چین: آمریکا از سیاست فشار حداکثری دست بکشد

به گزارش مجله دور زمین، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران، مسائل حال حاضر در توافق هسته ای ایران و قدرت های دنیا را ناشی از تحریم های یک جانبه آمریکا دانست.

چین: آمریکا از سیاست فشار حداکثری دست بکشد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش مجله دور زمین، هوآ چان یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) در کنفرانسی خبری در مورد گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: ما این گزارش ها را زیر نظر داریم. از دیدگاه چین ریشه مسائل هسته ای فعلی ایرانی ها، فشارهای حداکثری آمریکا است. آمریکا باید از گام اشتباهش در مورد اعمال تحریم های یک جانبه و فشار حداکثری علیه ایران بازشود.

وی اضافه نمود: دیگر طرفین برجام نیز باید بر اجرای کامل و موثر توافق هسته ای متعهد شوند. امیدواریم که طرفین در این راه با یکدیگر دیدار نمایند و راهی برای بهبود شرایط بیابند. چین آمادگی همکاری با طرفین در این زمینه را دارد.

به گزارش مجله دور زمین، جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت یک سال از خروج یک جانبه آمریکا از برجام و پس از آن، قصور طرف های دیگر توافق به ویژه اروپایی ها برای عمل به تعهداتشان در این توافق تصمیم گرفت طبق تدابیر اندیشیده شده در برجام اجرای بعضی از تعهدات هسته ای خود را به حالت تعلیق درآورد.

بر اساس بند 36 برجام ایران این حق را دارد که در صورت نقض توافق توسط دیگر طرف ها اجرای تعهداتش را به صورت کلی یا جزئی متوقف کند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان به تازگی با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای آغاز گام سوم، ضمن تشریح فعالیت های هسته ای کشور اظهار کرد: دشمنان انقلاب که پیشرفت های ایران را نمی دیدند، در حوزه هسته ای آغاز کردند به کارشکنی. اوج فعالیت های ما غنی سازی بوده است و در حوزه صنعتی در ابعاد مختلف بر اساس اسناد بالادستی توسعه نیروگاه های هسته ای و برنامه غنی سازی برای یک میلیون سو طی 15 سال در دستور کار نهاده شد.

وی ادامه داد: سازمان کوشش کرد و بر اساس برجام زمان بندی توسعه نیروگاه های هسته ای و فراوری سوخت مشخص شد. بعد از برجام علنا با بدعهدی روبرو شدیم و مسائلی به وجود آمد که اوج آن به خروج آمریکا از برجام برمی شود و مقداری فشار بر ایران و دیگر کشورها آوردند و به دنبال آن نظام تصمیم گرفت توازنی برقرار کند یا طرف مقابل برشود به تعهدات یا ایران با کاهش تعهدات خود موازنه ایجاد کند.

پیشتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز پنج شنبه (14 شهریور) با ارسال نامه ای خطاب به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود در این توافق، در حوزه تحقیق و توسعه هسته ای را متوقف می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 416

به "چین: آمریکا از سیاست فشار حداکثری دست بکشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: آمریکا از سیاست فشار حداکثری دست بکشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید