کاهش 20 تا 30 درصدی مصرف میوه و سبزیجات

به گزارش مجله دور زمین، رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: نرخ منطقی سیب زمینی در خرده فروشی ها باید به کیلویی 10 تا 12 هزار تومان برسد این در حالیست که نرخ سیب زمینی در واحد های صنفی به کیلویی 20 هزار تومان رسیده است.

کاهش 20 تا 30 درصدی مصرف میوه و سبزیجات

به گزارش ایلنا، مصطفی دارایی نژاد با اشاره به کاهش 20 تا 30 درصدی مصرف میوه و سبزیجات، گفت: عرضه سیب زمینی با هدف بالا ماندن قیمت این محصول کاهشی شده است؛ عرضه سیب زمینی کهنه از سردخانه های همدان قطره چگانی شده است، اما امیدواریم با عرضه سیب زمینی دزفول و اصفهان در هفته های آینده بازار این محصول متعادل گردد.

وی سیب زمینی را قوت غالب خوراک مردم معرفی کرد و اضافه نمود: تورم موجود در کشور قدرت خرید مصرف نمایندگان را کاهش داده است. نرخ منطقی سیب زمینی در خرده فروشی ها باید به کیلویی 10 تا 12 هزار تومان برسد این در حالیست که نرخ سیب زمینی در واحد های صنفی به کیلویی 20 هزار تومان نیز رسیده است.

دارایی نژاد با اشاره به نرخ سیب زمینی در میدان میوه و تره بار، گفت: سیب زمینی ممتاز جیرفت کیلویی 12 تا 14 هزار تومان، سیب زمینی گرگان کیلویی 10 تا 12 هزار تومان، سیب کهنه کیلویی 10 تا 11 هزار تومان خرید و فروش می گردد این در حالیست که نرخ منطقی سیب زمینی انباری باید کیلویی 8 تا 9 هزار تومان باشد.

بنا به اظهارات رئیس اتحادیه بارفروشان؛ واحد های صنفی با سود قانونی 35 درصد می توانند این میوه و تره بار را عرضه نمایند.

وی از فروش سیب زمینی کیلویی 10 تا 11 هزار تومان سر مزرعه اطلاع داد و اضافه نمود: این نرخ کارشناسی نیست و نرخ منطقی سیب زمینی نو سر مزرعه باید کیلویی 8 تا 9 هزار تومان باشد تا در میدان کیلویی 12 هزار تومان عرضه گردد؛ از این رو سازمان تعاونی روستایی باید نرخ سیب زمینی را سر مزرعه معین کند.

دارایی نژاد با اشاره به عرضه قابل قبول پیاز، گفت: پیاز کیلویی 5 تا 7 هزار تومان است پیاز اصفهان و دزفول برداشت شده است و در میدان عرضه شده است از این رو در تامین پیاز مسئله ای نداریم؛ بعلاوه گوجه فرنگی در میدان کیلویی 10 تا 12 هزار تومان و گوجه دست چین شده کیلویی 13 هزار تومان عرضه می گردد.

این فعال صنفی توضیح داد: عرضه سیب درختی و پرتقال قابل قبول است و پرتقال کیلویی 5 تا 12 هزار تومان در میدان موجود است، اما از آنجایی که این میوه از مزه افتاده است خواستار زیادی در بین مردم مصرف نمایندگان ندارد.

به گفته دارایی نژاد؛ نرخ هندوانه و ملون در میدان میوه و تره بار منطقی است و مردم توان خرید هندوانه کیلویی 3 هزار و 500 تا 7 هزار تومان را دارند؛ بعلاوه ملون در میدان کیلویی 5 تا 10 هزار تومان است. هندوانه و ملون جزو میوه های پرمصرف مردم شده است و این روز ها به عنوان یک وعده غذایی مصرف می گردد.

وی اندازه بار ورودی به میدان میوه و تره بار را کاهشی دانست و اضافه نمود: 16 هزار تن بار وارد میدان شد که از این حجم حدود 2 هزار تن آن به جای مانده است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 تیر 1401 بروزرسانی: 15 تیر 1401 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2233

به "کاهش 20 تا 30 درصدی مصرف میوه و سبزیجات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 20 تا 30 درصدی مصرف میوه و سبزیجات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید