به اقدامات تنش آفرین انتها دهد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین عصر امروز دوشنبه در نشست مجله دور زمین داخلی و خارجی اظهار کرد قاطعانه و با جدیت، آمریکا را به ترک رفتارهای تحریک آمیز دعوت می کنیم و از این کشور می خواهیم دست از تنش آفرینی در آب های چین بردارد.

واکنش چین به تنش آفرینی آمریکا در حالی است که پیشتر جان ریچاردسن فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا بر تداوم گشت زنی نیروهای آمریکایی در دریای چین جنوبی تاکید نموده بود.

وی ضمن رد تحریک آمیز بودن تحرکات آمریکا در این منطقه تاکید نمود که حراست از آب های آزاد و بین المللی یکی از اهداف حضور ناوهای آمریکا در دریای جنوبی است.

آمریکا در امسال میلادی دستکم تا کنون سه بار اقدام به تحرک دریایی در آب های دریای جنوبی چین نموده است.

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود 3 و نیم میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس دنیا بزرگترین ناحیه دریایی دنیا است.

جزیره های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می رود که البته دریای جنوبی چین نام پذیرفته شده بین المللی، حداقل در انگلیسی و زبان های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب های بین المللی می داند و بر حق قانونی کشتی ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید می ورزد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است.

**آساق**1904**

منبع: ایرنا
انتشار: 26 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 274

به "چین از آمریکا خواست به اقدامات تنش آفرین انتها دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین از آمریکا خواست به اقدامات تنش آفرین انتها دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید