تن دادن به خواسته های آمریکا اکسیژنی است که برای تداوم قلدری هایش بدان نیازمند است

به گزارش مجله دور زمین، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: تن دادن به خواسته های آمریکا به مثابه اکسیژنی است که ایالات متحده برای تداوم قلدری هایش بدان نیازمند است.

تن دادن به خواسته های آمریکا اکسیژنی است که برای تداوم قلدری هایش بدان نیازمند است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به صورت مجازی به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی گفت: هفتاد و پنج سال پیش، سازمان ملل متحد تاسیس شد تا صلح و امنیت بین المللی را پس از دو جنگ دهشتناک احیا کند. اما تا چه میزان پیروز بوده ایم؟

ظریف افزود: بر اساس پژوهشی جدید، در نتیجه جنگ های همیشگی آمریکا از سال 2001 میلادی- سال ملل متحد برای - سی و هفت میلیون نفر آواره شده اند. هشت جنگ مرگ بار که آمریکا از سال 2001 ذیل عنوان جنگ علیه ترور به راه انداخته یا به آن پیوسته است، به از دست رفتن جان صد ها هزار نفر از مردمان بیگناه، جوامع و خانواده های بی شمار نابود شده، دولت های متعدد فرومانده و در حال فروپاشی و افراطی گری بی سابقه انجامیده است.

وزیر خارجه بیان نمود: از این رو، امروز ما باید از خود بپرسیم: آیا امروز دنیا ما ایمن تر- یا ناامن تر - از سال 1945 شده است.

وی پرسید: چگونه می توانیم با یکجانبه گرایی و عناد با حقوق بین الملل از سوی قلدری که تنها یاد گرفته تهدید به زور کند و با تکبر سخن بگوید، مقابله کنیم.

ظریف افزود: چگونه می توانیم رژیمی را متوقف کنیم که بیش از 220 سال از تاریخ 244 ساله اش را در جنگ بوده است: از جنگ های علیه بومیان آمریکا تا جنگ علیه بخشی از مردم خود که آن ها را به بردگی کشانده بود- که هنوز هم در نهایت وحشی گری ادامه دارد، تا 39 درگیری نظامی و همچنین نزدیک به 120 جنگ اقتصادی- که برای مقبولیت بخشی آن را به دروغ تحریممی نامد - از 194. علیه هر کس که تسلیم هوی و هوس آمریکا نشده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: جالب است که ایالات متحده در بیشتر این جنگ های همیشگی شکست خورده است. در واقع، هیچکس در جنگ پیروز نمی گردد.

وی افزود: وقت تغییر جهت فرا رسیده است تا از هدر رفتن خون و سرمایه مردم آمریکا و رنج بیشتر دنیا جلوگیری گردد.

ظریف گفت. تن دادن دیگران به خواسته های آمریکا به مثابه اکسیژنی است که ایالات متحده برای تداوم قلدری هایش بدان نیازمند است. کوشش برای جلب رضایت آمریکا به وسیله پذیرش قانون شکنی آن کشور علیه دیگران - به امید در امان ماندن از خشم آمریکا - صرفا اشتهای این کشور را تشدید می نماید. دوستان من، این روش کار نمی نماید.

وی ادامه داد: ملل متحد ما در 75 سالگی باید بار دیگر خود را متعهد به ایستادگی - یکپارچه - در برابر جنگ و یکجانبه گرایی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1427

به "تن دادن به خواسته های آمریکا اکسیژنی است که برای تداوم قلدری هایش بدان نیازمند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تن دادن به خواسته های آمریکا اکسیژنی است که برای تداوم قلدری هایش بدان نیازمند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید