جزئیات وام های 16 گانه دانشجویان علوم پزشکی

به گزارش مجله دور زمین، خبرگزاری خبرنگاران- معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت جزئیات پرداخت 16 نوع وام دانشجویان علوم پزشکی را اظهار داشت.

جزئیات وام های 16 گانه دانشجویان علوم پزشکی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، دکتر بهزاد تدین نحوه پرداخت وام های 16 گانه صندوق رفاه دانشجویان به دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در دو نیم سال تحصیلی جاری را تشریح کرد.

معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ضمن بیان این مطلب به تشریح جزئیات وام های اعطایی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت پرداخت و گفت: در حقیقت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ایجاد زمینه مناسب برای رشد استعداد ها و یاری به وضع تحصیلی و معیشت دانشجویان مستعد و کم بضاعت کشور را دنبال و این هدف را با یاری به ارتقاء سطح آموزش جامعه به وسیله اعطای وام تحصیلی به دانشجویان دنبال می نماید.

با توجه به مسائلی که از لحاظ کمبود منابع اعتباری به دلیل شرایط اقتصادی، تحریم ها و شیوع کرونا در کشور ایجاد شده است، کوشش شد تا صندوق رفاه دانشجویان بتواند بخشی از احتیاج های دانشجویان را در قالب وام های دانشجویی برطرف کند.

وی در ادامه در مورد شرایط اقتصادی صندوق رفاه دانشجویان در سال تحصیلی 1400-1399 برای اعطای وام دانشجویی اضافه نمود: با توجه به مسائلی که از لحاظ کمبود منابع اعتباری به دلیل شرایط اقتصادی، تحریم ها و شیوع کرونا در کشور ایجاد شده است، کوشش بسیاری صورت گرفت تا صندوق رفاه دانشجویان بتواند بخشی از احتیاج های دانشجویان را در قالب وام های دانشجویی برطرف کند.

آقای دکتر تدین تأکید کرد: باید گفت که صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در امسال مبلغ وام های سرانه تحصیلی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی را نسبت به پارسال 46 درصد افزایش داد تا سهمی در برطرف مسائل دانشجویان داشته باشد.

معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با بیان اینکه برای تمامی وام های 16 گانه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، در نیمسال تحصیلی اول سال 1400-1399 بالغ بر هزار میلیارد ریال (100 میلیارد تومان) به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ اعتبار خواهد شد، اضافه نمود: عملیات پرداخت این مبلغ در نیمسال ابتدایی مهرماه 99 پرداخت خواهد شد و از این قاعده تنها وام دستیاری مستثنی است که بر اساس شیوه نامه ابلاغی، این وام نیز به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد:دارا بودن اولویت احتیاج اقتصادی، سپردن تعهد محضری با ضامن معتبر جهت بازپرداخت تسهیلات دریافتی و ثبت نام در حداقل تعداد واحد های مورد احتیاج طبق مقررات آموزشی از جمله شرایطی است که تمامی وام گیرندگان باید دارا باشند. البته در این میان تنها دانشجویان نیمسال آخر می توانند با حداقل نصف واحد های مورد لزوم از تسهیلات مورد نظر بهره مند شوند.

اولویت احتیاج اقتصادی، سپردن تعهد محضری با ضامن معتبر جهت بازپرداخت تسهیلات دریافتی و ثبت نام در حداقل تعداد واحد های مورد احتیاج طبق مقررات آموزشی از جمله شرایطی است که تمامی وام گیرندگان باید دارا باشند.

به گففته وی؛ صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت 16 مدل وام در قالب 5 سرفصل دارد که شامل سرفصل وام های تحصیلی، مسکن، ضروری، یاری خاص و ودیعه مسکن است. در واقع وام تحصیلی بزرگترین وام اعطایی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت است که به تمام دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی تعلق می گیرد و برای تسهیل در فرایند تحصیل دانشجویان است.

وام های تحصیلی دانشجویان مجرد و متاهل

معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره به مبالغ وام های تحصیلی دانشجویان مجرد و متاهل در سال تحصیلی جاری گفت:مبلغ وام تحصیلی دانشجویان متاهل از سرفصل وام تحصیلی که به صورت ماهانه به دانشجو اعطا می گردد، 300 هزار تومان در سال 98 بوده است که با رشدی 42 درصدی به 425 هزار تومان در سال 99 افزایش یافته است. بر این اساس وام تحصیلی دانشجویان متاهل در طول یک سال تحصیلی (10 ماه آموزشی) 4 میلیون و 250 هزار تومان به صورت قرض الحسنه خواهد بود.

دانشجویان در تمام طول تحصیل و سنوات مجاز آموزشی می توانند وام تحصیلی مورد احتیاج خود را دریافت نمایند

وی اضافه نمود: وام تحصیلی دانشجویان غیرمتأهل نیز که به صورت ماهانه به دانشجو اعطا می گردد از 130 هزار تومان در سال 98 به 190 هزار تومان در سال 99 افزایش یافته است که این وام نیز در طول یک سال تحصیلی (10 ماه آموزشی) مبلغ یک میلیون و 900 هزار تومان به صورت قرض الحسنه خواهد بود.

تدین اضافه نمود: در این زمینه به دانشجویان متاهل تحت پوشش نهاد های حمایتی از جمله کمیته امداد و سازمان بهزیستی تا سقف پیشنهادی مصوب هیأت امنا که همان مبلغ 500 هزار تومان است وام تحصیلی به صورت ماهیانه پرداخت خواهد شد.

به گفته وی، دانشجویان در تمام طول تحصیل و سنوات مجاز آموزشی می توانند وام تحصیلی مورد احتیاج خود را دریافت نمایند؛ به دیگر معنا یک دانشجوی کارشناسی تا 8 ترم تحصیلی می تواند از این نوع وام استفاده کند، که این مبلغ در طول یک سال که 10 ماه آموزشی را شامل می گردد، یک میلیون و 900 هزار تومان خواهد بود؛ تمامی این وام ها بعد از فراغت از تحصیل در اقساط 48 ماهه دریافت می گردد.

بعضی از دانشجویان عزیز ما صاحب فرزند هستند، صندوق رفاه طبق برنامه خود و همانند سال های گذشته، برای این دسته از دانشجویان تسهیلاتی تحت عنوان حق اولاد پرداخت می نماید

تدین در پاسخ به این سوال که آیا صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای دانشجویان متاهل دارای فرزند نیز تسهیلاتی در نظر گرفته است گفت: با توجه به این که بعضی از دانشجویان عزیز ما صاحب فرزند هستند، صندوق رفاه طبق برنامه خود و همانند سال های گذشته، برای این دسته از دانشجویان تسهیلاتی تحت عنوان حق اولاد پرداخت می نماید که این مبلغ برای هر فرزند در سال گذشته مبلغ 400 هزار تومان بوده و در سال 99 به 500 هزار تومان افزایش یافته است، که رشدی 25 درصدی را نشان می دهد. این وام در طول 10 ماه آموزشی و هر ماه به مبلغ 500 هزار ریال خواهد بود.

معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در مورد وام مسکن نیز گفت:در این بخش دو نوع وام شامل وام مسکن و وام ودیعه مسکن به دانشجویان تعلق می گیرد. وام مسکن به تناسب منابع موجود به دانشجویان غیر بومی و دانشجویانی که در خوابگاه های دانشجویی سکونت ندارند با ارایه اجاره نامه مورد تایید، تعلق می گیرد، اما وام ودیعه مسکن تنها به دانشجویان متاهل اختصاص خواهد یافت.

اتفاق مثبتی که در این حوزه اتفاق افتاده است، افزایش 20 درصدی وام مسکن دانشجویان مجرد و 15 درصدی وام مسکن دانشجویان متاهل در سال 99 است.

وی ادامه داد: اتفاق مثبتی که در این حوزه اتفاق افتاده است، افزایش 20 درصدی وام مسکن دانشجویان مجرد و 15 درصدی وام مسکن دانشجویان متاهل در سال 99 است. بر این اساس وام مسکن مجردی در سال گذشته یک میلیون و 250 هزار تومان بوده که در سال 99 به یک میلیون و 500 هزار تومان افزایش پیدا نموده است، وام مسکن دانشجویان متاهل نیز در سال گذشته مبلغ دو میلیون و 600 هزار تومان بوده که در امسال به 30 میلیون ریال افزایش پیدا نموده است.

بنا بر تاکید تدین؛ حداکثر سنوات مجاز برای استفاده از سرفص وام های تحصیلی و مسکن در طول تحصیل با رعایت مقررات آموزشی و طبق دستورالعملی که توسط صندوق معین می گردد برای دوره کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر 4 نیمسال تحصیلی، دوره کارشناسی پیوسته حداکثر 8 نیمسال تحصیلی و دکترای عمومی 14 نیمسال تحصیلی است.

اعطای ماهانه وام مسکن به دانشجویان

معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تاکید نمود: صندوق رفاه دانشجویان در هر ماه وام مسکن به دانشجویان خود اعطا می نماید که این وام منافاتی با وام تحصیلی ندارد و یک دانشجو می تواند از هر دو ردیف وام تحصیلی و وام مسکن استفاده کند. سرفصل وام ودیعه مسکن نیز به کلیه دانشجویانی متاهل در سه گروه در مقاطع عادی و تحصیلات تکمیلی و با مبالغ مختلف تعلق می گیرد.

وی تاکید نمود: وام ودیعه مسکن گروه اول شامل دانشجویان محصل در دانشگاه های علوم پزشکی و موسساتی که زیر نظر وزارت بهداشت در استان تهران دانشجو پذیرش می نمایند از جمله دانشگاه های علوم پزشکیایران، بقیه الله، علوم بهزیستی، تهران، شهید بهشتی، ارتش، تربیت مدرس و موسسات انستیتو پاستور ایران، انتقال خون، هلال ایران، رویان و شاهد تعلق می گیرد.

تدین گفت: بر این اساس تسهیلات ودیعه مسکن مقاطع عادی گروه 1 مبلغ 15 میلیون تومان بوده که به 18 میلیون و 500 هزار تومان افزایش پیدا نموده و دانشجویان با ارائه اجاره نامه می توانند از این وام به مدت یک بار در طول تحصیل استفاده نمایند. در این تقسیم بندی، به دانشجویان محصل در مقاطع تحصیلات تکمیلی (دانشجویان PH.d و دکتری) گروه 1، سال گذشته مبلغ 20 میلیون تومان اعطا شده که در امسال این مبلغ به 25 میلیون تومان افزایش پیدا نموده است.

تسهیلات ودیعه مسکن مقاطع عادی گروه 1 مبلغ 15 میلیون تومان بوده که به 18 میلیون و 500 هزار تومان افزایش پیدا نموده و دانشجویان با ارائه اجاره نامه می توانند از این وام به مدت یک بار در طول تحصیل استفاده نمایند.

به گزارش مفدا؛ معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: وام های ضروری به دانشجویانی که در نتیجه یک رویداد با مشکل روبرو می شوند و برای یک بار در طول مدت تحصیل اعطا می گردد که سقف آن در مقاطع عادی از 6 میلیون ریال به 10 میلیون ریال افزایش پیدا نموده است که رشدی 67 درصدی را نشان می دهد و در مقطع تکمیلی نیز از 10 میلیون ریال به 16 میلیون ریال در امسال افزایش پیدا نموده که حاکی از رشدی 60 درصدی است.

وی اضافه نمود:دانشجویان تنها یکبار در طول تحصیل خود مجاز هستند تا از این نوع وام استفاده نمایند، اما از آن جایی که دغدغه ما در صندوق، ایجاد رفاه و آسایش برای دانشجویان است، در حال ارایه پیشنهادی به اعضای هیأت امنا هستیم تا بعضی از دانشجویان از جمله دانشجویان پزشکی که سنوات تحصیلی طولانی تری به نسبت دیگر دانشجویان دارند، بتوانند بیش از یک بار از این وام استفاده نمایند.

تدین اضافه نمود: در مورد یاری های خاص به دانشجویانی که دچار بیماری های خاص و یا صعب العلاج هستند، از سرفصل وام بیماری های خاص، سال گذشته مبلغ 20 میلیون ریال یاری بلاعوض اعطا شده است، که این مبلغ در سال 99 به 30 میلیون ریال افزایش پیدا نموده و دانشجویان عزیز احتیاجی به بازپرداخت آن ندارند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1445

به "جزئیات وام های 16 گانه دانشجویان علوم پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات وام های 16 گانه دانشجویان علوم پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید