نوبیتکس از چه مکانیزمی برای نگهداری دارایی کاربرانش استفاده می نماید؟

به گزارش مجله دور زمین، نگهداری امن دارایی کاربران، بزرگترین چالش پلتفرم های تبادل رمزارز در دنیاست. چراکه این دارایی ها نزد اکسچنج ها به امانت گذاشته شده و در صورت حمله سایبری و از دست رفتن بخشی از دارایی ها، تمام مسئولیت آن برعهده پلتفرم مورد نظر خواهد بود.

نوبیتکس از چه مکانیزمی برای نگهداری دارایی کاربرانش استفاده می نماید؟

در این زمینه، شهریار ابراهیمی، مدیر تیم بلاکچین نوبیتکس با سخنرانی در رویداد CWS نحوه ذخیره سازی دارایی ها در نوبیتکس را تشریح نموده است. CWS یا سری وبینارهای حوزه علوم کامپیوتر، بزرگترین رویداد دانشجویی کشور است که در چهار محور بلاکچین و رمزنگاری، رباتیک، هوش مصنوعی و الگوریتم و تئوری با حمایت نوبیتکس و به وسیله انجمن علمی علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار گردید.

به گفته مدیر تیم بلاکچین نوبیتکس، این پلتفرم تبادل رمزارز از سیستم ذخیره سازی سرد چند امضایی برای نگهداری دارایی کاربرانش استفاده می نماید. در این سیستم، بیش از 97 درصد دارایی ها در ولت های سرد چند امضایی ذخیره می شوند که کلیدهای آن ها به وسیله سیستم های کاملا آفلاین (air-gapped) مدیریت و نگهداری می شوند و دسترسی به آن به وسیله اینترنت امکان پذیر نیست. تمام واریزهای کاربران همواره به مقصد ولت های سرد چندامضایی نوبیتکس است. تنها 3 درصد دارایی ها برای انجام تبادلات روزمره و برداشت های مربوط به کاربران در سیستم جداگانه ای که ولت گرم (hot wallet) نام دارد ذخیره سازی می گردد که به اینترنت متصل است و دستورات برداشت به مقاصد مورد احتیاج کاربران به وسیله این بخش انجام می گردد.

مکانیزم شارژ ولت های گرم در نوبیتکس به گفته ابراهیمی به این صورت است که ابتدا درخواست شارژ ولت های گرم به وسیله ولت های سرد به صورت آنلاین در گیت وی تشکیل شده و سپس امضای تراکنش در سامانه کلد انجام می گردد که اتصالی به اینترنت ندارد. بعد از فراوری امضای تراکنش، این امضا در کنار درخواست اولیه به صورت دستی به گیت وی منتقل شده و روی شبکه بلاکچین قرار می گیرد تا تراکنش به هات ولت نوبیتکس انجام گردد و از این طریق کاربران بتوانند دارایی مورد احتیاج خود را برداشت نمایند.

ابراهیمی می گوید در این روش برای دستیابی به امضای کامل و انجام تراکنش بین گیت وب و کلدولت، احتیاج به امضای مستقل هر دو سامانه وجود دارد. به این ترتیب درصورت دسترسی فیزیکی غیرقانونی به ولت کلد نوبیتکس همچنان امکان انجام تراکنش وجود نخواهد داشت چراکه امضای تراکنش احتیاج به دسترسی به سامانه گیت وی هم دارد. او می گوید ساختار ارتباطی ساخت و امضاء تراکنش در سامانه cold wallet نوبیتکس به گونه ای طراحی شده است که هیچ فردی به صورت تام دسترسی برای تخلیه بدون اجازه نداشته باشد.

مدیر تیم بلاکچین نوبیتکس در پاسخ به این سوال که اگر شخصی بتواند به هر دو سامانه دسترسی پیدا کند آیا قادر به تخلیه دارایی کاربران خواهد بود یا نه می گوید این مورد همچنان امکان پذیر نیست، چراکه سیستم کلدولت نوبیتکس به گونه ای طراحی شده که امکان برداشت از این سامانه صرفا به آدرس هات ولت های نوبیتکس امکان پذیر است و در صورت دسترسی غیرقانونی، همچنان امکان تخلیه دارایی ها به ولتی غیر از ولت های نوبیتکس وجود نخواهد داشت.

ابراهیمی درباره مزیت مهم سامانه ذخیره سازی سرد دارایی های نوبیتکس می گوید با وجود این سامانه، دارایی کاربران نوبیتکس به امن ترین شکل ممکن نگهداری می گردد و حتی جرایم سایبری که ممکن است در دنیای بلاکچین رخ دهد هم روی آن بی تاثیر خواهد بود. برای نمونه در جریان هک ولت های سولانا و دزدی هشت میلیون دلار از این رمزارز، صرفا ولت هایی تحت تاثیر قرار گرفتند که به صورت آنلاین و دائما به شبکه متصل بودند و هیچ خطری متوجه دارایی کاربران نوبیتکس در سامانه ذخیره سازی سرد نشد. چراکه این سامانه کاملا به صورت آفلاین کار می نماید.

در این رویداد بعلاوه توسعه دهندگان بلاکچین نوبیتکس با تشکیل یک کارگاه آموزشی، مقدماتی از برنامه نویسی به زبان سالیدیتی را ارائه کردند. تیم بلاکچین نوبیتکس با برگزاری این کارگاه، مقدمات برنامه نویسی سالیدیتی از جمله شیوه ساخت یک توکن، نحوه تشکیل یک توکن غیرمثلی یا NFT، نحوه تنظیم قرارداد هوشمند بر بستر بلاکچین و بعلاوه نحوه ایجاد و ارسال درخواست تراکنش به شبکه های بلاکچینی را تشریح کردند.

رویداد دانشجویی CWS از تاریخ یکم تا چهارم شهریورماه و با چهارمحور بلاکچین و رمزنگاری، رباتیک، هوش مصنوعی و الگوریتم و تئوری با حضور 9 هزار دانشجو از سراسر کشور و با ارائه اساتید بین المللی برگزار گردید. انجمن علمی علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزارنماینده این رویداد و نوبیتکس به عنوان بزرگترین پلتفرم تبادل رمزارز در ایران، حامی اصلی این رویداد بود. اختتامیه این رویداد قرار است روز سه شنبه هشتم شهریورماه با حضور دانش پذیران و شرکت های بزرگ حوزه فناوری در هتل قلب تهران برگزار گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 شهریور 1401 بروزرسانی: 9 شهریور 1401 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2279

به "نوبیتکس از چه مکانیزمی برای نگهداری دارایی کاربرانش استفاده می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوبیتکس از چه مکانیزمی برای نگهداری دارایی کاربرانش استفاده می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید