جریمه عابران پیاده به جای موتورسوار ها!

به گزارش مجله دور زمین، افشین داورپناه؛ تقریبا هیچ پیاده رویی نیست که از شر موتورسوار ها در امان باشد! این را وقتی بیشتر متوجه می شوید که هر روز عابرپیاده باشید و چاره ای جز تردد در پیاده رو ها نداشته باشید. در چنین احوالاتی سلامتی و جان شهروندان پیاده به طور جدی در خطر است؛ شما جرات نمی کنید چند دقیقه در آرامش و امنیت در پیاده رو تردد کنید. این شرایط برای زنان، بچه ها، افراد کم توان و سالمند به مراتب خطرناک تر است. کار تا جایی پیش رفته است که متاسفانه دیگر حرکت موتورسوار ها در پیاده رو ها به امری معمولی و مرسوم تبدیل شده! شما تا کنون چند رسانه، روزنامه نگار، جامعه شناس یا فعال حوزه شهروندی را دیده اید که درباره این موضوع مهم و عمومی موضع گیری نموده باشد؟

جریمه عابران پیاده به جای موتورسوار ها!

در بعضی مواقع حتی بعضی موتورسوار ها طلبکارانه از پیاده ها توقع دارند راستا را برای عبور آن ها در پیاده رو باز بگذارند! و این ها در حالی است که دیگر مدت هاست حتی شاهد ممانعت یا برخورد حداقلی پلیس راهور با تخلفات موتورسوار ها در پیاده رو ها نیستیم! بار ها شاهد بوده ام که موتورسوار ها در پیاده رو ها تردد می نمایند و ویراژ می دهند در حالی که پلیس راهور در چند متری یا حتی چند قدمی آن ها حضور دارد و واکنشی نشان نمی دهد!

سردار سیدکمال هادیانفر در مراسم تودیع و معارفه روسای جدید و قدیم پلیس راهور تهران عظیم، گفته است: ما باید به رعایت حق تقدم با اولویت عابران پیاده برسیم و به سمت جریمه کردن افراد برویم. در هیمن راستا سامانه ای طراحی نموده ایم؛ کد ملی و چهره افراد را هم داریم که می توان تطبیق داد و جریمه کرد. اگر عابر پیاده تخلف کرد، می توان با این شیوه او را جریمه کرد.

واقعا اگر قرار باشد اولویت هایی برای پلیس راهور تعریف کرد کدامیک در اولویت است؟ روبروه با جولان موتورسوار ها در پیاده روها، که امان عابران را بریده است، یا طرح مذکور؟ مهتر از همه این که چرا پلیس راهور در عمل، برخورد جدی و فرهنگ سازانه ای با موتورسواری در پیاده رو ها ندارد؟ چرا شهرداری در زمینه طراحی و ساخت پیاده رو ها به بازدارندگی از ورود موتورسوار ها به حریم عابر پیاده در پیاده رو های سکوت نموده است؟ آیا بهتر نیست پلیس راهور از تجربه خوب فرهنگ سازی در زمینه بستن کمربند خودروسوار ها استفاده کند و با سیاستگزاری، جدیت و جریمه و شدت عمل، درباره موتورسواری نکردن در پیاده روها، فرهنگ سازی کند؟

اگر با کمبود یا ناکافی بودن قوانین و مقررات یا با کمبود نیروی راهور در این زمینه روبرویم چرا تا به امروز اقدامی نشده است؟ ـ اگرچه کمبود نیروی انسانی نمی تواند دلیل قانع نماینده ای برای این کم کاری باشد، زیرا با امکانات تکنولوژیکی (دوربین های هوشمند)، برخورد های جدی (جریمه و ...)، ممارست، آموزش ها و هشدار های رسانه ای و ... می توان ظرف مدتی در این زمینه فرهنگ سازی کرد ـ همان گونه که چنین نحوه روبرو ای در تغییر الگوی رفتاری شهروندان برای بستن کمربند ایمنی موثر بود و می توان آن را تجربه ای پیروز دانست.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1215

به "جریمه عابران پیاده به جای موتورسوار ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه عابران پیاده به جای موتورسوار ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید