8 تندیس که به طبیعت اجازه نوازندگی می دهد

به گزارش مجله دور زمین، بیشتر تندیس ها برای دیدن بنا می شوند، اما تندیس هایی هم هستند که هدف شان تاثیرگذاری بر دیگر حواس مان است. این هشت تندیس در نقاط مختلف جهان نصب شده اند تا به یاری نیروهای طبیعی مثل باد و باران، موسیقی روح نواز برای مان بنوازند.

8 تندیس که به طبیعت اجازه نوازندگی می دهد

درخت آوازه خوان (Singing Ringing Tree)، برنلی (Burnley)

درخت آوازه خوان که در شهر برنلی واقع در لنکشایر (Lancashire) انگلستان واقع شده است، 3 متر طول دارد، از لوله های استیل گالوانیزه با طول های متفاوت ساخته شده و زیر لوله ها سوراخ هایی تعبیه شده است. زمانی که باد می وزد این لوله ها صداهایی وهم آور در اکتاوهای مختلف فراوری می نمایند. درخت آوازه خوان که ساختش در سال 2006 به سرانجام رسید یکی از چهار تندیس ساخته شده برای پروژه هنر و احیای Panopticons است که توسط شبکه هنر زیست محیطی لنکشایر شرقی (East Lancashire Environmental Arts Network) (ELEAN) ساخته شده است.

غرفه بادی ایلوس (Aeolus Wind Pavilion)، لندن

غرفه بادی ایلوس در محله Canary Wharf لندن واقع شده است و از 310 لوله استیل ضد زنگ ساخته شده که به یک قوس منحنی شکل ختم می شوند و بازدیدنمایندگان می توانند با ورود به آن تجربه شنیداری منحصر به فردی را تجربه نمایند. بسیاری از این لوله ها متصل به سیم هایی هستند که انتهایشان به یک پوسته وصل شده است و صدای فراوری شده توسط باد را به داخل قوس و محل شنیدن صدا منتقل می نمایند. باد باعث لرزش سیم ها می گردد و صدا توسط لوله ها به مستمع درون قوس منتقل می گردد. حتی در روزهایی که باد نمی وزد، این لوله ها صدایی زمزمه مانند با فرکانس پایین فراوری می نمایند.

این تندیس توسط هنرمند بریتانیایی، لوک جرام (Luke Jerram) ساخته شده است.

باغ صدا (Sound Garden)، سیاتل

باغ صدا در محوطه اداره ملی اقیانوسی و جوی (National Oceanic And Atmospheric Administration) (NOAA) و در مجاورت پارک وارن جی مگنسن (Warren G. Magnuson) سیاتل واقع شده است. باغ صدا که توسط مجسمه ساز، داگلاس هولیس (Douglas Hollis) در اوایل دهه 80 طراحی و ساخته شده از 12 دکل استیلی شبیه به دکل های مخابراتی تشکیل شده است. درون هر یک از آن ها لوله های ارگ با اندازه های مختلف قرار داده شده که هنگام عبور باد از میان آن ها صداهای ضعیفی فراوری می نمایند. در قسمت بالایی دکل ها پره های افقی قرار دارند که هنگام وزش باد لوله ها را حرکت می دهند. با این حال با توجه به شرایط نامناسب این مکان صداها فقط زمانی شنیده می شوند که باد نسبتاً شدیدی در حال وزیدن باشد.

اُرگ دریایی (Sea Organ)، زادار (Zadar)

اُرگ دریایی که در شهر ساحلی زادار کرواسی واقع شده است از 35 لوله اُرگ مخفی زیر پله های بتنی منتهی به ساحل تشکیل شده است. حرکت دائمی امواج و باد، هوا را در داخل لوله ها حرکت می دهد و نت های مختلف موسیقی را فراوری می نماید که برای افرادی که از آن محل عبور می نمایند قابل شنیدن است. این تندیس توسط معمار، نیکولا باشیچ (Nikola Bašić) به عنوان قسمتی از پروژه طراحی مجدد ساحل شهر، ساخته شده است.

اُرگ موجی (Wave Organ)، سان فرانسیسکو

اُرگ موجی در اسکله بندر کوچکی در محله مارینا (Marina) سان فرانسیسکو واقع شده است. اُرگ موجی توسط هنرمند، پیتر ریچاردز (Peter Richards) طراحی و با همکاری مجسمه ساز و سنگ تراش، جرج گنزالس (George Gonzales) ساخته شده است. این تندیس از 25 لوله اُرگ از جنس PVC و بتن تشکیل شده که در ارتفاعات مختلف نهاده شده اند و پایین ترین آن ها هم سطح با دریا است. جزر و مد و بالا و پایین رفتن امواج باعث گردش هوا در لوله ها و در نتیجه ایجاد صداهای خر و پف مانند می گردد. گفته می گردد صدای فراوری شده بسیار نامحسوس است و بازدیدنمایندگان برای شنیدن آن باید نسبت به صداها بسیار حساس شوند.

نویسنده سایت RoadsideAmerica.com می گوید:

ترفندش این است که هنگام مَد و زمانی که آب در بالاترین ارتفاع خود واقع شده است به آن جا بروید، بنشینید و سکوت کنید.

اُرگ مَدی (High Tide Organ) بلک پول (Blackpool)

اُرگ مَدی 15 متر ارتفاع دارد و در سال 2002 به عنوان بخشی از سری مجسمه های نمایش تفرج گاه عظیم در کنار تفرج گاه جدید بلک پول در انگلستان نهاده شد. 8 لوله متصل به دیواره ساحلی به 18 لوله ارگ نهاده شده در زیر تفرج گاه متصل می شوند. در هنگام مَد، آب بالا آمده در لوله های متصل به دیواره جریان هوا ایجاد می نماید و باعث ایجاد صدا در لوله های ارگ می گردد. بهترین زمان برای شنیدن صدای ارگ مدی 2 تا 3 ساعت قبل یا بعد از بالاترین ارتفاع آب در زمان مَد است. در روزهای بسیار آرام این ارگ کاملاً بی صدا است. این سازه توسط هنرمندان، لیام کرتین (Liam Curtin) و جان گودینگ (John Gooding) طراحی شده است.

دیوار قیفی (Funnel Wall)، درسدن (Dresden)

دیوار قیفی در محله کونستهوف پاساژ (Kunsthofpassage) درسدن در آلمان واقع شده است. در قسمت خارجی دیوار آبی قدیمی ساختمان، تعداد زیادی لوله های فلزی و قیف با اندازه های مختلف وجود دارند که هنگام باریدن باران صدای موسیقی فراوری می نمایند.

بادسنج ولیسینگن (Windorgel Vlissingen)

بادسنج تندیس دیگری است که در شهر ولیسینگن هلند واقع شده است. این تندیس از چند بامبو عمودی با سوراخ هایی در طول آن تشکیل شده است. زمانی که باد می وزد بادسنج ولیسینگن صداهای مختلفی فراوری می نماید. بادسنج اصلی در سال 1975 ساخته شد اما فقط یک سال بعد توسط طوفان از بین رفت. دومین بادسنج مدت کوتاهی بعد از خراب شدن بادسنج اول ساخته شد. متأسفانه این بادسنج هم در سال 1981 توسط خرابکاران تخریب شد و باعث ساخت بادسنج سوم و فعلی در سال 1983 شد.

سازه های صدادار دیگر

به جز این هشت سازه احتمالاً ده ها سازه کوچک تر یا کم تر شناخته شده در جهان وجود دارند. این ها تعدادی از سازه ها هستند که ممکن است بخواهید درباره شان بیشتر بدانید.

  • سازه صدادار در سیل پوینت (Seal Point)، سن متئو (San Mateo)، کالیفورنیا
  • چنگ بادی (Wind Harp)، سان فرانسیسکو
  • سازه غلاف (The Pod)، پورتلند (Portland)
منبع: کجارو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1634

به "8 تندیس که به طبیعت اجازه نوازندگی می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 تندیس که به طبیعت اجازه نوازندگی می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید