موز طلایی، میوه ای اصلاح شده برای جلوگیری از مرگ بچه ها!

به گزارش مجله دور زمین، نوعی موز در کشور پاپوآ گینه نو وجود دارد که سرشار از پرو ویتامین A است، اما خوشه های کوچکی دارد و در حجم کم قابل کشت است؛ متخصصان با استخراج ژن این میوه و وارد کردن آن به موزهای معمولی، پیروز به پرورش موز طلایی شده اند.

موز طلایی، میوه ای اصلاح شده برای جلوگیری از مرگ بچه ها!
موز یکی از پراستفاده ترین مواد غذایی در بسیاری از کشورهای آفریقا است. در همین رابطه، یکی از متخصصان بیوتکنولوژی کشاورزی از استرالیا پیروز به کشت میوه ای با نام موز طلایی (Golden Banana) شده است که فوایدی فراتر از انتظار دارد.

در شرق آفریقا و به طور دقیق تر کشور اوگاندا (Uganda)، موز پخته اصلی ترین غذای مردم محلی به شمار می آید که به صورت سبز، بخارپز شده و مصرف می گردد. متاسفانه موزهای معمولی مورد استفاده حاوی مقادیر کمی از مواد میکرو مغزی هستند؛ موادی مانند پرو ویتامین یا پیش ویتامین آ (Provitamin A) که پس از مصرف، در طی فرآیندهای متابولیک تبدیل ویتامین A می شوند. به طور کلی تخمین زده می گردد که سالانه بین 650 تا 700 هزار کودک در سراسر دنیا به خاطر کمبود این نوع پرو ویتامین در رژیم غذایی شان، جان خود را از دست می دهند و حدودا 300 هزار کودک هم به همین علت، نابینا می شوند. اما جیمز دِیل (James Dale)، از متخصصان بیوتکنولوژی کشاورزیِ دانشگاه فناوری کوئینزلند (QUT)، در طول یک دهه گذشته با اصلاح موزهای معمولی و پرورش موز طلایی که سرشار از ویتامین آ است، گامی بزرگ در راستای مقابله با این اتفاق ناگوار و کاهش مرگ ومیر بچه ها به علت محرومیت از مواد مغذی، برداشته است.

دِیل در رابطه با فرآیند اصلاح موز طلایی می گوید:

نوعی موز در کشور پاپوآ گینه نو (Papua New Guinea) وجود دارد که سرشار از پرو ویتامین A است، اما خوشه های کوچکی دارد در حجم کم قابل کشت است؛ ما با استخراج ژن این میوه و وارد کردن آن به موزهای معمولی، پیروز به پرورش موز طلایی شده ایم. در طول سال های گذشته، این نوع موز با سطوح بالایی از پیش ویتامین آ پیشرفته است که از نظر ظاهری هم با رنگ طلایی مایل به نارنجی اش، با میوه های معمولی تفاوت دارد.

تا به امروز موز طلایی فقط در استان کوئینزلند استرالیا کشت شده، اما به تازگی ژن های مربوطه برای آزمایش های میدانی و استفاده در موزهای محلی به اوگاندا ارسال شده اند؛ انتظار می رود که تا سال 2021 کشاورزان قادر باشند موز طلایی را در مقیاس بزرگ پرورش دهند. مقاله ای هم از این دستاورد علمی و انسان محبت آمیز در ژورنال بیوتکنولوژی گیاهی (Plant Biotechnology) به چاپ رسیده است.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2000

به "موز طلایی، میوه ای اصلاح شده برای جلوگیری از مرگ بچه ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موز طلایی، میوه ای اصلاح شده برای جلوگیری از مرگ بچه ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید