دانشمندان شکل جدیدی از حمله سایبری را به نمایش گذاشتند

به گزارش مجله دور زمین، تیمی از دانشمندان شکل جدیدی از حمله سایبری را به نمایش گذاشته اند که می تواند پیامدهای فاجعه باری برای تحقیقات بیولوژیکی داشته باشد. در این حمله مهاجمان می توانند از راه دور دانشمندان را برای فراوری مواد سمی و ویروس ها فریب دهند.

دانشمندان شکل جدیدی از حمله سایبری را به نمایش گذاشتند

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو،اخیرا جمعی از دانشمندان از سناریوی یک حمله سایبری خبر داده اند که برای انتقال جنگ بیولوژیکی به سطح جدیدی طراحی شده است. طبق اعلام آن ها در زمانی که محققان در سراسر دنیا برای مقابله با شیوع ویروس کرونا کوشش می نمایند، مهاجمان برای فراوری یا دریافت مواد خطرناک دیگر احتیاجی به دسترسی فیزیکی نخواهند داشت.

اگر تروریست ها بخواهند یک ویروس یا ماده سمی را با سرقت اطلاعات یا قرار دادن آن درون یک واکسن پخش نمایند، بطور سنتی به دسترسی فیزیکی به زنجیره تامین احتیاج دارند، با این حال طبق پژوهش اخیر می توانند دانشمندان را از طریق این حمله سایبری جدید فریب دهند تا مواد سمی یا ویروس های مصنوعی فراوری نمایند. این مقاله جدید با عنوان امنیت بیوسایبری: تزریق تهدید در زیست شناسی مصنوعی از راه دور در ژورنال Nature Biotechnology منتشر شده است.

دانشمندان از DNA مصنوعی برای کاربردهای مختلفی استفاده می نمایند که شامل فراوری واکسن نیز می گردد. تحت حمله جدید مهاجمان می توانند به کامپیوتر پژوهشگران نفوذ نموده و رشته های فرعی DNA را با کدهای مخرب جایگزین نمایند. بطور خاص ضعف های امنیتی در سیستم ها باعث می شوند که مهاجمان پروتکل های نظارتی را دور بزنند.

زمانی که به DNA دستور داده می گردد که ژن های مصنوعی ارائه کند، وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا (HHS) به پروتکل های نظارتی احتیاج دارد تا هرگونه DNA مضر را اسکن کند. با این وجود، این تیم توانسته این پروتکل ها را دور بزند.

نرم افزار مورد استفاده برای طراحی و مدیریت پروژه های DNA مصنوعی نیز می تواند در معرض حمله قرار بگیرد. در این حملات می توان رشته های DNA دلخواه را وارد دستورات ژنتیکی کرد که یک حمله سایبری بیولوژیکی را ساده می نماید.

مهندسی ژنتیکی که توسط این کامپیوترها صورت می گیرد، می تواند از طریق حملات مبتنی بر مرورگر دستکاری گردد. هکرها می توانند از راه دور از پلاگین های مخرب مرورگر استفاده نمایند و از آن ها برای تزریق DNA پاتوژن ناشناخته در یک ترتیب ژن های مصنوعی آنلاین بهره ببرند.

این تیم از دانشمندان برای نمایش عملکرد این نوع حمله، با استفاده از بدافزار و تغییر در توالی پروتئین Cas9، آن را به یک پاتوژن فعال تبدیل کردند. این موضوع به معنای آن است که دانشمندان ناخواسته می توانند مواد خطرناکی شامل ویروس های مصنوعی یا مواد سمی فراوری نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1507

به "دانشمندان شکل جدیدی از حمله سایبری را به نمایش گذاشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان شکل جدیدی از حمله سایبری را به نمایش گذاشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید