به این علائم برای تشخیص زودهنگام سرطان توجه کنید

به گزارش مجله دور زمین، خبرنگاران/خوزستان کارشناس مبارزه با بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بین 30 تا 50 درصد از سرطان ها را می توان با جلوگیری از عوامل خطر و اجرای راهبردهای پیشگیرانه از طریق تشخیص زودرس سرطان و مدیریت بیمارانی که مبتلا به سرطان هستند، کاهش داد.

به این علائم برای تشخیص زودهنگام سرطان توجه کنید

زهرا عفراوی در نشست خبری که امروز (6 بهمن ماه) برگزار گشت، با اشاره به بیماری سرطان و واقعیات آن، اظهار کرد: سرطان دومین علت مرگ و میر در جهان و مسئول مرگ 9.6 میلیون نفر در سال 2018 است. به عبارتی از هر شش مرگ یک مرگ ناشی از سرطان است.

به گزارش خبرنگاران، وی افزود: حدود یک سوم از مرگ و میرهای ناشی از سرطان به دلیل پنج خطر اصلی رفتاری و رژیم غذایی یعنی شاخص بالای توده بدنی (چاقی و افزایش وزن)، مصرف کم میوه و سبزیجات، نداشتن فعالیت بدنی، مصرف دخانیات و الکل است.

کارشناس مبارزه با بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: مصرف دخانیات مهمترین عامل خطر سرطان و مسئول حدود 22 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان در سطح جهان است.

عفراوی با اشاره به شایع ترین سرطان ها در استان خوزستان، گفت: بر اساس آخرین گزارش کشوری برنامه ملی ثبت سرطان در سال 95، شایعترین سرطان ها در استان خوزستان در زنان پستان، پوست، کولورکتال، تیروئید و در مردان پروستات، پوست، مثانه و کولورکتال است.

سرطان حاصل چیست؟

وی با اشاره به عوامل سرطان اعلام نمود: سرطان از تبدیل سلول های طبیعی به سلول های توموری ناشی می شود و می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد.

کارشناس مبارزه با بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ادامه داد: این تغییرات نتیجه تعامل بین عوامل ژنتیکی یک شخص و سه دسته عوامل خارجی از جمله عوامل سرطان زای فیزیکی مانند اشعه ماوراء بنفش و یونیزان، مواد شیمیایی سرطان زا مانند آزبست، اجزای دود دخانیات، آفلاتوکسین (یک آلاینده مواد غذایی) و آرسنیک (یک آلاینده آب آشامیدنی) و عوامل سرطان زای بیولوژیکی مانند عفونت های ویروس های خاص، باکتری ها یا انگل ها است.

وی اعلام نمود: مصرف دخانیات، استفاده از الکل، رژیم غذایی ناسالم و عدم تحرک جسمی مهمترین عوامل خطر سرطان در سراسر جهان هستند.

عفراوی شرح داد: در حال حاضر بین 30 تا 50 درصد از سرطان ها را می توان با جلوگیری از عوامل خطر و اجرای راهبردهای پیشگیرانه از طریق تشخیص زودرس سرطان و مدیریت بیمارانی که مبتلا به سرطان هستند، کاهش داد.

وی با تاکید بر لزوم تشخیص زودرس بیماری گفت: معنای تشخیص زودهنگام این است که ما علائم هشداردهنده سرطان را بدانیم تا اگر این علائم را در خود پیدا کردیم به سرعت به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنیم. از طرف دیگر، مراکز بهداشتی و درمانی نیز باید آمادگی شناسایی این علائم و جدا کردن موارد مهم از غیر مهم را داشته باشند تا در مرحله بعدی، موارد مهم را برای اقدامات تشخیصی کامل تر به مراکز بالاتر و مجهزتر معرفی کنند.

کارشناس مبارزه با بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اعلام نمود: در صورت شناسایی زود هنگام، سرطان به درمان مؤثر پاسخ می دهد و می تواند منجر به احتمال بیشتری برای زنده ماندن، عوارض کمتر و درمان کوتاه تر در فرد شود.

وی با اشاره به غربالگری افراد، ادامه داد: غربالگری به معنی این است که برای افرادی که هیچ علامت هشداردهنده ای برای سرطان ندارند اما به دلیل شرایط جنسی (مثل سرطان پستان) یا سنی خاص (مثلا سن بالای 50 سال در سرطان پستان) در معرض سرطان هستند، اقدامات تشخیصی انجام شود.

عفراوی اعلام کرد: بسکمک از سرطان ها تنها با معاینه پزشکی و آزمایش های تکمیلی تشخیص داده می شوند که از جمله آنها سرطان های پستان، دهانه رحم و روده بزرگ است.

وی اعلام نمود: هم بیمار و هم ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید به اهمیت تشخیص زودهنگام و انجام فعالیت های غربالگری سرطان پایبند باشند تا منجر به بهبود نتیجه و کاهش اتلاف منابع شود.

چه علائمی باید شما را به فکر بررسی بیشتر بیندازد؟

کارشناس مبارزه با بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز شرح داد: در مراحل اولیه سرطان در اغلب اوقات علائمی وجود دارد که توجه به آن ها به ویژه در افرادی که سابقه فردی یا خانوادگی سرطان دارند، به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می کند. آشنایی با این علایم و مراجعه به موقع به پزشک، اقدامی مهم و کلیدی است.

عفراوی گفت: ابتلا به سرطان در اقوام درجه یک، تغییر در خال های پوستی، زخم های بدون بهبودی در دو هفته، توده در هر جای بدن، سرفه یا گرفتگی صدای طولانی، بلع یا سوءهاضمه طولانی، اختلال بلع یا سوءهاضمه، استفراغ یا سرفه خونی، اسهال طولانی یا بروز یبوست جدید، خونریزی غیرطبیعی در ادرار، مدفوع، واژن و نوک پستان و بی اشتهایی یا کاهش وزن بی دلیل از علائم هشداردهنده ابتلا به سرطان هستند.

وی با اشاره به اصول ده گانه پیشگیری از سرطان اعلام نمود: پرهیز از مصرف دخانیات و الکل، داشتن فعالیت بدنی منظم، نگهداشتن وزن در حالت ایده آل، داشتن تغذیه سالم، محافظت در برابر عفونت ها، محافظت از پوست، داشتن منزل و محیط کار با اصول ایمنی، داشتن زندگی اجتماعی و روانی معنوی سالم و همچنین مراجعه به پزشک در صورت دارا بودن علائم هشداردهنده سرطان، از اصول ده گانه پیشگیری از سرطان هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1618

به "به این علائم برای تشخیص زودهنگام سرطان توجه کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به این علائم برای تشخیص زودهنگام سرطان توجه کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید