خبرنگاران معاون وزیر صنعت: از سرمایه گذاری بر روی فرآوری سنگ های تزیینی حمایت می کنیم

به گزارش مجله دور زمین، شیراز- خبرنگاران- معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به اینکه سنگ های تزیینی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، گفت: از هرگونه سرمایه گذاری بر روی فرآوری اینگونه سنگ ها حمایت می کنیم.

خبرنگاران معاون وزیر صنعت: از سرمایه گذاری بر روی فرآوری سنگ های تزیینی حمایت می کنیم

داریوش اسماعیلی، پنجشنبه در نشست شورای معادن استان فارس در شیراز افزود: بهترین سنگ های دنیا در استان فارس یافت می شود اما این سنگ ها به شکل خام به خارج صادر می شود و در آنجا پس از فرآوری با ارزش اضافه کرده بسیار بالا به فروش می رسد که چنین اتفاقی قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: از طرفی خواستار این هم نیستیم که جلو صادرات را بگیریم بلکه در پی این هستیم که سرمایه گذاران را حمایت و تشویق کنیم که بر روی فرآوری سنگ های تزیینی سرمایه گذاری کنند و هر کمک، همراهی و حمایت قانونی که از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز باشد انجام خواهیم داد.

او بیان نمود: حاضریم که کمک کنیم و بهترین سنگ های کشور را در اختیار واحدهای فرآوری قرار دهیم تا آنها خود مبادرت به انجام این کار کنند و این مهم را که جلوگیری از خام فروشی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری است به عنوان یک راهبرد اصلی در وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال خواهیم کرد.

اسماعیلی، با اشاره به قرار داشتن استان فارس بر روی نوار زاگرس گفت: این نوار نیز عمدتا دارای سنگ های رسوبی و آهکی است و در مطالعاتی که انجام می شود باید به این سمت برویم که مجموعه سنگ هایی که در چینن موقعیت زمین شناسی قرار دارند چه کاربردهایی می توانند داشته باشد.

وی اضافه کرد: بی شک صنایع معدنی غیر فلزی فارس مانند آهک و گچ نیز می تواند در ایران نمونه باشد هرچند در کشور صنایع غیرفلزی تحت الشعاع صنایع فلزی قرار گرفته و فراموش شده اند که لازم است به این بخش توجه بیشتری شود.

برخورداری فارس از سه و چهار دهم میلیارد تن ذخیره معدنی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس هم،در این نشست، با اشاه به صدور 252 مجوز معدنی در سال 98 گفت: ذخایر قطعی معدنی این استان در مدت زمان یاد شده افزون بر 959 میلیون تن افزایش یافته و به سه و چهار دهم میلیارد تن رسیده که 2 و نیم میلیون تن نیز به ظرفیت استخراج مواد معدنی استان خواهد افزود.

حمید رضا ایزدی بیان داشت: همچنین سال گذشته، 73 پروانه اکتشاف و گواهی کشف با هزینه عملیاتی بیش از 84 میلیارد ریال در بخش معدن استان فارس صادر شد.

او افزود: سال 98 نیز 47 پروانه بهره برداری در حوزه معدن با سرمایه گذاری 690 میلیارد ریال در این استان صادر شد که با صدور این تعداد پروانه بهره برداری، زمینه اشتغال 337 نفر به شکل مستقیم فراهم شده است.

وی گفت: استان فارس با استخراج سالانه 51 میلیون تن انواع مواد معدنی، یک استان مستعد از نظر منابع معدنی از قبیل سنگ مرمریت و چینی، خاک نسوز و صنعتی، گچ ساختمانی، ماده معدنی دولومیت، سیلیس، آهک، نمک، منگنز، آهن و مس است.

ایزدی، تعداد معادن دارای پروانه بهره برداری در فارس را 648 معدن برشمرد و افزود: حدود سه و چهار دهم میلیارد تن ذخیره قطعی این معادن است.

به گفته وی، مقاصد صادراتی موادمعدنی استان فارس شامل کشورهای، چین (سنگ های تزیینی)، عراق (سیمان کلینکر) و کشورهای قطر، عمان، کنیا، کره جنوبی و ویتنام است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس ادامه داد:از سال 98 طرح مطالعاتی - پژوهشی بخش معدن با عنوان استراتژی توسعه معدن و صنایع معدنی استان با همکاری دانشگاه شیراز در دست تهیه قرار گرفت و در بخش اکتشاف نیز در پهنه اکتشاف شمال و شمال شرق استان شامل شهرستان های بوانات، اقلید، خرم بید، آباده، سرچهان و بخش هایی از ارسنجان، پهنه ماده معدنی دولومیت در شهرستان های جنوبی و جنوب غرب استان، مطالعات اکتشافی در شهرستان های ممسنی و رستم، پهنه های چهارگانه منطقه قطرویه نی ریز مطالعات در حال انجام است.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1171

به "خبرنگاران معاون وزیر صنعت: از سرمایه گذاری بر روی فرآوری سنگ های تزیینی حمایت می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معاون وزیر صنعت: از سرمایه گذاری بر روی فرآوری سنگ های تزیینی حمایت می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید