27 خاصیت عجیب شی باتر که کمتر کسی می داند

به گزارش مجله دور زمین، شی باتر که نوعی چربی است، از دانه های درخت شی استخراج می شود. این ترکیب به درمان بسکمک از مسائل مربوط به پوست، مو و بدن کمک می کند. به تازگی از این نوع کره در محصولات زیبایی مانند لوسیون ها، لوازم آرایشی، شامپوها و نرم کننده ها استفاده می کنند. در مقاله ای که امروز در خبرنگاران مگ برایتان آماده کرده ایم، قصد داریم شما را با خواص شی باتر برای پوست، مو و سلامتی، ارزش غذایی، عوارض جانبی و طرز تهیه محصولات زیبایی با آن آشنا کنیم. تا انتها مقاله در کنار ما باشید.

27 خاصیت عجیب شی باتر که کمتر کسی می داند

شی باتر چیست؟

شی باتر از دانه درخت شی استخراج می شود و بومی کشور آفریقا است. کره شی یک روغن چرب بوده که در دمای اتاق جامد است. دانه های درخت شی له و جوشیده می شوند و از آن ها یک نوع چربی روشن خارج می شود که به آن شی باتر می گویند. ترکیبات اصلی شی باتر شامل اسید اولئیک، اسید استئاریک و لینولئیک اسید می شود.

این کره به سرعت جذب پوست می شود، چون در تماس با دمای بدن ذوب می شود. کره شی به علت اینکه خواص مرطوب کننده و بهبوددهنده دارد، بسکمک از مسائل پوستی را درمان می کند. علاوه بر این خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی دارد و به همین دلیل می توان از آن برای درمان بسکمک از بیماری ها استفاده کرد. این کره به روغن سبزیجات شباهت دارد؛ بنابراین می توان آن را خورد.

ارزش غذایی شی باتر

خواص بهبوددهنده و مرطوب کننده شی باتر به علت ارزش غذایی بالای آن است. در ادامه ارزش غذایی شی باتر را در اختیارتان قرار داده ایم.

کالری44
چربی کل99.9 گرم
چربی اشباع شده46.6 گرم
چربی ترانسکمی بیشتر از 0.1 گرم
چربی چند غیر اشباع5.2 گرم
چربی تک غیر اشباع44 گرم
اوکتانوئیک اسید0.2 گرم
پالمیتولئیک اسید0.1 گرم
فیتواسترول 357 میلی گرم

کره شی حاوی ترکیباتی مانند سینامیک اسید و توکوفرول ها است که اشعه های UVB را جذب می کنند. در ادامه چند نکته درباره ترکیبات موجود در کره شی آورده شده است .

1. اسیدهای چرب

کره شی حاوی 5 نوع اسید چرب اصلی به نام های اسید استئاریک، اسید اولئیک، اسید لینولئیک، پالمیتیک اسید و آراشیدیک اسید است. اسید استئاریک و اسید اولئیک با هم 85 تا 90 درصد از اسیدهای چرب شی باتر را تشکیل می دهند. اسید استئاریک به کره شی غلظت جامد می دهد و اسید اولئیک روی سفتی یا نرمی آن اثر می گذارد.

2 . ترکیبات فنولیک

ترکیبات فنولیک به داشتن خواص آنتی اکسیدانی شناخته می شوند. کره شی حاوی 10 نوع ترکیب فنولیک است که 8 تا از آن ها کاتچین ها هستند. کره شی که به طور سنتی استخراج شده است، حاوی سطح بالاتری از ترکیبات فنولیک است. در واقع میزان کاتچین موجود در کره شی بیشتر از کل ترکیبات فنولیک زیتون رسیده است.

3. ویتامین E

توکوفرول به نام ویتامین E شناخته می شود. انواع مختلف این ترکیب در شی باتر یافت می شود، اما میزان آن ها با توجه به عوامل مختلف از جمله روش استخراج کره فرق دارد.

4 . ویتامین A و ویتامین F

ویتامین های A و F به طور طبیعی در کره شی یافت می شوند. این ویتامین ها می توانند به درمان بیماری های پوستی مختلف مانند اگزما، درماتیت و حتی کاهش سرعت فرآیند پیری زودرس کمک کنند.

شی باتر تصفیه شده بهتر است یا تصفیه نشده؟

شی باتر ممکن است تصفیه شده یا تصفیه نشده باشد. شی باتر تصفیه نشده خالص ترین نوع شی باتر است. از آنجایی که این نوع شی باتر به طور دستی استخراج می شود، ویتامین ها، مواد معدنی و سایر ترکیبات طبیعی آن حفظ می شود. از طرف دیگر شی باتر تصفیه شده نوع فرآوری شده آن است.

شی باتر تصفیه شده به غیر از فیلتر شدن، بوزدایی هم می شود. علاوه بر این فرآیند بلیچینگ هم روی آن انجام می شود تا سفیدتر شود. به این نوع کره شی مواد افزودنی می زنند تا بوی مناسبی بگیرد و ماندگاری آن بیشتر شود. تمام این فرآیندها کره را سفید و خیلی نرم می کند. ویژگی منفی شی باتر تصفیه شده این است که فرآیندهایی که روی آن انجام می شود، منجر به کاهش ارزش غذایی آن می شود.

چرا شی باتر مفید است؟

معمولا از شی باتر در مرطوب کننده ها، کرم ها، لوسیون ها و سایر محصولات مربوط به پوست و مو استفاده می شود. این کره غنی از چربی است و به همین دلیل یک مرطوب کننده عالی برای پوست به تعداد می رود. مطالعات به این نتیجه رسیده اند که شی باتر خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی دارد. این خواص می توانند به کاهش احتمال ابتلا به بیماری های پوستی التهابی و آسیب به پوست و مو در اثر رادیکال های آزاد کمک کنند.

این نوع کره حاوی ویتامین های A و E است که نه تنها به حفظ سلامت پوست کمک می کنند، بلکه از پوست در برابر آسیب ناشی از اشعه های فرابنفش خورشید هم محافظت می کنند. ویتامین Eهمچنین خشکی پوست را درمان می کند و قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد. این موضوع کره شی را تبدیل به یک ترکیب ضدپیری می کند.

شی باتر انواع مختلفی دارد. شی باتر خام یا خالص طبیعی ترین نوع آن به تعداد می رود که رنگ آن معمولا زرد یا سبز است. این نوع کره شی ممکن است ناخالصی هایی داشته باشد، چون اصلا فرآوری نشده است و بلافاصله بعد از استخراج از دانه درخت شی فروخته می شود.

خواص شی باتر برای پوست

شی باتر به نام یک سوپرفود برای پوست شناخته می شود، چون غنی از چربی های اشباع نشده، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین های A و D، فیتواسترول ها، پرو ویتامین A و آلانتوئین است. از کره شی برای مراقبت از پوست و درمان مسائل پوستی استفاده می شود. البته این فقط یکی از کاربردهای این ترکیب شگفت انگیز است. استفاده از شی باتر در روتین مراقبت از پوست می تواند نتایج معجزه آسایی را به همراه داشته باشد. در ادامه خواص شی باتر برای پوست را با هم بررسی می کنیم.

1. پوست خشک را مرطوب می کند

شی باتر یک مرطوب کننده عالی برای صورت و بدن محسوب می شود. چربی های موجود در این کره مسؤول خواص مرطوب کننده آن هستند. کره شی رطوبت را در پوست حفظ می کند و پوست را برای مدت زمان طولانی مرطوب نگه می دارد.

پوست خشک و دهیدراته، زبر و پوسته پوسته می شود. علاوه بر این پوست بعضی از قسمت های بدن به علت خشکی دچار ترک خوردگی می شود. کره شی می تواند با چربی های موجود در خود پوست را تغذیه کند و ترک خوردگی پوست را رفع کند. علاوه بر این می تواند پوست دست و پا را نرم کند.

این ترکیب به راحتی و بدون اینکه منافذ را مسدود کند، به پوست نفوذ می کند و به همین دلیل در از بین بردن خشکی پوست مؤثر است. می توانید از شی باتر برای درمان ترک خوردگی کف پا، کوتیکول های خشک شده و بخش های زبر شده پوست استفاده کنید. همچنین می توانید کره شی را برای مرطوب کردن پوست طی ماه های سردتر سال به کار ببرید.

2. جوش و سایر آسیب های پوستی را درمان می کند

کره شی به داشتن خواص بهبوددهنده شناخته می شود. علت این موضوع وجود چند نوع اسید چرب و استرول های گیاهی مانند اسید اولئیک، پالمیتیک لسید و اسید لینولئیک در آن است. این ترکیبات محلول در چربی برای پوست مفید هستند. کره شی خام و تصفیه نشده در درمان راش پوستی، پوسته پوسته شدن پوست بعد از برنزه کردن، جای زخم، استرچ مارک (ترک های پوستی)، سوختگی، عفونت قارچی پای ورزشکار، نیش حشرات و جوش اثرگذار است.

3. التهاب پوست را کاهش می دهد

خواص ضدالتهابی کره شی برای درمان مسائل پوستی ناشی از زیاد بودن ترکیبات التهابی در بدن مفید است. التهاب عمومی ناشی از عارضه هایی مانند درماتیت و روزاسه را می توانید با مالیدن شی باتر روی ناحیه مدنظر بهبود دهید. سوختگی ناشی از آفتاب، راش یا بثورات پوستی، بریدگی و خراشیدگی را که منجر به متورم شدن پوست می شوند، می توان با این نوع کره درمان کرد.

4. خواص ضدپیری و ضدرادیکال های آزاد دارد

شی باتر یکی از بهترین ترکیبات ضدپیری برای پوست به تعداد می رود. این ترکیب تولید کلاژن را تحریک می کند. ویتامین های A و E موجود در این کره پوست را درخشان و جوان نگه می دارند. استفاده منظم از کره شی چین وچروک را کاهش می دهد و همچنین از بروز چین وچروک زودرس و خطوط ظریف روی پوست پیشگیری می کند.

خواص ضدپیری کره شی همچنین می تواند به علت توانایی آن در افزایش گردش خون در پوست و کمک به فرآیند تجدید سلول ها باشد. ویتامین های A و E به همراه کاتچین ها با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند که به پوست آسیب می رسانند. این رادیکال های آزاد معمولا در آلاینده ها و محرک های موجود در محیط وجود دارند.

اشعه های نور خورشید هم می توانند رادیکال های آزاد پوست را افزایش دهند که این موضوع آسیب به سلول های پوستی را به همراه دارد . سینامیک اسید موجود در کره شی از آسیب دیدن پوست از طریق رادیکال های آزاد جلوگیری می کند.

5. خارش و پوسته پوسته شدن پوست را تسکین می دهد

خواص مرطوب کننده و ضدالتهابی کره شی می تواند در درمان خارش مفید باشد . خشکی باعث پوسته پوسته شدن پوست و همچنین خارش می شود. اسیدهای چرب شی باتر می توانند چربی لازم پوست را تأمین کنند و از این طریق خارش پوست را رفع کنند. اگر خارش پوست به علت بیماری هایی مانند پسوریازیس است، شی باتر می تواند گزینه خوبی برای درمان آن باشد، چون خواص ضدالتهابی دارد.

6. قابلیت ارتجاعی پوست را به حالت اولیه برمی گرداند

ویتامین F موجود در کره شی یک ترکیب حیاتی برای حفظ قابلیت ارتجاعی پوست به تعداد می رود. شی باتر همچنین به فرآیند تولید کلاژن در پوست بهبود می بخشد . بنابراین استفاده موضعی از آن می تواند قابلیت ارتجاعی پوست را به حالت اول برگرداند و پوست را زیبا، نرم و هیدراته کند. خاصیت ذکر شده کره شی به کاهش چین وچروک و مسائل پوستی کمک می کند.

7. برآمدگی های قرمز و تحریک پوست در اثر شیو کردن با تیغ را کاهش می دهد

استفاده از تیغ برای شیو کردن موهای زائد معمولا منجر به تحریک و خارش پوست می شود. این کار گاهی اوقات ممکن است منجر به برآمدگی های قرمز شود. شی باتر می تواند بروز برآمدگی و تحریک پوست در اثر استفاده از تیغ را کاهش دهد، چون پوست تحریک شده را مرطوب می کند و آن را تسکین می دهد. می توانید یک روز قبل از اینکه شیو کنید، روی پوست خود کره شی بزنید تا پوست و مویتان نرم شوند. این موضوع شیو کردن را به آسان تر و سریع تر می کند و باعث می شود بعد از شیو کردن دچار جوش نشوید .

8. ترک های پوستی را کاهش می دهد

معمولا از شی باتر در پمادها و کرم های رایج برای درمان استرچ مارک استفاده می شود. علت این موضوع این است که کره شی می تواند به طرز قابل توجهی ترک های پوستی شکل گرفته در دوران بارداری را کم کرده و از آن ها پیشگیری کند که به علت کاهش یا افزایش وزن ایجاد شده اند. استفاده موضعی از کره شی قابلیت ارتجاعی پوست را به حالت اولیه برمی گرداند و تولید کلاژن را بهبود می بخشد. شی باتر یک مرطوب کننده طبیعی است. ماساژ دادن ناحیه مدنظر به طور روزانه با کره شی می تواند به محو کردن استرچ مارک کمک کند.

9. راش پوشک را تسکین می دهد

کره شی تصفیه نشده یک مرطوب کننده طبیعی عالی است که هیچ ماده شیمیایی ندارد. بنابراین یک ترکیب ایدئال برای درمان راش پوشک به تعداد می رود. اگر نوزادتان دچار اگزما یا راش پوشک است، بعد از اینکه او را حمام بردید، روی پوستش شی باتر بزنید.

10. یک ترکیب عالی برای لب ها است

شی باتر به آسانی جذب پوست می شود و رطوبت و مواد مغذی لازم لب ها را طی فصل های سرد و خشک سال رفع می کند. این کره به نام یک بالم لب عالی عمل می کند و در درمان لب های خشک و ترک خورده مفید است. زمانی که شی باتر روی لب مالیده شود، یک سد دفاعی روی لب ها شکل می گیرد و رطوبت لب ها حفظ می شود.

خواص شی باتر برای مو

شی باتر یک نرم کننده طبیعی برای مو به تعداد می رود، چون خواص مرطوب کننده دارد. شی باتر حاوی فواید متعددی برای مو است. در ادامه خواص شی باتر برای مو را معرفی کرده ایم.

11. موهای آسیب دیده را ترمیم می کند

ترمیم موهای آسیب دیده یکی دیگر از خواص شی باتر برای مو محسوب می شود. انجام کارهایی مثل صاف یا فر کردن مو باعث از بین رفتن رطوبت طبیعی مو می شود. کره شی می تواند به برگرداندن رطوبت از دست رفته مو کمک کند. این نوع کره همچنین از مو در برابر شرایط آب وهوایی نامناسب و رادیکال های آزاد مضر موجود در آب و هوا محافظت می کند.

علاوه بر این شی باتر SPF کمی دارد و برای محافظت از مو در برابر آسیب ناشی از اشعه های فرابنفش خورشید کافی است. این نوع کره آسیب مو در اثر آب و هوا و اشعه های مضر خورشید را ترمیم می کند. علت این موضوع این است که شی باتر زمانی که جذب مو شود، ساقه مو را می پوشاند و از مو در برابر لوازم حرارتی یا سایر ترکیبات مضر حفاظت می کند.

این موضوع به طور ویژه برای موهای رنگ شده مفید است. قبل از اینکه شنا کنید، برای محافظت از موهایتان در برابر نمک و کلر، روی موهای خود شی باتر بمالید. می توانید به روش ساده زیر از کره شی برای محافظت از موهای خود استفاده کنید.

 • یک قاشق غذاخوری کره شی خام یا تصفیه نشده را به مدت 30 تا 60 ثانیه در مایکروویو قرار دهید تا ذوب شود.
 • شی باتر را از مایکروویو خارج کنید و اجازه دهید کمی خنک شود. سپس چند قطره روغن اسانسی اسطوخودوس را به شی باتر اضافه کنید. اضافه کردن روغن اسطوخودوس به شی باتر اجباری نیست.
 • موهایتان را به چند قسمت تقسیم کنید و روی موها و کف سر خود کره شی ذوب شده را بمالید.
 • اجازه دهید کره شی به مدت تقریبا 30 دقیقه روی موها و کف سرتان بماند. سپس موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید.

12. از ریزش مو پیشگیری می کند

پیشگیری از ریزش مو را هم می توانیم در لیست خواص شی باتر قرار دهیم. اسیدهای چرب موجود در کره شی مو و کف سر را نرم می کنند. این ترکیب همچنین بسکمک از مواد مغذی ضروری مو را تأمین می کند و به همین دلیل سلامت مو و پوست سر را افزایش می دهد. این موضوع فولیکول های مو را مستحکم تر می کند و ریزش مو را کاهش می دهد. شی باتر خواص ضدالتهابی دارد و می تواند در پیشگیری از ریزش مو مفید باشد. مسائل مربوط به کف سر با شی باتر درمان می شود که این موضوع کاهش ریزش مو را در پی دارد. بعد از استفاده از کره شی روی مو، ضخیم و درخشنده شدن موها را تجربه می کنید.

13. خشکی و خارش کف سر را تسکین می دهد

شی باتر در تسکین خارش و خشکی پوست سر، همچنین شوره اثرگذار است. این نوع کره خواص ضدالتهابی دارد و غنی از چربی هایی است که بدون مسدود کردن منافذ یا به جای گذاشتن رد چربی، جذب پوست می شوند. به همین دلیل است که کره شی در درمان خشکی پوست سر، پسوریازیس کف سر و سایر مسائل مربوط به پوست سر اثرگذار است.

14. موخوره و شکنندگی مو را رفع می کند

شی باتر مو و کف سر را مرطوب می کند. این موضوع تارهای مو را مستحکم می کند و شکنندگی مو را کاهش می دهد. همچنین از آنجایی که شی باتر غنی از ویتامین های A و E است، خشکی مو را درمان کرده و مو خوره را رفع می کند.

15 . یک نرم کننده طبیعی است

وجود ویتامین A و ویتامین E در کره شی به مرطوب کردن نوک تا ریشه مو کمک می کند. می توان از کره شی به نام یک نرم کننده طبیعی استفاده کرد. این کره به شدت در حفظ رطوبت مو مفید است و مو را به هیچ وجه چرب یا سنگین نمی کند.

16. موها را نرم و ابریشمی می کند

کره شی برای نرم کردن و احیای مو عالی است. این نوع کره به کنترل چربی و پخش کردن چربی اضافی در پوست سر کمک می کند. ماساژ دادن مو با میزان زیادی کره شی به شما موهایی نرم، ابریشمی و درخشان هدیه می دهد. برای افزایش رشد مو، دو بار در هفته از شی باتر استفاده کنید. این کار بافت مو را بهبود می بخشد و مو را مرطوب می کند.

خواص شی باتر برای سلامتی بدن

شی باتر به غیر از اینکه یک مرطوب کننده عالی به تعداد می رود، مسائل مختلف مربوط به سلامتی بدن را رفع می کند. در ادامه خواص شی باتر برای سلامتی بدن آورده شده است.

17. درد عضلانی را تسکین می دهد

درد عضلانی معمولا در نتیجه التهاب در ناحیه مدنظر به علت فشار به عضلات یا علل دیگر رخ می دهد. به طور سنتی در آفریقا از کره شی برای تسکین درد عضلانی استفاده می شد. هرچند هیچ مدرکی برای تأیید این موضوع وجود ندارد، اما افراد نام می کنند که بعد از ماساژ دادن ناحیه مدنظر با شی باتر، کاهش تورم و درد را تجربه می کنند.

18. علائم روماتیسم را کاهش می دهد

روماتیسم عارضه ای رایج است که منجر به درد، التهاب و گرفتگی مفاصل می شود. درد و تورم می توانند فقط در عضلات یا بافت فیبروز رخ دهند. معمولا از این نوع کره به نام پماد برای تسکین تورم و درد در نواحی از بدن استفاده می شود که تحت تأثیر روماتیسم هستند. خواص ضدالتهابی کره شی به طور ویژه برای روماتیسم مفید هستند، چون روماتیسم یک بیماری التهابی به تعداد می رود.

19. برای تسکین آرتریت مفید است

آرتریت یک اختلال مفصلی مزمن است که معمولا در اثر افزایش سن، اضافه وزن یا تروما رخ می دهد. این عارضه بسیار دردناک بوده و درد آن معمولا مداوم است. آرتریت کیفیت زندگی و حرکت کردن بیماران را تحت تأثیر قرار می دهد. شی باتر خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی دارد. نشان داده شده بیماران مبتلا به آرتریت که از کره شی استفاده کردند، تسکین تورم و درد را تجربه کردند.

20. التهاب و گرفتگی بینی را رفع می کند

رفع کردن التهاب و گرفتگی بینی یکی دیگر از خواص شی باتر به تعداد می رود. دفعه بعد که گرفتگی بینی را تجربه کردید، با انگشتان خود میزانی کره شی را داخل سوراخ های بینی خود بمالید. این کار ممکن است عجیب به نظر بیاید، اما واقعا جواب می دهد. گرفتگی بینی معمولا در نتیجه التهاب پوشش داخلی مجاری بینی رخ می دهد. ترکیبات ضدالتهابی کره شی می توانند التهاب را کاهش دهند و سوراخ های بینی را پاکسازی کنند. در یک مطالعه نشان داده شد بیمارانی که از کره شی استفاده کردند، فقط در 90 ثانیه رفع گرفتگی بینی را تجربه کردند.

21. سطح کلسترول خون را کاهش می دهد

همان طور که در بالا اشاره کردیم، کره شی قابل خوردن است. در حقیقت بسکمک از افراد در آفریقا از کره شی استفاده خوراکی می کنند. جالب است بدانید که اضافه کردن کره شی به رژیم غذایی می تواند میزان کلسترول خون را پایین بیاورد. این نوع کره غنی از اسید استئاریک بوده که نوعی اسید چرب اشباع شده است. بر اساس نتایج یک مطالعه نشان داده شده که این نوع اسید سطح لیپوپروتئین و کلسترول پلناما را کاهش می دهد.

22. به درمان اسهال کمک می کند

اسهال علامت بسکمک از بیماری ها به تعداد می رود و همچنین می تواند به تنهایی (بدون اینکه علامت بیماری باشد) رخ دهد. داروهای مختلفی برای درمان اسهال وجود دارد. شواهد نشان می دهند که استفاده خوراکی از کره شی می تواند برای درمان اسهال مفید باشد. همچنین جالب است بدانید که در گذشته از کره شی به علت خواص ضداسهالی که دارد استفاده می شد.

کاربردهای مختلف کره شی

کره شی کاربردهای متنوعی دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره کرده ایم.

23. زخم ها را درمان می کند

کره شی پوست را مرطوب می کند که این موضوع به بهبود زخم ها کمک می کند. استفاده موضعی از کره شی به طور منظم به بهبود سریع تر آسیب ها و بریدگی ها کمک می کند. این نوع کره به راحتی جذب لایه های عمیق تر پوست می شود و به پوست تمام چربی های ضروری و مواد مغذی لازم برای ترمیم سلول ها را می دهد.

24. برای درمان نیش حشرات مفید است

درمان نیش یکی دیگر از خواص شی باتر محسوب می شود. از آنجایی که کره شی ویتامین A زیادی دارد، به فرآیند بهبودی کمک می کند و حساسیت های پوستی مانند حساسیت به پیچک سمی و نیش حشرات را تسکین می دهد. خواص ضدالتهابی و ضدمیکروبی کره شی به فرآیند بهبودی سرعت می بخشد. معمولا افراد در اثر نیش حشرات دچار عفونت می شوند. می توان با استفاده از کره شی از بروز عفونت پیشگیری کرد.

25. به درمان درماتیت، پسوریازیس و اگزما کمک می کند

بیماری هایی مانند درماتیت، پسوریازیس و اگزما منجر به خشک، پوسته پوسته شدن و خارش پوست می شوند. برای درمان عارضه های ذکر شده باید از یک ترکیبی استفاده کنید که پوست را به طور عمیق مرطوب می کند و التهاب را تسکین می دهد. کره شی بهترین گزینه در این زمینه است.

این نوع کره یک مرطوب کننده عالی برای اگزما، پسوریازیس و درماتیت به تعداد می رود، چون یک جاذب رطوبت است. خواص ضدالتهابی این کره غلیظ می تواند تورم و خارش ناشی از عارضه های ذکر شده را کاهش دهد. پزشکان معمولا استفاده از شی باتر را به بیمارانی توصیه می کنند که از عارضه های ذکر شده رنج می برند. استفاده از این ترکیب روی پوست بی خطر است و در بیشتر موارد منجر به هیچ عارضه جانبی نمی شود.

26. از پوست در برابر اشعه های فرابنفش خورشید محافظت می کند

کره شی به نام یک ضدآفتاب طبیعی عمل کرده و به محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر فرابنفش خورشید کمک می کند. سینامیک اسید موجود در کره شی در محافظت از پوست در برابر اشعه UV مفید است. SPF کره شی با توجه به کیفیتی که دارد، معادل 6 تا 10 است.

از کره شی به تنهایی به نام ضدآفتاب استفاده نکنید، چون SPF آن برای حفاظت از پوست در برابر اشعه های مضر خورشید کافی نیست. بهترین کار این است که از کره شی بعد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید استفاده کنید، چون پوست را تسکین می دهد و استرس اکسیداتیو ناشی از نور خورشید را کاهش می دهد.

27. می توانید در پخت وپز از آن استفاده کنید

کره شی چربی های سالم، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضدالتهابی دارد و به همین دلیل می توان از آن به نام جایگزینی برای کره یا حتی روغن زیتون و روغن نارگیل استفاده کرد. ممکن است یک تا دو روز طول بکشد تا به مزه آن عادت کنید، اما مطمئن باشید خواص فوق العاده آن ارزش این جایگزینی را دارد. از کره شی برای سرخ کردن هم می توانید استفاده کنید. همچنین می توانید میزان کمی از این نوع کره را به ناموتی اضافه کنید تا از فواید آن بهره مند شوید. می توانید برای برشته کردن نان تست به جای کره معمولی از شی باتر استفاده کنید.

عوارض جانبی شی باتر

در ادامه عوارض جانبی استفاده خوراکی یا موضعی از کره شی را نام برد ه ایم.

 • راش خارش دار
 • کهیر
 • حالت تهوع
 • ضعف
 • سرگیجه
 • سردرد
 • درد در ناحیه شکم

اگر بعد از استفاده از کره شی هر کدام از علائم بالا را تجربه کردید، بلافاصله استفاده از شی باتر را متوقف کرده و با پزشک مشورت کنید. حساسیت به کره شی چندان رایج نیست، اما به هر حال بعضی از افراد آن را تجربه می کنند. بهترین کار این است که قبل از استفاده از کره شی تست پچ را انجام دهید. برای انجام این تست میزان کمی از کره شی را روی قسمت کوچکی از بازوی خود بمالید و روی آن را با یک تکه پارچه یا بانداژ بپوشانید . چند ساعت صبر کنید . اگر پوستتان هیچ واکنشی نشان نداد، یعنی به آن حساسیت ندارید.

چند نکته درباره خرید و نگهداری از کره شی

در ادامه اطلاعات مفیدی را درباره خرید و نگه داشتن کره شی در اختیارتان قرار داده ایم.

نکاتی درباره خرید کره شی

 • شی باتر خام یا تصفیه نشده را خریداری کنید.
 • کره شی را بو کنید. بوی آن باید مانند بوی مغزها باشد. اگر کره شی بوی پلاستیک مانند یا شیمیایی داشت، یعنی تصفیه نشده نیست.
 • در صورت امکان میزان کمی از کره شی را روی بازوی خود بمالید. کره شی باید نرم باشد.
 • رنگ کره شی تصفیه نشده باید روشن باشد.

روش نگهداری از کره شی

بهترین روش برای نگهداری از شی باتر، قرار دادن آن در یک ظرف درب بسته در یک محیط خنک (یخچال) است. کره شی را از نور خورشید دور نگه دارید. ویتامین E موجود در کره شی ماندگاری آن را افزایش می دهد. تاریخ انقضای این نوع کره معمولا دو سال است. اگر کره شی بوی اسیدی یا فاسد دارد، یعنی وقت آن است که آن را دور بیندازید.

طرز تهیه محصولات زیبایی با کره شی

در ادامه طرز درست کردن محصولات زیبایی با کره شی مانند لوسیون بدن، بالم لب، ماسک مو و صورت را آموزش داده ایم .

1. لوسیون بدن

برای درست کردن لوسیون بدن مراحل زیر را طی کنید.

مواد لازم

 • کره شی خام: یک فنجان
 • روغن نارگیل بکر: نصف فنجان
 • روغن بادام: نصف فنجان

طرز تهیه

 1. روغن نارگیل و کره شی را ذوب کنید.
 2. مخلوط را خوب هم بزنید. سپس آن را چند دقیقه کنار بگذارید تا خنک شود.
 3. روغن بادام را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید.
 4. مخلوط را به مدت 10 تا 15 دقیقه در یخچال قرار دهید. مخلوط باید کمی جامد شود.
 5. مخلوط را از یخچال خارج کنید و با استفاده از همزن دستی آن را هم بزنید تا غلیظ و خامه ای شود.
 6. مخلوط ایجاد شده را به یک ظرف درب بسته منتقل کنید و آن را کنار بگذارید.
 7. هر زمان که خواستید بدنتان را مرطوب کنید، از این لوسیون استفاده کنید.
 8. در صورت تمایل می توانید به جای روغن بادام، یک روغن اسانسی دیگر به لوسیون خود اضافه کنید.

2. بالم لب با کره شی

می توانید برای مرطوب کردن لب های خود از بالم لب زیر استفاده کنید .

مواد لازم

 • کره شی خام: دو قاشق غذاخوری
 • روغن نارگیل بکر: یک قاشق غذاخوری
 • روغن اسانسی اسطوخودوس: شش تا هفت قطره
 • روغن نعناع: شش تا هفت قطره

طرز تهیه

 1. روغن نارگیل و کره شی را ذوب کنید.
 2. اجازه دهید مخلوط کمی خنک شود. سپس روغن اسطوخودوس و روغن نعناع را با هم مخلوط کنید .
 3. مخلوط را در ظرف بالم لب بریزید و آن را برای مدت زمان کافی کنار بگذارید.
 4. یک تا دو بار در روز از این بالم لب استفاده کنید.

3. ماسک مو با شی باتر و روغن زیتون

روغن زیتون یک مرطوب کننده عالی برای مو به تعداد می رود. این روغن یک ترکیب عالی برای درمان موهای خشک و آسیب دیده است. آب نارگیل استفاده شده در این ماسک برای موها بسیار مفید است.

مواد لازم

 • شی باتر خام: یک تا سه قاشق غذاخوری
 • آب نارگیل: دو قاشق غذاخوری
 • روغن زیتون: دو قاشق چای خوری

طرز تهیه

 1. برای درست کردن این ماسک مو اول از همه شی باتر خام را ذوب کنید. سپس آن را از روی حرارت بردارید و آب نارگیل و روغن زیتون را به آن اضافه کنید.
 2. مخلوط را خوب هم بزنید تا یک خمیر نرم به دست بیاید.
 3. ماسک موی ایجاد شده را روی موها و کف سر خود قرار دهید.
 4. 40 دقیقه صبر کنید . سپس موهایتان را با یک شامپوی ملایم بشویید.
 5. از این ماسک مو یک تا دو بار در هفته استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

4. ماسک صورت شی باتر و گلاب

گلاب سلول های پوستی را مرطوب می کند. روغن اسانسی اسطوخودوس هم در هیدراته کردن پوست مفید است.

مواد لازم

 • کره شی: یک قاشق چای خوری
 • گلاب: یک قاشق چای خوری
 • روغن اسانسی اسطوخودوس: یک تا دو قطره

طرز تهیه

 1. اولین قدم برای تهیه این ماسک صورت این است که یک کاسه میانه بردارید و کره شی، گلاب و روغن اسانسی اسطوخودوس را با هم مخلوط کنید.
 2. ماسک را روی صورت خود قرار دهید و 10 تا 15 دقیقه صبر کنید.
 3. سپس صورت خود را با آب گرم بشویید و به آرامی با انگشتان خود روی صورتتان ضربه بزنید تا خشک شود.

کلام پایانی

در مقاله امروز خبرنگاران مگ درباره شی باتر صحبت کردیم. شی باتر نوعی کره است که از دانه ی درخت شی استخراج می شود. این کره ارزش غذایی بالایی دارد و حاوی خواص متعددی برای سلامتی بدن، پوست و مو است. توصیه می کنیم حتما از شی باتر استفاده کنید . البته قبل از استفاده حتما تست پچ را انجام دهید تا مطمئن شوید با استفاده از آن دچار عوارض جانبی نمی شوید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: style craze

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1957

به "27 خاصیت عجیب شی باتر که کمتر کسی می داند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "27 خاصیت عجیب شی باتر که کمتر کسی می داند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید