افزایش سهم اقتصاد از تسهیلات پرداختی بانکی

به گزارش مجله دور زمین، خبرگزاری خبرنگاران- بانک مرکزی از افزایش سهم بخش های مختلف مالی از دریافت تسهیلات پرداختی در 6 ماهه ابتدایی سال جاری در مقایسه با دوره مشابه سال قبل اطلاع داد.

افزایش سهم اقتصاد از تسهیلات پرداختی بانکی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران از روابط عمومی بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک ها طی شش ماهه ابتدای سال 1399 به بخش های اقتصادی مبلغ 6967.2 هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 3145.8 هزار میلیارد ریال (معادل 82.3 درصد) افزایش داشته است.

جدول 1 بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های اقتصادی طی شش ماهه ابتدای سال 1399 است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش های اقتصادی طی این مدت مبلغ 4226 هزار میلیارد ریال معادل 60.7 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 2114.3 هزار میلیارد ریال معادل 100.1 درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن طی شش ماه نخست امسال معادل 1613.4 هزار میلیارد ریال بوده که حاکی از تخصیص 38.2 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش های اقتصادی (مبلغ 4226 هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می گردد از 2128.4 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 75.8 درصد آن (مبلغ 1613.4 هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک ها در امسال است.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم جهت جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همیشه مراقب قدرت دریافت پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس لازم است به افزایش توان اقتصادی بانک ها به وسیله افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آن ها به جهت صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره وری بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشار های مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین اقتصادی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1421

به "افزایش سهم اقتصاد از تسهیلات پرداختی بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سهم اقتصاد از تسهیلات پرداختی بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید