مقدار امید به زندگی در مرحله 4 سرطان مغز

به گزارش مجله دور زمین، مقدار زنده ماندن سرطان مغز بر اساس نوع و مرحله سرطان متنوع می باشد. چندین عامل دیگر مانند سلامت روحی و جسمی بیمار، نوع روش درمانی دریافتی و مرحله ای که در آن سرطان تشخیص داده می گردد هم

مقدار امید به زندگی در مرحله 4 سرطان مغز

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

مقدار زنده ماندن سرطان مغز بر اساس نوع و مرحله سرطان متنوع می باشد. چندین عامل دیگر مانند سلامت روحی و جسمی بیمار، نوع روش درمانی دریافتی و مرحله ای که در آن سرطان تشخیص داده می شود هم امید به زندگی را در بیماران سرطانی تحت تاثیر قرار می دهد. به منظور آگاهی از مقدار امید به زندگی در مرحله 4 سرطان مغز مقاله زیر را مطالعه کنید.

رشد غیر طبیعی و بدخیم سلول ها در مغز اشاره به سرطان مغز دارد. تومورهای بدخیم بافت به شدت بافت های مغز را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث تخریب سلول ها و اشغال کردن فضای بین سلول ها می شود. آن ها همچنان که خون و مواد غذایی را جذب می نمایند، به سرعت رشد نموده و توسعه می یابند. این رشد در ناحیه بسته جمجمه منجر به افزایش فشار بر روی بخش هایی از مغز و اختلال در ساختارهای حیاتی داخل جمجمه می شود. سرطان مغز که از خود مغز منشاء می گیرد، به اسم سرطان اولیه مغز شناخته شده و سرطانی که در بعضی اندام های دیگر مانند ریه ها، سینه منشاء می گیرد و سپس به مغز منتشر می شود، به اسم سرطان مغز متاستاز نامیده می شود. امید به زندگی برای سرطان مغز بر اساس ماهیت سرطان، سن بیمار، روش درمانی دریافتی، مرحله ای که در آن سرطان تشخیص داده شده، نوع سرطان و سلامت روحی و جسمی بیمار متنوع می باشد.

تشخیص مرحله 4 سرطان مغز

پزشک رشد و توسعه تومورهای سرطانی را تشخیص داده و بدین وسیله مرحله سرطان را معین می نماید. این کار به استفاده از روش درمانی مناسب یاری می نماید. در مرحله اولیه، تومور بسیار کوچک بوده و محدود به منطقه ای می باشد که از آن منشاء گرفته است. در مرحله دود و سوم، تومور رشد نموده و تکثیر می یابد و حمله به گره های لنفاوی و اندام های نزدیک را آغاز می نماید. در طول مرحله چهار ویا پیشرفته بیماری، سلول های سرطانی به وسیله خون و لنف توسعه یافته و به اندام های مجاور حمله می نمایند. در این مرحله کنترل بیماری مشکل می باشد. بنابراین روش درمانی به کار گرفته شده در این مرحله تمرکز بر کاهش درد و کاهش علائم بیماری می باشد. بسته به شرایط بیمار، دوز شیمی درمانی و پرتو درمانی به وسیله دکتر معین می شود.

انواع مختلفی از تومورهای مغز وجود دارد. احتمال حذف انواع خاص تومورهای سرطانی در مغز هنگامی که در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده می شود، وجود دارد. احتمال بهبودی از سرطان هنگامی که این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، وجود دارد. اما احتمال بهبودی در مرحله 4 سرطان بسیار بسیار پایین می باشد.

هنگامی که تومورهای ایجاد شده در مغز به اندام های دیگر بدن توسعه می یابد، مرحله 4 سرطان بروز می نماید. در طول این مرحله، بیمار ممکن است مسائلی مانند توهم، مسائل بینایی، از دست دادن حافظه، سردرد، تشنج، تهوع، استفراغ، مسائل شنوایی و غیره را تجربه کند. از آن جا که مغز مرکز کنترل عملنمودهای بدن می باشد، بعد از ایجاد سرطان در این ناحیه مسائل متعددی برای فرد بیمار ایجاد می شود. همه این علائم با یاری جراحی های پیشرفته و داروها مدیریت می شود.

حقایقی درباره مقدار امید به زندگی در مرحله 4 سرطان مغز

طبق آمار موجود، هر ساله بیش از 13000 نفر به واسطه ابتلا به سرطان مغز در آمریکا می میرند. علائم سرطان مغز بسیار ناراحت نماینده و دردآور می باشد. اگرچه نرخ بقاء در مراحل پیشرفته سرطان بسیار ضعیف است، اما نمونه هایی از بیمارانی وجود دارد که توانسته اند برای بیش از 5 سال بعد از ابتلا به سرطان مغز زنده بمانند. امید به زندگی در مرحله 4 سرطان مغز به قدرت اراده، اعتماد به نفس، نگرش مثبت، عشق و حمایت خانواده و سلامت کلی روحی و روانی فرد بیمار بستگی دارد. مقدار زنده ماندن افراد سرطانی از کشوری به کشور دیگر متنوع می باشد. به طور میانه، مقدار زنده ماندن و امید به زندگی در این بیماران حدود 20 درصد می باشد، یعنی حدود 20 درصد افراد مبتلا به سرطان ممکن است تا بالای 5 سال هم زنده بمانند.

مقدار امید به زندگی در مرحله 4، بدون هیچ گونه درمانی حدود 2 تا 3 ماه می باشد، چون آسیب مغزی در نهایت منجر به مرگ بیمار می شود.

در مرحله 4، امید به زندگی برای بیماران بالای 60 سال حدود 1 تا 2 سال می باشد. در این مرحله مقدار امید به زندگی در جوانان زیر 40 سال مبتلا به سرطان مغزی بیش از 5 سال می باشد.

مقدار زنده ماندن بیماران در مرحله چهارم سرطان مغزی در نوزادان کمتر از 30 درصد می باشد.

امید به زندگی برای افراد مبتلا به گلیوبلاستوم مولتی فرم بسیار پایین می باشد. حتی بعد از انجام عمل جراحی و روش های درمانی مناسب نرخ زنده ماندن تنها 12 تا 18 ماه می باشد. این نوع تومور معمولا در بیماران بزرگسال مشاهده می شود. تنها 4 درصد از بیماران تا بالای 5 سال زنده می مانند.

امید به زندگی برای مرحله 4 سرطان مغز بسیار ضعیف می باشد. تشخیص سرطان در مراحل اولیه بیماری به افزایش قابل توجه امید به زندگی یاری می نماید. این مقاله صرفا جهت اهداف اطلاع رسانی ارائه شده و نباید جایگزین مشاوره های پزشکی برای درمان بیماری شود. انجام آنالیز های منظم پزشکی نقش مهمی در تشخیص زود هنگام سرطان دارد. سی تی اسکن، ام آر آی، بیوپسی و غیره می تواند به تشخیص سرطان در مراحل اولیه بیماری یاری کند. در صورتی که شما هر گونه علائم سرطان را در خود مشاهده کردید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1989

به "مقدار امید به زندگی در مرحله 4 سرطان مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقدار امید به زندگی در مرحله 4 سرطان مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید