نکات مهمی که برای تربیت فرزند اول باید بدانید

به گزارش مجله دور زمین، یک روانشناس درباره هدف زوجین از بچه دار شدن و نحوه صحیح برخورد با فرزندان توضیحاتی داد.

نکات مهمی که برای تربیت فرزند اول باید بدانید

به گزارش گروه رسانه های مجله دور زمین، سحر پهلوان نشان روانشناس کودک در گفت وگو با مجله دور زمین ، درباره نکات مهم برای تربیت فرزند اول در خانواده اظهار کرد: زوجین در ابتدا باید تصمیم درستی برای بچه دار شدن داشته باشند و بدانند هدف از فرزندآوری چیست؟

این روانشناس بیان نمود: در بعضی از خانواده ها، والدینی که تازه صاحب فرزند شده اند به دنبال آن هستند که خلاء های دوران کودکی خود را برای فرزندنشان جبران نمایند، به همین دلیل محبت های بیش از اندازه به کودک خود می نمایند، اسباب بازی های زیاد می خرند و یا بیشتر های کار های فرزندنشان را خودشان انجام می دهند؛ نتیجه چنین رفتارهای والدین، فرزند های گلخانه ای یا نازک نارنجی است که از پس انجام هیچ کاری بر نمی آیند .

پهلوان نشان گفت: بعضی از والدین نیز به دلیل اینکه از رفاه مالی بهره مند بودند و احساس نارضایتی داشتند، سخت گیری های زیاد می نمایند و فرزندنشان را مجبور می نمایند که بهترین رشته، دانشگاه و... برود .

این روانشناس ادامه داد: والدین در تربیت برای فرزندان به همان نسبت که سهل گیری دارند، باید سخت گیری هم داشته باشند و بالعکس همچنین باید توجه نمایند با فرزندانشان نباید به صورتی رفتار نمایند که از جذبه و اقتدارشان کاسته گردد و یا فرزند لوس، نازک نارنجی و افسارگسیخته تربیت نمایند .

وی افزود: گاهی والدین براساس سبک فرزندپروری که خودشان بزرگ شده اند و نوع دلبستگی که داشتند، فرزندنشان را تربیت می نمایند، به عنوان مثال مادری که تجربه سبک دلبستگی ناایمن را داشته آن را به فرزند خود انتقال می دهد و یا پدری که تجربه محرومیت داشته، کمال گرا شده و برای کودک خود جبران می نماید .

پهلوان نشان با بیان اینکه والدین باید شناخت از ویژگی فردی، استعدادها، توانمندی ها و در مقابل شناخت نقاط ضعف فرزند خود داشته باشند، اضافه نمود: متناسب با این ویژگی ها از کودک انتظار داشته باشیم، نه براساس آنچه که والدین برای رسیدن آن در کودکی ناکام مانده است .

این روانشناس توضیح داد: فقط فراهم کردن شرایط محیطی خوب و رفاه مالی آینده خوبی برای کودک رقم نمی زند، بلکه کمیت و کیفیت ارتباط والدین با کودک در کنار آموزش مسئولیت پذیری به کودک و تقویت روحیه خلاقیت در آینده تأثیرگذار است .

وی با اشاره به اینکه ذهن کودک را محدود نکنیم، ادامه داد: زمانی که کودک وارد جامعه بزرگتر می گردد فردی بدون مهارت است، حتی اگر هوش بالایی دارد و یا در بهترین مدرسه درس خوانده باشد شاهد نقص در توانمندی ها او هستیم .

پهلوان نشان افزود: گاهی شاهد هستیم که افراد در مدارس استعداد های درخشان درس خوانده اند، اما در برقراری ارتباط اجتماعی ناتوان هستند .

این روانشناس گفت: والدین به دلیل ترس هایی که از دوران کودکی خود دارند فرزندشان را محدود می نمایند و اجازه برقراری رابطه اجتماعی به فرزند خود نمی دهند و دائم به فرزندنشان می گویند به دوستت اعتماد نکن، لزومی ندارد که با دوستان خود ارتباط برقراری کنی و من و پدرت هستیم نیازی به دوست نیست، والدین نمی دانند که بچه ها در سنی علاقه مند به گروه همسالان هستند، چراکه اجتماعی شدن بچه ها در مدرسه و گروه همسالان اتفاق می افتد .

پهلوان نشان بیان نمود: والدین باید به این نکته توجه نمایند که نه از فرزندان خود دور شوند و نه خیلی به کودک نزدیک شوند که فضا برای استقلال کودک از بین برود .

وی اعلام کرد: والدین باید از اضطراب ها، ترس ها، سبک تربیتی خود و ویژگی های فردی فرزندانشان شناخت داشته باشند تا بتوانند در تربیت فرزند خود پیروز باشند و آینده خوبی را برای آن ها رقم بزنند .

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 719

به "نکات مهمی که برای تربیت فرزند اول باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهمی که برای تربیت فرزند اول باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید