کشیدن سیگار برای ورزشکاران حرفه ای ممنوع

به گزارش مجله دور زمین، مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: دخانیات باعث آسیب بدن می شود و خستگی زودرس و کاهش قدرت عضلانی از عوارض سیگار در بین ورزشکاران حرفه ای است.

کشیدن سیگار برای ورزشکاران حرفه ای ممنوع

ایرج بیگلری اظهار کرد: دود قلیان حاوی سطوح بالایی از ترکیبات سمی از جمله تار، مونوکسید کربن، فلزات سنگین و مواد شیمیایی سرطان زا یا تشدید کننده سرطان است در واقع افرادی که قلیان می کشند، در معرض مونوکسید کربن و دود بیشتری نسبت به افراد سیگاری قرار دارند.

وی بیان کرد: همانند سیگار کشیدن، قلیان کشیدن هم با سرطان ریه، بیماری های قلبی و سایر بیماری های جدی مرتبط است و کشیدن قلیان تقریبا به مقدار سیگار کشیدن، نیکوتین وارد بدن می کند و احتمالا منجر به وابستگی به دخانیات می شود.

بیگلری تاکید کرد: وقتی می خواهید بصورت حرفه ای به تناسب اندام برسید و عضله سازی کنید نباید دخانیات مصرف کنید چون دخانیات باعث آسیب بدن می شود.

وی ادامه داد: بدن برای تغییر و خصوصا عضله سازی احتیاج به اکسیژن رسانی دارد که این اکسیژن رسانی از طریق خون انجام می شود و فرد با سیگار کشیدن و قلیان کشیدن مانع این امر می شود.

بیگلری خستگی زودرس و کاهش قدرت عضلانی را از عوارض سیگار در بین ورزشکاران حرفه ای خواند و گفت: ورزشکاری که اقدام به مصرف دخانیات می کند چون در حال استراحت، ضربان قلب بالایی دارند بنابراین توان هوازی آن ها کاهش پیدا می کند.

وی اظهار داشت: در کسانی که به طور متناوب اقدام به مصرف دخانیات می کنند، این اقدام موجب افزایش مقاومت در عروق کرونر و تنگی این عروق و منجر به حوادث قلبی عروقی و در شرایط حادتر سبب بروز سکته قلبی می شود لذا به ورزشکاران توصیه می شود به هیچ نام دخانیات مصرف نکنند.

منبع: همگردی
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1901

به "کشیدن سیگار برای ورزشکاران حرفه ای ممنوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشیدن سیگار برای ورزشکاران حرفه ای ممنوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید