ادعاهای جدید واقعیت های کربلای 4 را تغییر نمی دهد

به گزارش مجله دور زمین، عضو شورای اسلامی شهر مشهد در واکنش به سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: کربلای 4 یک عملیات کامل محسوب می شد که نهایتا با شکست روبرو شد؛ باید این واقعیت را قبول کرد نه اینکه واقعیت را با ادعای جدیدی تغییر دهیم.

ادعاهای جدید واقعیت های کربلای 4 را تغییر نمی دهد

سیدمحسن حسینی پویا که در عملیات کربلای 4 به عنوان نیروی غواص حضور داشته در گفت وگو با خبرنگار مجله دور زمین، در واکنش به اظهارات اخیر محسن رضایی مبنی بر اجرای عملیات کربلای 4 برای فریب دشمن اظهار کرد: معتقدم آنچه جای آن در جنگ خالی بود، مسئولیت پذیری است. در همه جنگ های جهان فرماندهان باید یکسری مسئولیت پذیری داشته باشند و هنگامی که برخلاف مقررات نظامی و مصالح تصمیمی بگیرند، باید در مرجعی پاسخگو باشند. باید به این مساله در جنگ تحمیلی بیشتر توجه می شد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط خاص موجود و آماتور بودن رزمنده ها و فرماندهی در آن دوره، این موضوع زیاد مورد توجه قرار نگرفته است. در حال حاضر ما از این موضوع می گذریم و بحثی راجع به آن نداریم و کسی هم انتظار ندارد برای مسایلی مانند عملیات کربلای 4 کسی قبول مسئولیت و یا اقرار به اشتباه کند. با این حال این انتظار را هم نداریم که پس از 32 سال، یکی از فرماندهان بلندپایه آن موقع، ادعای جدیدی، کاملا مغایر با تاریخ جنگ، اسناد به جا مانده از جنگ و مصاحبه هایی که وجود دارد، مطرح کند.

حسینی پویا با بیان اینکه این ادعا کاملا مغایر با اطلاعات موجود بود و به هیچ وجه قابل دفاع نیست، توضیح داد: اینگونه اظهارات باعث می گردد خستگی بر تن رزمندگانی که بازمانده کربلای 4 هستند و جانبازانی که سال ها با رنج های حاصل از آن عملیات درگیر بوده اند، بماند.

وی اظهار داشت: علاوه بر این این مسایل برای خانواده های شهدای این عملیات سنگین است. آیا اکنون می خواهند به خانواده های شهدای عملیات کربلای چهار بگویند که این عملیات ایضایی بوده و واقعی نبوده و به قصد فریب دشمن اجرا شده است؟ در مقابل، به این خانواده ها چه پاسخی خواهید داد که آیا شما صلاحیت و اختیار لازم را داشته اید که برای چیزی که از آن به عنوان فریب دشمن یاد می کنید چند هزار نفر را به قربانگاه بفرستید؟

عضو شورای اسلامی شهر مشهد بیان نمود: من که در آن عملیات حضور داشتم، هیچ سخنی از ایضایی بودن عملیات با ما نشد؛ در این سال ها نیز هر چه دیده ایم و خوانده ایم، بحثی از عملیات ایضایی نبوده و کربلای 4 یک عملیات کامل محسوب می شد که نهایتا با شکست روبرو شد؛ باید این واقعیت را قبول کرد نه اینکه واقعیت را با ادعای جدیدی تغییر دهیم. چنین چیزی مورد قبول نیست و حالا سخنی هم که در این خصوص بیان شده نباید زیادی مورد پیگیری قرار گیرد. ضروری است این مسایل را فراموش نموده و از آن بگذریم.

وی با اشاره مشاهدات خود از فضای عملیات کربلای 4 یادآور شد: شرایط آن روز چیزی نیست که بتوان آن را به راحتی توصیف کرد؛ همه چیز بسیار عجیب و غریب بود. آن پروژه، عملیات سنگینی بود که در توجیه پیش از اجرای آن به ما گفته می شد که این عملیات نهایت توان ماست و اگر شکست بخوریم یا پیروز شویم، سرنوشت جنگ معین خواهد شد. همچنین از نظر مالی گفته شد که با توجه کاهش فروش نفت در آن دوره، بودجه و پولی برای ادامه جنگ وجود ندارد و باید در همین جا مساله را معین تکلیف کنیم. بر این اساس همه لشکرها با تمام توان و با آخرین امکانات خود در این عملیات حضور داشتند.

عضو شورای اسلامی شهر مشهد توضیح داد: کمتر 15 دقیقه از شروع عملیات کل منطقه توسط منورهایی که به وسیله هواپیماهای دشمن شلیک می شد، روشن شد و دشمن به شیوه عجیبی اروند را زیر آتش گرفت و معین بود که از پیش آمادگی داشت. همین قدر بگویم که غواصان را با چهار لول در آب می زدند.

وی با بیان اینکه این عملیاتی بود که به اشتباه یا درست رخ داد و ادامه پیدا کرد، اضافه نمود: در حال حاضر لازم نیست برای اینکه از آن تصمیم دفاع گردد، بگویند که آن عملیات یک فریب بوده تا بتوانیم در کربلای 5 کاری انجام دهیم. در میان فاصله عملیات کربلای 4 با 5 هم من حضور داشتم و معین بود یک بلاتکلیفی در جریان است و اصلا برنامه ای از اینکه پس از عملیات کربلای 4 قرار است نوبت پنجم آن برگزار گردد یا نگردد، سخنی در میان نبود؛ یعنی از ابتدا تصمیم به انجام 2 عملیات نبود.

حسینی پویا اضافه نمود: اگر آقای رضایی برای آن عملیات قبول مسئولیت نمی نمایند، حداقل اظهارنظری ننمایند که باعث کدورت خاطر رزمندگان، بازماندگان و خانواده های شهدای عملیات کربلای 4 نگردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 198

به "ادعاهای جدید واقعیت های کربلای 4 را تغییر نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعاهای جدید واقعیت های کربلای 4 را تغییر نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید