وجود ذخایر بزرگ آب در سیاره مریخ

به گزارش مجله دور زمین، خبرگزاری خبرنگاران- ناسا از کشف ذخایر بزرگ آب در عمق یک متری گرند کنیون مریخ خبر داد.

وجود ذخایر بزرگ آب در سیاره مریخ

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، مدارگرد اگزومارس (ExoMars) سازمان فضایی اروپا در زیر دره مارینر، ژرف دره مریخ، شواهدی از [وجود] ذخایر بزرگ آب یافته است. این دره یکی از بزرگ ترین ژرف دره های منظومه شمسی است؛ حدود پنج برابر عمیق تر و 10 برابر بزرگ تر از گرند کنیون در آریزونا.

دانشمندان برای این کشف، داده های ثبت شده ابزار آشکارساز نوترون اپیترمال با وضوح بالا (Frend) مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس (TGO) را بررسی کردند که از هیدروژن در فوقانی ترین قسمت خاک مریخ - [روشی برای] برآورد اندازه آب- نقشه برداری می کند.

این پژوهش که برای انتشار در مجله علمی ایکاروس (Icarus) پذیرفته شده است، از منطقه ای در این ژرف دره تقریبا به وسعت هلند و با اندازه زیادی هیدورژن رونمایی می کند.

ایگور میتروفانوف، از آکادمی علوم روسیه در مسکو و نویسنده اصلی این مقاله، می گوید: با فرض اینکه هیدروژنی که مشاهده می کنیم با پیوند شیمیایی آب مرتبط است، به نظر می رسد که تا 40 درصد از ماده نزدیک به سطح در این منطقه، آب باشد.

دکتر میتروفانوف می افزاید: ما با مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس (TGO) می توانیم تا یک متر زیر این لایه خاکی را مشاهده کنیم و ببینیم دقیقا زیر سطح مریخ چه خبر است و از همه مهم تر، موقعیت مکانی واحه های پرآبی را پیدا کنیم که پیش از این با تجهیزات قبلی یافتن آن ها ممکن نبود.

در حالی که بررسی های پیشین، شواهدی از وجود آب در عمق بیشتر در عرض های جغرافیایی میانه (میانگان) سیاره سرخ و همچنین نشانه هایی از وجود ذخایر عمیق آب مایع در زیر قطب جنوب مریخ یافته بودند، اما این ذخایر احتمالی چند کیلومتر زیر زمین واقع شده اند و در مقایسه با [ذخایر آبی] که درست زیر سطح قرار دارند، در اکتشاف های آینده کمتر قابل دسترسی اند.

مدارگرد اگزومارس، عمق یک متری زیر سطح خاکی مریخ را بررسی کرده است تا اندازه زیادی آب پنهان شده در ساختار ژرف دره بزرگ این سیاره، یعنی دره مارینر را کشف کند؛ یک کشف جالب در جریان جست وجوی ما در پی آب در مریخ.

این مطالعه تازه شواهدی از وجود یک ذخیره بزرگ، نه چندان عمیق و به راحتی قابل برداشت از آب در این منطقه از مریخ پیدا کرده است.

دانشمندان بر این باورند که بخش مرکزی دره مارینر ممکن است سرشار از آب باشد؛ شبیه به منطقه ها همیشه منجمد و یخبندان زمین مانند سیبری؛ جایی که یخ به دلیل دمای همیشه پایین، زیر خاک خشک دوام می آورد.

پژوهشگران در این مطالعه، داده های ثبت شده ابزار آشکارساز نوترون اپیترمال با وضوح بالا (Frend) را از ماه مه 2018 تا فوریه 2021 بررسی کرده اند. این ابزار با آشکارسازی نوترون ها از محتوای هیدروژنی خاک مریخ نقشه برداری می کند.

الکسی مالاکوف، یکی از نویسندگان این مقاله از آکادمی علوم روسیه، توضیح می دهد: نوترون ها زمانی تولید می شوند که ذرات پرانرژی که با عنوان پرتو های کیهانی کهکشانی شناخته می شوند، به مریخ برخورد می کنند. خاک های خشک تر در مقایسه با خاک های مرطوب تر، نوترون های بیشتری ساطع می کنند و از این رو ما می توانیم با مشاهده نوترون های ساطع شده دریابیم که چه اندازه آب در خاک وجود دارد.

دکتر مالاکوف می افزاید: روش بی نظیر مشاهده آشکارساز نوترون اپیترمال با وضوح بالا (Frend) در مقایسه با اندازه گیری های قبلی از این نوع، وضوح سه بعدی بالاتری دارد و به ما این امکان را می دهد که اینک ویژگی هایی از آب را ببینیم که پیش از این شناخته نشده بودند.

پژوهشگران بر این باورند که ذخایر مشاهده شده آب می توانند یا به شکل یخ باشند یا آبی که از نظر شیمیایی با سایر مواد معدنی در خاک، پیوند شیمیایی دارند.

با این حال، آن ها می گویند بر پایه سایر مطالعات اجرا شده، مواد معدنی مشاهده شده در این بخش از مریخ، فقط حاوی درصد کمی آب اند؛ به مراتب کمتر از شواهدی که در این مشاهدات تازه پیدا شده است. دکتر مالاکوف می گوید: در مجموع، ما فکر می کنیم که این آب به احتمال زیاد به شکل یخ وجود دارد.

اگر چه محققان می افزایند که برای تایید اینکه چه شکلی از آب در این ذخایر وجود دارد، ضروری است مطالعات آینده روی این بخش از ژرف دره صورت پذیرد.

از آنجایی که آب یخ زده معمولا به دلیل شرایط دما و فشار در نزدیکی استوا در این ناحیه از مریخ تبخیر می شود، دانشمندان می گویند ترکیب مناسب دما، فشار و اندازه آب باید وجود داشته باشد تا از هدر رفتن آب از این ناحیه جلوگیری شود.

دانشمندان می گویند که احتمالا یک ترکیب خاصِ تا به امروز نامشخص از این شرایط بر دره مارینر حاکم است تا [ذخیره] آب را حفظ کند. حتی دانشمندان حدس می زنند که آب به نوعی در جریان یک فرایند تا به امروز ناشناخته، دوباره پر می شود.

دانستن بیشتر درباره چگونگی و موقعیت مکانی آب در مریخ کنونی برای درک اینکه چه اتفاقی برای مریخ در زمانی که آب فراوان داشته افتاده، ضروری است و به ما کمک می کند محیط های زیست پذیر و نشانه های احتمالی در گذشته را جست وجو کنیم.

هوکن سودهم، یکی از نویسندگان این مقاله از مرکز تحقیقات و فناوری فضایی (ESTEC) سازمان فضایی اروپا (ESA) در هلند، می گوید: این کشف یک گام اولیه حیرت انگیز است، اما ما به مشاهدات بیشتری نیاز داریم تا با اطمینان بدانیم با چه شکلی از آب سروکار داریم.

دکتر سودهم می افزاید: صرف نظر از نتیجه، این کشف توانایی های بی نظیر ابزار های مدارگرد ردیاب گاز اگزومارس (TGO) را نشان می دهد که به ما می دهد زیر سطح مریخ را ببینیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2092

به "وجود ذخایر بزرگ آب در سیاره مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود ذخایر بزرگ آب در سیاره مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید