احتمال معافیت برخی کشورها از تحریم ها علیه ایران

به گزارش مجله دور زمین، وزارت امورخارجه آمریکا گفت که برای اعطای معافیت به خریداران نفت ایران، آماده همکاری با کشورهایی است که واردات نفت از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

احتمال معافیت برخی کشورها از تحریم ها علیه ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آناتولی، رابرت پالادینو سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در جمع خبرنگاران از آمادگی کشورش برای در نظر دریافت معافیت هایی برای برخی کشورهای خریدار نفت ایران اطلاع داد.

وی گفت که آمریکا در حال آنالیز معافیت برای کشورهایی است که واردات نفت از ایران را به میزان چشمگیری کاهش می دهند.

پالادینو توضیح داد: در شرایطی که آمریکا برای توقف خرید جهانی نفت ایران کوشش می نماید و می خواهد آن را به صفر برساند، واشنگتن در اثنای یک پروسه داخلی برای ارائه معافیت به آن کشورهایی است که این واردات خود از ایران را به میزان قابل توجهی کم می نمایند.

این سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در ادامه گفت: مامصمم به اجرای سیاست مان مبنی بر اعمال فشار حداکثری بر ایران هستیم. این استراتژی ما است، اما آماده ایم تا با کشورهایی که واردات شان را کاهش می دهند، همکاری کنیم.

وی معین نکرد که چه کشورهایی از این معافیت برخوردار خواهند شد.

این تحریم ها بخشی از سیاست واشنگتن برای اعمال فشار بر ایران پس از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته ای 2015 است. وی در ماه مه با کنار گذاشتن این توافق گفت که تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را بازمی گرداند.

بخش اول این تحریم ها در ماه اوت اجرا شد و بخش دوم آن نیز که حوزه نفت و بانکداری را هدف قرار می دهد از پنج نوامبر اعمال خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران، این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان به تازگی تاکید نموده است که ایران در شرایط فعلی هم قادر به فروش نفت خود است و هم می تواند اقتصاد خود را حفظ کند.

ظریف اضافه نمود: دولت آمریکا می تواند با بازگشت به توافق هسته ای که به صورت غیرقانونی از آن خارج شد و لغو تحریم هایی که پس از این خروج علیه ایران اعمال کرد، راه را برای مذاکره با ایران هموار کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه آمریکا به تعهدات قانونی خود عمل نمی نماید، توضیح داد: متاسفانه نحوه رفتار آمریکا باعث شده تا مطلوبیت مذاکره از اساس زیر سوال رود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین ابراز اطمینان کرد که جمهوری اسلامی می تواند بر تحریم های آمریکا غلبه کند و اعلام کرد که بسیاری از کشورها برای تجارت با ایران آمادگی خود را نشان داده اند.

به گفته ظریف، علاوه بر سه کشور اروپایی (آلمان، انگلستان و فرانسه)، کشورهای دیگری که اهمیت زیادی برای توافق هسته ای قائل هستند، از جمله روسیه، چین و ژاپن، آماده اند تا به سهم خود در [در تجارت با ایران] عمل نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 152

به "احتمال معافیت برخی کشورها از تحریم ها علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال معافیت برخی کشورها از تحریم ها علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید