سامانه ملی املاک شامل تمام ملک های کشور می شود

به گزارش مجله دور زمین، محمود محمودزاده اضافه کرد: سامانه املاک و اسکان کشور در شرایط فعلی بیشتر در حوزه مسکن کار می کند، اما با اصلاح قانون آن در مجلس؛ از حوزه مسکن خارج و شامل سایر کاربردها می شود.

سامانه ملی املاک شامل تمام ملک های کشور می شود

وی گفت: تا به امروز در زمینه اسکان و املاک بانک اطلاعاتی نداشتیم و در برنامه ریزی برای حوزه مسکن دچار مشکل بودیم.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: سامانه املاک و اسکان کشور بزرگترین بازخوردش در برنامه ریزی حوزه مسکن این است که نیازهای واقعی مسکن چه در زمینه خرید و فروش و چه حوزه اجاره برای به عنوان برنامه ریز و سیاستگذار عمل کند.

وی گفت: اطلاعاتی که از دستگاه های مختلف می گیریم و در نهایت در این بانک اطلاعاتی تکمیل می شود در چارچوب ضوابط قانون گذار این قابلیت برای به اشتراک گذاشتن بخش های دیگر؛ که به این اطلاعات نیاز دارند وجود خواهد داشت.

محمودزاده افزود: سامانه املاک مسکان کشور به عنوان یک بانک اطلاعاتی پایه در کشور معین می کند هر زمین و ساختمان با هر نوع کاربری چه نوع مالکیتی دارد و این بزرگترین ابزار برنامه ریزی برای ما است و سایر دستگاه ها نیز می توانند از آن استفاده کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: بعد از ارسال اولین پیامک ها برای مالکان خانه های خالی به مرور با بازگشت و پالایش اطلاعات نخستین لیست مالکان که دارای خانه های خالی هستند در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می دهیم.

وی ادامه داد: تا با استفاده از دسترسی مستقیمی که برای این سازمان ایجاد می شود این کار به طور دائم ادامه دارد؛ و هر زمانی که خرید و فروش صورت می گیرد یا ساخت و سازی انجام می شود اطلاعات آن وارد سامانه خواهد شد تا در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد.

محمودزاده گفت: شناسایی اطلاعات مالکین خانه های خالی از بهمن ماه پارسال شروع شده و هم اکنون حدود 13 میلیون و 500 هزار مالک شناسایی شدند که این رقم تقریبا 45 تا 50 درصد ملک های کشور است.

وی افزود: با توجه به اینکه اولویت تهران کلانشهرها و مراکز استان ها بود از این شهرها شروع کردیم و این کار طولانی مدت نخواهد بود.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1325

به "سامانه ملی املاک شامل تمام ملک های کشور می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه ملی املاک شامل تمام ملک های کشور می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید