توزیع قیر رایگان کلید خورد ، اعتبار یارانه ها، صرف توزیع قیر شد؟

به گزارش مجله دور زمین، به گزارش خبرنگاران، اگرچه دولت گفته بود با تخصیص قیر رایگان مخالف است و اعتبار اجرای آن را ندارد، اما به نظر می رسد توزیع قیر رایگان از اردبیل شروع شده است؛ از حوزه انتخابیه علی نیکزاد، نماینده مجلس و وزیر پیشین راه و شهرسازی.

توزیع قیر رایگان کلید خورد ، اعتبار یارانه ها، صرف توزیع قیر شد؟

آنگونه که مهر گزارش داده در سفر معاون وزارت راه و شهرسازی و علی نیکزاد به اردبیل، از پروژه های شهری این شهر بازدید نموده اند و نتیجه این سفر، تامین قیر رایگان برای آسفالت معابر سکونت گاه های غیر رسمی در اردبیل و پارس آباد بوده است.

این خبر در حالی منتشر شده که همزمان با شروع طرح توزیع قیر رایگان در مجلس، دولت مخالفت خود با این طرح را اعلام نموده و گفته بود هیچ منبع اقتصادی برای این طرح وجود ندارد.

سخنگوی دولت همان زمان هشدار داده بود که اگر مجلس بخواهد با تکلیف به وزارت نفت و یا پالایشگاه ها قیر مجانی را تامین کند، در این صورت منابع اقتصادی هدفمندی که باید صرف پرداخت یارانه های نقدی، خرید گندم تضمینی، حمایت از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و معلولین و فراوری گردد، کاهش خواهد یافت.

ضمن اینکه ربیعی هشدار داده بود تجربه های قبلی نشان داده که توزیع قیر مجانی باعث فساد و عدم شفافیت شده و نتیجه چندانی عاید توسعه کشور ننموده است.

توزیع رانت 18 هزار میلیارد تومانی!

تجربه ای که ربیعی به آن اشاره می نماید تجربه توزیع قیر رایگان در سال های 97 و 98 بود که طرح توزیع 4 میلیون تن قیر رایگان اجرا شد و قیرها به جای استفاده در پروژه های عمرانی، سر از بازار آزاد درآورد.

مرداد ماه و زمان طرح این مساله گفته شد فساد ناشی از این کار، حدود 12هزار میلیارد تومان است. چراکه قیمت هر تن قیر به صورت میانگین 300 دلار بود و توزیع 2 میلیون تن قیر رایگان به معنای توزیع 600 میلیون دلار رانت بین پیمانکاران خاص است. رانتی که اکنون با دلار 30 هزار تومانی 18 هزار میلیارد تومان می گردد!

سوال دیگری که نه مجلس و نه دولت به آن جواب نداده این است که بالاخره منابع اقتصادی این طرح از کجا تامین شده است؟ آیا همانگونه که ربیعی هشدار داده بود منابع اقتصادی یارانه های نقدی، پول خرید گندم تضمینی و حمایت از خانوارهای تحت پوشش صرف توزیع قیر رایگان شده و ممکن است به فساد 18 هزار میلیارد تومانی و تولد سلطان جدیدی در اقتصاد دامن بزند؟

اگرنه، اعتبار طرح از کجا تامین شده است؟ جز مجلس، دولت و وزارت نفت و راه و شهرسازی هم باید پاسخ بدهند که چگونه و از چه محلی این اعتبار را تامین نموده اند؟ اگرچه اجرای طرح های عمرانی و بهسازی اهمیت دارد اما ایا در شرایطی که مردم از افزایش قیمت ها گله می نمایند و در بعضی از شهرها مساله کمبود نان و آرد عنوان می گردد، لازم نیست که دولت درباره منابع اجرای این طرح شفاف سازی کند؟

ماجرای توزیع قیر رایگان و نقدها به آن را در لینک زیر بخوانید:

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1420

به "توزیع قیر رایگان کلید خورد ، اعتبار یارانه ها، صرف توزیع قیر شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع قیر رایگان کلید خورد ، اعتبار یارانه ها، صرف توزیع قیر شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید