امکان پیش بینی سیل، 3 تا 4 روز قبل از رخداد در کشور فراهم شد

به گزارش مجله دور زمین، تهران (پانا) - رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور از بهره برداری آزمایشی سامانه پیش بینی و هشدار سیل در کل کشور اطلاع داد.

امکان پیش بینی سیل، 3 تا 4 روز قبل از رخداد در کشور فراهم شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، مهدی رهنما گفت: سازمان هواشناسی کشور بر مبنای وظایف ذاتی و به منظور ارتقاء کیفیت پشتیبانی و بیش آگاهی سیل، طراحی و توسعه سامانه نرم افزاری پیش بینی و هشدار سیل نسل چهارم را به پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور محول نمود. این سامانه قادر است حداقل سه تا چهار روز قبل از زمان رخداد سیل، امکان وقوع و مشخصه های سیل آینده را که شامل تمامی مشخصه های مورد احتیاج مدیریت و هشدار سیل می باشد، پیش بینی، به روز رسانی و تدقیق نماید.

وی مهمترین مشخصات خروجی این سامانه که توسط پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور طراحی و فراوری شده است را پیش بینی هیدروگراف سیل برای نقاط کنترل مشخصی از حوضه که بر اساس آن مکان و زمان وقوع سیل، دبی حداکثر سیل، حجم سیلاب 5 و 10 روزه در حوضه را در اختیار قرار می دهد، بیان کرد.

رهنما اضافه نمود: امکان پیش بینی برف و یخبندان نیز از دیگر قابلیت های این سامانه است، به نحوی که پیش بینی های این بخش از سامانه با هدف برنامه ریزی به منظور به کارگیری تجهیزات و آمادگی برای مقابله با برف و یخبندان در سطح بزرگراه ها، جاده ها و معابر کل کشور از اهمیت به سزایی برخوردار است و می توان در مرحله بعدی به توسعه و بست آن به کل کشور اهتمام ورزید.

وی ادامه داد: با بهره برداری از سامانه های پیش بینی و هشدار سیل که حقیقتا یکی از مشغله های اساسی کل نظام حاکمیتی می باشد و با در نظر دریافت همین امر با ابلاغ دستور شخص معاون اول محترم رئیس جمهور به کلیه سازمان ها پیرامون همکاری مطلوب با سازمان هواشناسی کشور در جهت ایجاد این سامانه، می توان با برنامه ریزی مناسب در بخش پیشگیری و مقابله، از بروز خسارت های مالی و اجتماعی در شرایط بحران های ناشی از حوادث طبیعی تا حد زیادی جلوگیری کرد و میزان تاب آوری در برابر مخاطرات جوی را در سطح کل کشور افزایش داد.

رهنما در خاتمه از زحمات همکاران پژوهشی مجموعه پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور در جهت طراحی و مدیریت راه اندازی این سامانه تقدیر و تشکر نمود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1649

به "امکان پیش بینی سیل، 3 تا 4 روز قبل از رخداد در کشور فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان پیش بینی سیل، 3 تا 4 روز قبل از رخداد در کشور فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید