ایجاد مرکز دائمی تبادل فنآوری ایران و ترکیه

به گزارش مجله دور زمین، تهران (پانا) - دومین نشست کمیته مشترک اجرایی بین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران (ISIPO) و سازمان توسعه صنایع کوچک و متوسط ترکیه (KOSGEB) به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد.

ایجاد مرکز دائمی تبادل فنآوری ایران و ترکیه

به گزارش وزارت صمت، درپی امضای یادداشت تفاهم همکاری بین سازمان های متولی صنایع کوچک و متوسط ایران و ترکیه که با هدف بهبود همکار ی های مالی و تجاری و قدرت رقابت پذیری SMEهای دو کشور در بازارهای جهانی صورت گرفت، برنامه عمل (Action Plan) این تفاهم نامه در دومین نشست کمیته مشترک اجرایی آن مورد بحث، تبادل نظر و توافق قرار گرفت.

مطابق برنامه عمل مورد توافق مقرر شد همکاری در زمینه مبادله فنآوری، ایجاد مرکز دائمی تبادل فنآوری ایران و ترکیه، انتقال تجارب در زمینه خوشه های کسب و کار، نظام مبادله پیمانکاری فرعی (SPX) و تأمین مالی SMEها، همکاری میان صندوق ضمانت سرمایه گذاری طرفین، برگزاری نشست های جذب سرمایه گذاری، برگزاری نشست های رودرو (B2B) بین طرفین ایرانی و ترکیه ای، برگزاری دوره های تربیت مشاور و همکاری میان BDSهای طرفین طی یک تقویم کاری تدوین و پس از تأیید و امضای رؤسای دو سازمان به مرحله اجرا درآید.

شایان ذکر است، در بیست و یکمین اجلاس کمیسیون مشترک مالی ایران و ترکیه که 14 بهمن 1388 در آنکارا تشکیل شد، بر اساس بند (4) موافقت نامه امضاء شده میان جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی ایران درخصوص همکار ی های مالی، صنعتی، و فنی در تاریخ 18 اسفند 1360، بر تقویت همکار ی های دو جانبه میان دو کشور ذیل بند V-b/3 تأکید شد.

به همین دلیل، در یادداشت تفاهمی که در تاریخ 18 فروردین 1394 بین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران (ISIPO) و سازمان توسعه صنایع کوچک و متوسط ترکیه (KOSGEB) به امضاء رسید، طرفین در تلاش اند طبق قوانین، مقررات و سیاست های جاری در کشور خود، همکار ی های فنی میان خود را ترغیب و ترویج نمایند.

طرفین در این تفاهم نامه، دانش و تجربیات خود برای بهبود زیرساخت های سازمانی و مکانیسم های حمایتی با هدف بهبود SMEها را به اشتراک گذاشته و فعالیت های مشترکی، از جمله تبادل اطلاعات درباره سیاست ها، اقدامات و برنامه های کاربردی که هدف آن ها حمایت از SMEها است، تبادل تجارب در زمینه فعالیت هایی که مخاطب آن ها SMEها است و تبادل نشریات و داده ها برای SMEها را دنبال خواهند کرد.

همچنین در این تفاهم نامه طرفین برای SMEها و نهادهای مرتبط با آن ها برنامه های اطلاع رسانی تدارک خواهند دید و به یکدیگر در زمینه توسعه کارآفرینی کمک خواهند کرد، که این کمک ها شامل بررسی و پیشنهاد ایجاد مراکز کارآفرینی، تربیت مربیان کارآفرینی و برگزاری کارگاه های آموزشی و موارد مشابه است.

انتقال تجربیات در زمینه صنایع کوچک و خوشه های صنعتی از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی، سمینارها، کنفرانس ها و ... در چارچوب توافقات انجام شده با یکدیگر، انتقال فنآوری درخصوص طراحی، مشاوره امکان سنجی، کارگاه های پیش ساخته صنعتی و مراکز خدمات فنآوری و کسب و کار و ... به طرف مقابل در چارچوب قراردادهای جداگانه و حمایت از تهیه پروژه های مشترک برای SMEها با مشارکت سازمان های بین المللی، از دیگر توافقات دو کشور در این یادداشت تفاهم همکاری است.

ایران و ترکیه همچنین در بخش دیگر این تفاهم نامه بر همکاری به منظور انتقال فنآوری های بومی در بخش های صنعتی معین، تسهیل تبادل هیأت های تجاری، تورهای صنعتی و دیدارهای تجاری رودررو به منظور ایجاد زمینه های فعالیت های مشترک کسب و کار بین صنایع کوچک، مبادله و توزیع اطلاعات مربوط به کالا، خدمات و امکان همکاری ها و سرمایه گذاری مشترک (Joint Venture) بین صنایع کوچک، برپایی نمایشگاه های مجازی و ایجاد ارتباط (Link) در پایگاه های ارتباطی خود با توجه به تولیدات و خدمات بنگاه های کوچک و متوسط و اطلاع رسانی حضور واحدهای بنگاه های کوچک و متوسط در نمایشگاه های تجاری و صنعتی مرتبط در کشور متبوع خود تأکید کردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1563

به "ایجاد مرکز دائمی تبادل فنآوری ایران و ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد مرکز دائمی تبادل فنآوری ایران و ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید