اشتغالزایی با توسعه فناوری ، یک فروند هواپیمای کوچک 300 فرصت شغلی ایجاد می نماید

به گزارش مجله دور زمین، توسعه اکوسیستم هواپیما های کوچک زیر 19 نفره بازار اشتغالزایی در کشور را رونق می دهد، هر فروند هواپیما های زیر 19 نفر مساوی است با اشتغال مستقیم وغیرمستقیم 300 نفر.

اشتغالزایی با توسعه فناوری ، یک فروند هواپیمای کوچک 300 فرصت شغلی ایجاد می نماید

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزری دانشجو به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ اقبال عمومی به هواپیما های کوچک و دارای ظرفیت کم مسافر زیاد شده است. هواپیما هایی که معمولا به شکلی اختصاصی برای پرواز های تفریحی، بعضی مشاغل مانند آتش نشانی و اورژانس، آموزش خلبانی و ... به کار می فرایند.

این نوع از هواپیما ها برخلاف بعضی ادعا ها که جنبه استفاده تجملی آن را بزرگ نمایی می نمایند کاربرد های زیادی در صنعت هوایی دارند و می توانند زیربنای طراحی و ساخت هواپیما های با ظرفیت بالاتر باشند. هوانوردی عمومی که درآمدزایی بالایی برای کشور های پیشرفته دارد و می تواند شکوفایی صنعت هوایی کشور ها را رقم زند.

ایران هم به اسم یکی از کشور های دارای ظرفیت خوب دانشی و تخصصی در صنعت هوایی می تواند از این فرصت ناب بهره گیرد و متخصصان و دانش آموختگان این حوزه را به سمت طراحی و ساخت هواپیما های کوچک سوق دهد. آمار ها می گوید این صنعت کاربردی می تواند به رونق مالی و اشتغالزایی در کشور منجر گردد.

به گفته آرش خانباشی رئیس گروه هوایی ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، راه اندازی خطوط هوایی کلاس هواپیما های زیر 19 نفر، می تواند به ازای هر ففرایند هواپیما 300 تا 400 فرصت شغلی را در حوزه ساخت و تأمین قطعات این هواپیما ها در پی داشته باشد.

اما این اتفاق در صورتی میسر است که همه زیرساخت های فناورانه، تخصصی، دانشی و سرمایه گذاری ها فراهم باشد. خانباشی می گوید: امروز حدود 600 شرکت دانش بنیان و خلاق در صنعت هوانوردی کشور فعال هستند که می توانند به اسم یکی از حلقه های زنجیره این اکوسیستم به کار گرفته شوند. نیرو های متخصصی از جوانان و فناوران کشور که راه گشای چالش های این حوزه خواهند بود.

اما در این میان یک مانع مهم و کلیدی وجود دارد و آن اینکه باید برای استفاده از این تخصص ها و تعریف اشتغال برای آن ها ابتدا زمینه فعالیت هواپیما های کوچک فراهم گردد. سپس برای توسعه محصولات و فراوری این هواپیما ها در داخل کشور برنامه ریزی کرد. بر همین اساس ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری درصدد است تا زنجیره این صنعت ارزش آفرین را در کشور تکمیل کند.

این کار را هم با شناسایی همه بازیگران این زنجیره از طراحی تا اجرا و سرمایه گذاری عملیاتی خواهد نمود. کاری که به ساخت هواپیما ها و فرودگاه هایی منطبق با استاندارد های ملی و بین المللی منجر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 مهر 1400 بروزرسانی: 15 مهر 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1965

به "اشتغالزایی با توسعه فناوری ، یک فروند هواپیمای کوچک 300 فرصت شغلی ایجاد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتغالزایی با توسعه فناوری ، یک فروند هواپیمای کوچک 300 فرصت شغلی ایجاد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید