دانشجویان خارجی چگونه سال تحصیلی جدید را شروع می نمایند؟

به گزارش مجله دور زمین، همزمان با شروع سال تحصیلی دانشجویان داخلی، آموزش ها برای دانشجویان غیرایرانی نیز شروع شده است.

دانشجویان خارجی چگونه سال تحصیلی جدید را شروع می نمایند؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات شرایط سنی تحصیل در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، در این روزگار کرونایی که بسیاری از امور آموزشی و دانشگاهی نسبت به گذشته تغییر نموده، نحوه پذیرش و آموزش دانشجویان غیرایرانی نیز متفاوت شده است.

البته این تغییر همزمان با تغییر آموزش ها از ترم قبل در دستور کار قرار گرفته است و بسیاری از دانشجویان پس از همه گیری ویروس کرونا توانستند به کشورهای خود بازگردند و از آنجا آموزش های خود را از سرگیرند.

آمارها نشان می دهد در آن موقع 15 هزار دانشجوی غیرایرانی به کشورهای خود برگشتند.

اکنون با شروع ترم تحصیلی جدید سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از 15 شهریورماه امکان ورود این دانشجویان را فراهم نموده است.

بر این اساس دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان تهران از روز شنبه 15 شهریور تا 25 شهریور، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سایر استان ها از 25 تا 31 شهریور می توانند نسبت به درخواست صدور ویزا برای دانشجویان غیر ایرانی خود و ارسال مدارک اقدام نمایند.

زمان مشخص شده برای دانشگاه آزاد اسلامی نیز از اول لغایت 5 مهرماه امسال است.

امکان ورود دانشجویان خارجی به کشور با تایید دانشگاه محل تحصیل و با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی امکان پذیر است.

دانشجویان غیرایرانی جدید در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتر نیز می توانند از 15 شهریورماه برای صدور ویزا اقدام نمایند البته این اقدام دانشجویان باید با اجازه دانشگاه پذیرفته شده صورت گیرد.

زمان شروع سال تحصیلی برای دانشجویان بین المللی جدیدالورود دوره کارشناسی آبان است و دانشگاه ها می توانند در صورت ضرورت برای این دسته از دانشجویان در مهر 1399 درخواست ویزا تحصیلی نمایند.

در مجوز بازگشت دانشجویان خارجی موضوع اجازه دانشگاه ها مورد تأکید قرار گرفته است چراکه دانشجویانی که حضور در دانشگاه های داخل ندارند، می توانند آموزش ها را غیرحضوری دنبال نمایند.

علی خاکی صدیق درباره شرایط آموزش دانشجویان خارجی در ترم جاری می گوید این دانشجویان از نظر آموزش همانند دانشجویان داخل به شکل مجازی و غیر حضوری آموزش خواهند دید، بنابراین نیازی برای بازگشت آن ها به کشور نیست.

به گفته مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان؛ ترم آینده یک ترم تحصیلی ترکیبی از حضوری و غیرحضوری خواهد بود، ممکن است بسیاری از این دانشجویان غیرایرانی نیازی به حضور در دانشگاه های داخل کشور را نداشته باشند و آموزش آن ها به صورت غیرحضوری دنبال گردد.

وی می گوید همچنین ممکن است بعضی از دانشجویان غیر ایرانی لازم باشد که در دانشگاه حاضر شوند؛ از همین رو امکان ورود آن ها به کشور به وجود آمده است.

اما مسئله دانشجویان غیرایرانی فقط به همین جا ختم نمی گردد و بعضی دانشگاه ها در این میان متضرر شده اند.

محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران که بر جذب دانشجویان خارجی در این دانشگاه تأکید دارد، معتقد است در شرایط کنونی ارتباط با دانشجویان خارجی برای پذیرش در دانشگاه و دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه متزلزل شده است.

به نظر می رسد که دانشگاه ها امسال نتوانند همانند سال های گذشته دانشجوی خارجی جذب و از این طریق درآمد کسب نمایند. سخنان رئیس دانشگاه تهران درباره کاهش درآمدهای این دانشگاه می تواند بیانگر همین امر باشد.

البته نیلی احمدآبادی خبر از آموزش دانشجویان خارجی فارسی زبان و سایر دانشجویان به صورت مجازی می دهد تا از این طریق ارتباط با دانشجویان خارجی حفظ گردد.

براساس آخرین آمار موجود اکنون 39 هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه های کشور تحصیل می نمایند، 28 هزار از این تعداد در دانشگاه های زیرمجموعه وزارت علوم، 3 هزار در دانشگاه های زیر مجموعه وزارت بهداشت و 8 هزار دانشجو نیز در دانشگاه های زیرمجموعه دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند.

4040/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1379

به "دانشجویان خارجی چگونه سال تحصیلی جدید را شروع می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجویان خارجی چگونه سال تحصیلی جدید را شروع می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید