خروج شرکتهای آمریکایی از چین به نفع کدام کشورهاست؟

به گزارش مجله دور زمین، در هر جنگ تجاری بازندگان و برندگانی وجود دارد. در حالی که آمریکا و چین ممکن است از تشدید اختلافاتشان و بالا بردن تعرفه های واردات ضرر نمایند اما سایر کشورها در آسیا ممکن است از این موضوع بهره ببرند.

خروج شرکتهای آمریکایی از چین به نفع کدام کشورهاست؟

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، بسیاری از شرکتهای آمریکایی محصولاتشان را در چین فراوری می نمایند یا از محصولات فراوری چین در زنجیره تامین جهانی خود استفاده می نمایند؛ اما برای اجتناب از تعرفه های بالاتر آمریکا روی محصولات چینی، فراورینمایندگان آمریکایی ممکن است فعالیتشان را به کشورهای آسیایی دیگر منتقل نمایند.

گروهی از اقتصاددانان در شرکت نومورا در گزارشی که در ماه ژوئن منتشر شد، به رتبه بندی کشورهایی پرداختند که از اختلافات تجاری میان آمریکا و چین و وضع تعرفه علیه صادرات یکدیگر بیشترین سود را خواهند برد. طبق گزارش نومورا، محصولاتی که محل فراوریشان ممکن است جابه جا گردد، عمدتا محصولات الکترونیکی، مبلمان و کالاهای مسافرتی است.

جابه جایی فراوری محصولات در چین گزینه ای است که آدینه گذشته از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا مطرح شد. وی در پیامی در توییتر از شرکتهای آمریکایی خواست فورا به آنالیز راههای جایگزین فعالیت تجاری در چین بپردازند.

ترامپ در همین توییتر اظهار داشت تعرفه ها روی واردات کالاهای چینی به ارزش 250 میلیارد دلار را از اول اکتبر از 25 به 30 درصد افزایش خواهد داد.

وی همچنین گفت که عوارض واردات 300 میلیارد دلار کالای چینی که از اول سپتامبر اجرایی می گردد، 15 درصد به جای 10 درصد افزایش پیدا خواهد نمود. این افزایش تعرفه پس از اقدام چین در افزایش تعرفه روی 75 میلیارد دلار کالای آمریکایی صورت گرفت.

کشورهای بازار نوظهور از جنگ تجاری سال جاری آسیب دیده اند. شاخص ام اس سی آی بازار نوظهور از ابتدای سال 2019 تاکنون ثابت بوده، در حالی که شاخص اس اند پی 500 بیش از 14 درصد رشد نموده است. اما تحلیلگران می گویند هنوز فرصتهای گسترده ای در بازارهای نوظهور وجود دارد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری بیزنس اینسایدر، تحلیل شرکت نومورا نشان می دهد هشت کشور آسیایی از تشدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین سود می برند و فراوری ناخالص داخلی آنها می تواند از اختلاف میان این دو قدرت مالی بالاتر رود. این کشورها عبارتند از:

1- ویتنام

رشد فراوری ناخالص داخلی از محل تجارت: 7.9 درصد

محصولات عامل این رشد: قطعات الکتریکی برای تلفن و قطعات برای دستگاههای دفتری و دستگاههای پردازش اطلاعات اتوماتیک. این کشور می تواند شاهد رشد 5 درصدی مجموع صادراتش باشد.

2- تایوان

رشد فراوری ناخالص داخلی از محل تجارت: 2.1 درصد

محصولات عامل این رشد: قطعات الکتریکی برای تلفن و قطعات برای دستگاههای دفتری و پردازش اطلاعات اتوماتیک.

3- مالزی

رشد فراوری ناخالص داخلی از محل تجارت: 1.5 درصد

محصولات عامل این رشد: نیمه رساناها و گاز طبیعی

4- هنگ کنگ

رشد فراوری ناخالص داخلی از محل تجارت: یک درصد

محصولات عامل این رشد: طلا

5- کره جنوبی

رشد فراوری ناخالص داخلی از محل تجارت: 0.8 درصد

محصولات عامل این رشد: قطعات الکتریکی برای تلفن و قطعات برای دستگاههای دفتری و دستگاههای پردازش اطلاعات اتوماتیک.

6- سنگاپور

رشد فراوری ناخالص داخلی از محل تجارت: 0.7 درصد

محصولات عامل این رشد: طلا

7- تایلند

رشد فراوری ناخالص داخلی از محل تجارت: 0.5 درصد

محصولات عامل این رشد: این کشور ممکن است شاهد رشد واردات چین باشد. واردات اصلی این کشور دستگاههای دفتری، تجهیزات الکترونیکی، خودرو، طلا و نفت هستند.

8- فیلیپین

رشد فراوری ناخالص داخلی از محل تجارت: 0.1 درصد

محصولات عامل این رشد: این کشور می تواند شاهد رشد 3.2 درصدی کل صادراتش باشد. صادرات اصلی فیلیپین نیمه رساناها و تجهیزات الکترونیکی هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 383

به "خروج شرکتهای آمریکایی از چین به نفع کدام کشورهاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج شرکتهای آمریکایی از چین به نفع کدام کشورهاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید