مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران گشایش یافت؛ ستاری: پیشرفت این حوزه نیازمند تبلور ایده های جدید جوانان در تعاونی ها است

به گزارش مجله دور زمین، مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد تا با ارائه خدمات به تعاونی ها فعالیت های این حوزه شتاب گیرد.

مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران گشایش یافت؛ ستاری: پیشرفت این حوزه نیازمند تبلور ایده های جدید جوانان در تعاونی ها است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم، گفت: توسعه بخش تعاون در کشور به فرهنگ سازی احتیاج دارد. اقتصاد دانش بنیان هم فرهنگ جدیدی است که به کشور تزریق شده است.

به گفته سورنا ستاری، توسعه نتیجه یک فرهنگ است. باید فرهنگ و دیدگاه ها تغییر کند تا توسعه اتفاق بیفتد . یعنی باید ایده های خلاق جوانان محلی برای جولان دادن، توسعه یافتن و تجاری شدن پیدا نمایند. این کار هم فقط در قالب تغییر فرهنگ و نگاه بروز می نماید.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: در صنعت خودرو کوشش کردیم این تغییر فرهنگ را ایجاد کنیم یعنی جوانان و ایده های آنها را به داشته ها و امکانات کارخانجات عظیم خودروسازی وصل کردیم تا با این کار فرصتی برای تجاری سازی این ایده ها، توسعه صنعت خودرو و انتفاع مالی کارخانجات عظیم فراهم شد.

رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه اعلام کرد: بخش تعاون کشور نیز به همین تغییر نگاه احتیاج دارد یعنی باید فرصتی برای تبلور خلاقیت و ایده های نو جوانان در تعاونی ها ایجاد گردد و مبتکران و نخبگان با ایجاد مراکز نوآوری و با یاری ایده های فناورانه خود، به توسعه این بخش یاری نمایند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اضافه نمود: صندوق های زیادی در حوزه تعاون وجود دارد که باید حامی ایده های نو باشد و شرایط را برای توسعه شرکت های خلاق این حوزه فراهم کند. این صندوق ها بر روی ایده های جوانان و ایده های آنها سرمایه گذاری نمایند.

ستاری با اشاره به ورود مفاهیم نوین به دایره لغات کشور، گفت: با شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری دایره لغات ادبیات کشور گسترده تر شد و این روزها مفاهیمی چون استارتاپ ها، دانش بنیان ها، شتاب دهنده ها و شرکت های خلاق را زیاد می شنویم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری هچنین تاکید نمود: این لغات نتیجه شکل گیری اقتصاد دانش بنیان در کشور است. حوزه تعاون هم به چنین تغییر دیدگاه ها و نگاه هایی احتیاج دارد تا زمینه توسعه آن به یاری ایده های نوی جوانان فراهم گردد.

این مراکز تا کنون در 10 استان آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، البرز، کرمان، فارس، هرمزگان، مازندران و قم افتتاح شده است. هدف از این اقدام ارتقا نظام نوآوری بخش تعاون و توسعه زیست بوم نوآوری و کارآفرینی این حوزه است.

در ادامه این مراسم تفاهم نامه همکاری های مشترک بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه حمایت از تشکیل و توسعه شرکت های تعاون و حمایت از گسترش مراکز نوآوری و شتاب دهنده های این حوزه به امضای سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و محمد شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی رسید. در این تفاهم نامه مقرر شده است که خط اعتباری 230 میلیارد تومانی برای شرکت های تعاونی دانش بنیان، جوانان و مراکز نوآوری بخش تعاون در نظر گرفته گردد.

براساس این گزارش در قالب مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران هشت خدمت ویژه در حوزه های مربوط به تامین اجتماعی، بانکی، مالیاتی، حقوقی و ضمانتی در اختیار تعاونی ها قرار می گیرد. در این مرکز شتاب دهنده هایی نیز مستقر هستند. این مرکز پلی است میان بخش های تعاون کشور. بخش هایی مانند 90 هزار تعاونی فعال، اتحادیه های تعاونی و اتاق تعاون.

اندیشکده تعاون هم حلقه واسط دستگاه حاکمیتی و مجامع علمی در سطوح علمی و انجام مطالعات کاربردی در حوزه تعاون است.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی وحدت مدیر عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی و محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون مالی مجلس نیز از دیگر حاضران در مراسم افتتاح مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران(منتا) بودند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1569

به "مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران گشایش یافت؛ ستاری: پیشرفت این حوزه نیازمند تبلور ایده های جدید جوانان در تعاونی ها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراکز نوآوری و توسعه تعاون ایران گشایش یافت؛ ستاری: پیشرفت این حوزه نیازمند تبلور ایده های جدید جوانان در تعاونی ها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید