عرضه قطره چکانی روغن موتور در بازار ، قیمت ها گران شد؟ (تور دوحه)

به گزارش مجله دور زمین، در حال حاضر با خط و نشان های وزارت صنعت تاحدودی بازار عرضه روغن موتور در سطح تهران مدیریت شده اما در استان های مختلف همچنان عرضه روغن به صورت قطره چکانی است.

عرضه قطره چکانی روغن موتور در بازار ، قیمت ها گران شد؟ (تور دوحه)

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگاران، از ابتدای امسال بازار روغن موتور با نوسانات مختلفی در عرضه و قیمت محصولات روبرو شده است. فراورینمایندگان در آن مقطع معتقد بودند هزینه های فراوری افزایش پیدا نموده و باید متناسب با افزایش مواد اولیه قیمت ها هم اصلاح گردد.

همین امر باعث شد که بتوانند در خردادماه افزایش 25 درصدی قیمت محصولات را از سازمان حمایت دریافت نمایند اما بعد از صدور مجوز افزایش قیمت ها فراورینمایندگان از این موضوع ناراضی بوده و معتقد بودند باید درصد بیشتری برای افزایش قیمت ها لحاظ می شد تا هزینه های سربار مواد اولیه برطرف گردد اما سازمان حمایت اعلام نمود تغییری در افزایش قیمت ها اعمال نمی گردد و شرکتها فقط می توانند تا 25 درصد قیمت محصولات خود را افزایش دهند.

در آن مقطع بعضی از واحدهای فراوریی که رضایت چندانی از درصد افزایش قیمت ها نداشتند به کاهش عرضه محصول در بازار اقدام کردند که همین موضوع عاملی شد تا قیمت روغن در بازار روند صعودی را طی کند.

کاهش عرضه روغن باعث شد واسطه گران در بازار زیاد شده و هرکس قیمت روغن را به صورت سلیقه ای اعلام کند که همین امر نارضایتی مردم را در مورد قیمت های بالای روغن در بازار به وجود آورد. در نهایت وزارت صنعت با مشاهده تخلفات موجود در بازار اعلام نمود باید قیمت روغن متناسب با قیمت درج شده بر روی کالاها باشد و اگر تخلفی در این زمینه صورت گرفت باید برخورد لازم با آنها انجام گردد.

به اعتقاد معاونت بازرسی و نظارت وزارت صنعت نرخ درج شده روی بسته های روغن موتور ملاک عرضه به مشتری بود و درصورت رعایت نشدن این قیمت از سوی صنف با متخلفان برخورد قانونی انجام خواهیم داد. البته قیمت روغن موتور براساس نرخ روز بازار فراوری می گردد و ارتباطی با ارز دولتی 4200 تومانی ندارد.

بعلاوه کالاهایی که با نرخ قبلی فراوری شده و در بازار و انبارها موجود است باید به قیمت قبلی عرضه گردد. درصورتی که واحد صنفی روغن موتور را گرانتر از قیمت درج شده بر روی بسته ها عرضه نمایند مرتکب تخلف شده اند.

در حال حاضر با خط و نشان های وزارت صنعت تاحدودی بازار عرضه روغن در سطح تهران مدیریت شده اما در استانهای مختلف همچنان عرضه روغن به صورت قطره چکانی است.

آل سارا رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک و روغن گفت: در دو ماهه گذشته نوسانات مختلفی در بازار روغن به وجود آمده است اما خوشبختانه با تدابیر اجرا شده تاحدودی در تهران بازار مدیریت شده است.

وی در رابطه با ابتکار اتحادیه در عرضه روغن به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: به چهار شرکت فراورینماینده روغن چندین بار اعلام نموده ایم که اقدامات لازم را برای افزایش فراوری و عرضه محصول به بازار انجام دهند اما سه شرکت هنوز اقدامات قابل قبولی را در این رابطه انجام نداده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک و روغن ادامه داد: اتحادیه برای برطرف این مشکل با یکی از فراورینمایندگان توافقی نموده که براساس آن هر واحد صنفی می تواند با مراجعه به اتحادیه محصول این شرکت فراوریی را بدون واسطه و با قیمت مصوب دریافت کند این موضوع خود می تواند در سقوط قیمت ها در بازار موثر باشد.

آل سارا اضافه نمود: این شرکت 20 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده و عرضه مستقیم کالاهای آن در بازار می تواند نقش مهمی در کاهش قیمت ها داشته باشد.

وی با تاکید براینکه در دو ماه گذشته که افزایش قیمت روغن موتور در بازار رخ داد حضور روغن های تقلبی نیز در بازار رونق پیدا نموده بود، اضافه نمود: با کاهش قیمت ها فضا برای فروش روغن های تقلبی هم کم شده اما لازمه مدیریت این موضوع همکاری واحدهای فراوریی روغن است اگر آنها کالا به میزان کافی به بازار عرضه نمایند مدیریت اوضاع قابل قبول تر خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 شهریور 1401 بروزرسانی: 31 شهریور 1401 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2292

به "عرضه قطره چکانی روغن موتور در بازار ، قیمت ها گران شد؟ (تور دوحه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه قطره چکانی روغن موتور در بازار ، قیمت ها گران شد؟ (تور دوحه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید