خبرنگاران خاوازی: 2200 میلیارد ریال برای طرح پایاب سد گیوی هزینه می گردد

به گزارش مجله دور زمین، اردبیل - خبرنگاران - وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای اجرای طرح آبیاری در پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر 2 هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده و با اجرای آن تحولی در کشاورزی منطقه رخ می دهد.

خبرنگاران خاوازی: 2200 میلیارد ریال برای طرح پایاب سد گیوی هزینه می گردد

کاظم خاوازی روز دوشنبه در جریان بازدید از چند طرح کشاورزی در شهرستان کوثر گفت: با اجرای این طرح ، اراضی دیم منطقه به سامانه آبیاری نوین مجهز شده و جهشی در فراوریات کشاورزی منطقه رخ خواهد داد.

وزیر جهاد کشاورزی اجرای این طرح ها را از جمله اقدامات مهم برای رونق بخشی به شرایط اشتغال، بهره وری آبیاری و مصرف آب در حوزه کشاورزی و فراوری متراکم این استان برشمرد.

با اجرا ، تکمیل و بهره برداری از این پروژه عظیم منطقه آب بیش از هشت هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی پایاب سد گیوی در شهرستان کوثر تامین خواهد شد.

شهرستان کوثر به مرکزیت شهر گیوی 85 کیلومتری جنوب اردبیل قرار گرفته است، سد گیوی (کوثر) با ظرفیت 76 میلیون متر مکعب 102 متر ارتفاع دارد و عملیات اجرایی آن از سال 83 شروع شده، این سد بر روی رودخانه گیوی چایی از نوع خاکی سنگ ریزه ای با هسته رسی احداث و حجم مفید آن 53 میلیون مترمکعب است.

نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی نیز در جریان بازدید وزیر جهاد کشاورزی از طرح های حوزه کشاورزی شهرستان کوثر گفت: این شهرستان در فراوری محصولات زراعی و باغی از مناطق مستعد کشور به شمار می رود و با اجرای طرح های تکمیلی در پایاب سد گیوی، این منطقه به قطب مهم فراوریات کشاورزی کشور تبدیل خواهد شد.

میرغنی نظری اضافه نمود: برای توسعه کشاورزی جنوب استان اردبیل توجه ویژه دولت ضروری است تا طرح پایاب سد گیوی به شکل جدی اجرا و تکمیل گردد.

وی با اشاره به طرح وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای سامانه های نوین آبیاری به وسیله 100 میلیون ریال سرمایه گذاری دولتی و 220 میلیون ریال سرمایه گذاری کشاورزان بیان نمود: دولت به علت شرایط معیشتی کشاورزان، باید سرمایه گذاری 220 میلیونی در این زمینه را خود متقبل شده و 100 میلیون ریال را از کشاورز مجری طرح مطالبه کند.

نظری همچنین گفت: شرایط کشاورزان شهرستان کوثر به علت تاخیر در اجرای پایاب سد کوثر بسیار نامناسب بوده و فقر اقتصادی بر کشاورزان مستولی شده است.

وی خواهان احیای اراضی حاشیه رود قزل اوزن در شهرستان کوثر و خلخال شد و اظهارداشت: با برق دار کردن اراضی حاشیه این رودخانه و پمپاژ آب، می توان 10 هزار هکتار از زمین های کشاورزی مستعد را به اراضی آبی تبدیل نموده و به مردم واگذار کرد.

استاندار اردبیل نیز در این بازدید، خواهان تسریع در اجرای پروژه پایاب سد گیوی با موضوع جهش فراوری شد و اضافه نمود: دولت برای اجرای این طرح 2 هزار و 200 میلیارد ریال سرمایه گذاری می نماید.

اکبر بهنامجو اضافه نمود: اجرای این طرح موجب افزایش 12 هزار هکتاری سطح اراضی آبی استان شده و فراوریات کشاورزی استان را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد.

وزیر جهاد کشاورزی برای انجام سفری 2 روزه به استان اردبیل عصر دوشنبه وارد این استان شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1240

به "خبرنگاران خاوازی: 2200 میلیارد ریال برای طرح پایاب سد گیوی هزینه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خاوازی: 2200 میلیارد ریال برای طرح پایاب سد گیوی هزینه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید