خودزنی بهنام بانی ! ، اتفاق عجیب و بعید !

به گزارش مجله دور زمین، خبرنگاران: پس از مدتها تعطیلی به دلیل شیوع کرونا در برگزاری کنسرت ها حالا بهنام بانی می خواهد با کمترین قیمت بلیط کنسرت برگزار کند این نمونه ای از خودزنی حرفه ای است !

خودزنی بهنام بانی ! ، اتفاق عجیب و بعید !

بهنام بانی خواننده پاپ است بهنام بانی متولد دامغان است بهنام بانی کار خود را با موسیقی سنتی شروع نموده بود بهنام بانی علاقه زیادی به ناصر عبدالهی دارد بهنام بانی علاقه زیادی به بازی فوتبال دارد

محمد حاتم پور، تهیه نماینده و کنسرت گذار می گوید سال های گذشته که در تالار هتل لاله پارک تبریز؛ محل کنسرت 17 آذرِ بهنام بانی کنسرت می گذاشته، 1200 تا 1300 جایگاه در اختیار داشته و هم اکنون و در پی شیوع کرونا، مجوزی که گرفته 480 جایگاه قابل فروش بوده و با احتساب بلیت های مهمان، 420 تا 430 جایگاه با میانه قیمت بلیت 150 هزار تومان در اختیار داشته است. اتفاقی که برگزاری کنسرت را از نظر مالی توجیه نمی نماید ولی او و بهنام بانی انجامش داده اند.

برگزاری کنسرت در ایران، پس از 22 ماه تعطیلی (از اسفند 1398 تا آذر 1400) در پی شیوع کرونا، با کنسرت بهنام بانی، خواننده موسیقی پاپ در تالار هتل لاله پارک تبریز شکسته می گردد. کف و سقف بلیت کنسرت او که چهارشنبه هفته آینده، 17 آذر روی صحنه خواهد رفت 120 تا 160 هزار تومان است. بانی در این روز، در دو نوبت 18 و 21:30 روی صحنه خواهد رفت و بلیت کنسرتش نیز که طبق اعلام محمد حاتم پور، مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری آوای فروهر با استفاده از تنها 50 درصد ظرفیت سالن فروخته شده، تمام یا اصطلاحا سولداوت شده است.

پیش از بهنام بانی در تبریز، تعدادی از خوانندگان پاپ نیز پس از تعطیلی طولانی مدت اجراهای زنده در ایران، با کف و سقف 150 تا 450 هزار تومان در جریزه کیش روی صحنه رفتند. طولانی شدن این تعطیلی نه فقط به علت شیوع کرونا که تاثیرات جانبی آن و بی پاسخ ماندن پرسش هایی از این دست بود؛ با توجه به مجازبودن تهیه نمایندگان و کنسرت گذاران به استفاده از تنها 50 درصد ظرفیت سالن به عنوان یکی از شروط برگزاری کنسرت در دوران شیوع کرونا، اجاره بهای درخواستی سالن داران چه قدر خواهد بود و چگونه محاسبه خواهد شد؟! بعلاوه افزایش تورم از یک سو و کاهش قدرت خرید مردم از سوی دیگر، چه تاثیری بر کف و سقف قیمت بلیت کنسرت خواهد گذاشت؟!

سوالاتی که در جلسه روز دوشنبه، دهم آبان هزاروچهارصدِ محمد اله یاری فومنی (سرپرست دفتر موسیقی) با مدیران یا نمایندگان تالار وزارت کشور، سالن همایش ایرانیان، تالار هتل اسپیناس، سالن همایش های برج میلاد، بنیاد رودکی و تالار وحدت، سالن برج آزادی، فرهنگسرای نیاوران و نماینده ارشاد استان تهران و بعلاوه تهیه نمایندگان و کنسرت گذاران مطرح شد و پس از آن رسانه ای شدن نامه مدیران تعدادی از سالن ها خطاب به اله یاری را در پی داشت. نامه ای که در بخشی از آن در خصوص فرمول مشخص اجاره بهای سالن چنین نوشته شده بود: تصمیمات اخذشده برای تعرفه سالن ها با عنایت به محدودیت ها، رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، تابعی از تعداد جایگاه های عرضه شده برای فروش اعلام می گردد. این تعرفه شامل یک چهارم درآمد کل ظرفیتی است که روی سایت های فروش (بدون احتساب تعداد فروش) باز می گردد.

بهنام بانی و بلیت های 150 هزار تومانیِ کنسرت؛ ضرر می دهد اما می خواند!

محمد حاتم پور در پاسخ به این سوال که آیا درخواست مدیران سالن ها و شیوه پیشنهادی شان برای محاسبه اجاره بها، عملیاتی شده است و در تبریز اعمال می گردد یا خیر، چنین می گوید: این قضیه در تهران هم منتفی شده است و براساس درخواستی که مجمع صنفی ناشران آثار شنیداری از آقای اله یاری کرد قرار بر این شد که اجازه دهند مذاکرات مان را با صاحبان سالن ها، به صورت فردی پیش ببریم و از آن ها درخواست حمایت کنیم تا بتوانیم چرخ زنگ زده کنسرت ها را بار دیگر به حرکت درآوریم. طبق مذاکراتی که من و آقایان محسن رجب پور و حسین توتونچیان به نمایندگی از صنف با این عزیزان داشتیم با ما راه آمدند و پذیرفتند مطابق آن چه هم منافع خودشان را تامین کند و هم یاری حالِ ما باشد، قیمت های شان را تعدیل نمایند. هم اکنون نیز نامه نگاری مدیران سالن ها به دفتر موسیقی در حال اجرا است و امیدواریم، بدون حرفِ پیش، مجوز برگزاری کنسرت ها نهایتا تا 10، 15 روز آینده صادر گردد و شاهد برگزاری کنسرت در شهر تهران هم باشیم.

او ادامه می دهد: طبیعتا مدیران سالن ها نیز شرایط خاص خود را دارند و پیمانکارانی هستند که با آن ها همکاری می نمایند و این پیمانکاران نیز نیروهای خدماتی خود را دارند و هم دستمزد آن ها و هم دستمزد نیروهای شان نسبت به اسفند 1398 افزایش پیدا نموده است و بعلاوه هزینه تامین لوازم مورد استفاده برای نور، صدا، ال ای دی و... بسیار بیش از قبل شده است و بنابراین این عزیزان به ما لطف کردند که پذیرفتند همراهی مان نمایند تا چرخ ایستاده برگزاری کنسرت ها به حرکت درآید.

با 480 بلیتِ 150 هزار تومانی، چیزی دست مان را نمی گیرد

حاتم پور در جواب این سوال که آیا در شرایطی که ذکرش رفت برگزاری کنسرت بهنام بانی در تبریز از نظر مالی توجیه پذیر است یا خیر، می گوید: من به عنوان مدیربرنامه این رویداد، از برگزاری کنسرت در تبریز با قیمت بلیت 120 تا 160 هزار تومان و با استفاده از تنها 50 درصد ظرفیت سالن، هیچ سودی نداشته ام و صرفا با همکاری مجید عبدی که تهیه نمایندگی کنسرت را بر عهده گرفت کوشش کردیم فقط و فقط این برنامه برگزار گردد. ما برای گروه 18 نفره مان با بلیت هواپیمای نفری دو میلیون تومان فقط 36 میلیون تومان پول بلیت داده ایم، ارقام استقرار در هتل های شبی دو میلیون تومانی و هزینه سالن و نور و صدا و ال ای دی و تبلیغات را هم که به این اضافه کنید، می بینید که من به عنوان کنسرت گذار واقعا مبلغی را که هزینه می کنم، برداشت نمی کنم و شاید لازم باشد چیزی هم از جیب بگذارم اما صرفا می خواهم این اقتصاد شکست خورده، این چرخ شکسته و زنگ زده دوباره راه بیفتد. ما برای این برنامه ضرر می دهیم فقط به خاطر این که بگوییم ما هم به عنوان تهیه نماینده و کنسرت گذار، دست به دست دفتر موسیقی دادیم تا یاری حال موسیقی مان باشیم. وگرنه همه می دانند که با فروش 480 بلیت میانه 150 هزار تومان چیزی دست تان را نمی گیرد و هزینه هایتان هم درنمی آید. البته که از 480 بلیت، 40، 50 تایش هم به عنوان بلیت مهمان به ارگان ها و نهادهای مربوطه ارائه شده است.

ما از برگزاری کنسرت بهنام بانی در تبریز با قیمت بلیت 120 تا 160 هزار تومان و با استفاده از تنها 50 درصد ظرفیت سالن، هیچ سودی نداشته ایم

او در جواب این که ظرفیت این سالن چند نفر است هم می گوید: ما سال های گذشته که در این سالن کنسرت می گذاشتم، 1200 تا 1300 جایگاه در اختیار داشتیم و هم اکنون مجوزی که گرفتیم 480 جایگاه قابل فروش بود و با احتساب بلیت های مهمان 420 تا 430 جایگاه با میانه قیمت بلیت 150 هزار تومان در اختیار داشتیم که با احتساب قیمت بلیت هواپیما، هتل، اقامت گروه، ناهار، شام، پذیرایی، کامیون هایی که سیستم نور و صوت را می بَرَند و برمی گردانند، اپراتورها، نوازنده ها و... می بینید که هزینه هایمان را درنمی آوریم و برگزاری این کنسرت صرفا کاری دلی است تا حرکتِ متوقف شده دوباره از سر گرفته گردد.

بلیت فروشی کنسرت ها از نیمه آذر شروع می گردد

حاتم پور در جواب این سوال که گمان می نماید برگزاری کنسرت از چه زمانی به صورت جدی تر از سر گرفته گردد، می گوید: امیدواریم، بی حرف پیش، نه فقط ما که دیگر تهیه نمایندگان و کنسرت گذاران نیز طی 10، 12 روز آینده کارشان را از سر بگیرند و با صدور مجوزهای نهایی، بلیت فروشی ها نهایتا از 15 آذر، چند روز پیش، چند روز پس، شروع گردد.

او در خصوص قیمت بلیت هم شرح می دهد: کف و سقف بلیت، با توجه به هزینه هایی که شرحش رفت منطقا باید از 170، 180 هزار تومان تا 600 هزار تومان باشد اما چون در جمع تهیه نمایندگان به این تصمیم رسیدیم که قیمت بلیت به این عدد نرسد تا مردمی که به لحاظ مالی تحت فشارند هم بتوانند در کنسرت ها شرکت نمایند، با 10 درصد بالاتر یا 10 درصد پایین تر، کف بلیت 100 و سقف آن 400 هزار تومان خواهد بود. البته که شاید تفاوتی 10 درصدی در اعداد این کف و سقف مشاهده گردد.

منبع: خبرآنلایت

منبع: رکنا
انتشار: 14 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1401 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2181

به "خودزنی بهنام بانی ! ، اتفاق عجیب و بعید !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودزنی بهنام بانی ! ، اتفاق عجیب و بعید !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید