گزارش ، هنگ کنگ؛ مشت آهنین چین در مقابل دست سیاه آمریکا

به گزارش مجله دور زمین، در حالی که تجمع اعتراضی در فرودگاه هنگ کنگ به سرانجام رسیده، بعضی گزارش ها از حضور نظامی چین در نزدیکی هنگ کنگ خبر می دهند.

گزارش ، هنگ کنگ؛ مشت آهنین چین در مقابل دست سیاه آمریکا

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، معترضان هنگ کنگی که پلیس شمار آنها را حدود پنج هزار نفر اعلام نموده بود از روز آدینه در ترمینال اصلی فرودگاه بین المللی هنگ کنگ تجمع کردند. کوشش پلیس برای بیرون راندن معترضان از فرودگاه ناموفق بود و مقام های فرودگاه به ناچار تمامی پروازهای ورودی و خروجی را لغو کردند.

اولین جرقه ناآرامی ها در هنگ کنگ پس از ارائه طرح استرداد بعضی مجرمان به چین زده شد که با اعتراضات گسترده اکنون به حالت تعلیق درآمده است.

معترضان اعتقاد دارند طبق توافق سال 1997 بین بریتانیا و چین، پکن با اعطای بعضی آزادی ها مانند سیستم قضایی مستقل و آزادی بیان هنگ کنگ موافقت نموده، اما طرح استرداد بعضی مجرمان به چین ناقض این توافق و احتمالاً مقدمه ای برای دخالتهای بیشتر چین خواهد بود. کری لام، رئیس دولت محلی هنگ کنگ، 18 تیر با مرده خواندن طرح استرداد مجرمان از هنگ کنگ به چین سعی در فرونشاندن خشم معترضان داشت، اما به نظر می رسد شهروندان هنگ کنگی همچنان عصبانی هستند.

یورونیوز انگیزه هزاران معترض سیاهپوش حاضر در این فرودگاه را جلب توجه مسافران خارجی به جنبش دموکراسی طلب در این شهر گفت. آنها کوشش می کردند تا با سر دادن شعار و خواندن ترانه های اعتراضی حساسیت ناظران خارجی را برانگیزند.

اما پس از آرام شدن اوضاع فرودگاه و باز شدن مجدد پروازهای ورودی و خروجی رسانه های چین امروز سه شنبه هشدار دادند تظاهرات نمایندگان خواهان نابودی خود هستند. رسانه های چین همچنین ویدئویی را نشان دادند که حاکی از حضور خودروهای نظامی ارتش چین در نزدیکی مرز منطقه نیمه خودمختار هنگ کنگ بود. این نیروها در شهر شِنژِن که حدود 90 دقیقه با هنگ کنگ فاصله دارد حضور یافته اند.

کری لام رئیس هنگ کنگ نیز امروز در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که فعالیت های قانون شکنانه به اسم آزادی به نظم و قانون ضربه می زند و بازگشت این قطب مالی آسیا به حالت عادی خود مدت زمان زیادی زمان خواهد برد.

دولت چین پیش از این تاکید نموده بود تظاهرات اخیر مصداق تروریسم است و چنین خشونت هایی باید بشدت و بدون هیچ رحم و مروتی با مجازات روبرو گردد.

یانگ گوانگ سخنگوی دولت چین در منطقه هنگ کنگ و ماکائو در نشست خبری روز دوشنبه تاکید نموده بود: تظاهرات نمایندگان رادیکالِ هنگ کنگ مکررا از ابزارهای بسیار خطرناک برای حمله به افسران پلیس استفاده نموده اند.

روزنامه خلق که ارگان رسمی حزب کمونیست چین است نیز گفت ارتش خلق چین آماده مدیریت کردن شورش ها، ناآرامی و فعالیت های مرتبط با تررویسم و جرم و جنایت است.

گلوبال تایمز نیز امروز در شبکه اجتماعی خود نوشت اگر شورشیان هنگ کنگ نمی توانند پیغام حضور پلیس مسلح در شنژن را متوجه شوند بنا بر این آنها خواهان نابودی خود هستند.

اما به نظر می رسد دلیل آنکه چین مجبور شده چنین واکنشی نشان دهد مربوط به دخالت های آمریکا در شرق آسیا است. تحرکات نظامی آمریکا در منطقه دریای جنوبی چین یکی از دلایلی است که می توان به نقدها مقامات چین با دقت بیشتری تامل کرد.

پکن از نزدیک شدن بیش از اندازه آمریکا به هنگ کنگ و استفاده از ناآرامی های اخیر در این منطقه به نفع خود و در جنگ تجاری با پکن ناخشنود است.

چین در هفته های گذشته ادامه ناآرامی سیاسی در هنگ کنگ را نتیجه دستهای سیاه آمریکا دانست و به واشنگتن توصیه کرد این موضوع را به خاطر بیاورد که هنگ کنگ در واقع هنگ کنگ چین است.

هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفته بود: ما قادر به درک این موضوع هستیم که مقامات آمریکایی پشت چنین حوادثی هستند. آیا مقامات آمریکایی صادقانه به جهان می گویند که چه نقشی ایفا می نمایند و اهداف آنها چیست؟

در زمینه راهبرد آمریکا در آسیا و به ویژه شرق آسیا باید گفت هدف اصلی مقابله با رشد نظامی و مالی چین به عنوان مهمترین رقیب این کشور در قرن 21 است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از بدو ورود به کاخ سفید حملات لفظی خود را به سیاستهای مالی چین آغاز کرد و با اشاره به اختلافات دو کشور در زمینه دستکاری نرخ یوآن شرایط را به سمت یک جنگ تعرفه ای و تجاری با پکن برد که تا کنون نیز ادامه دارد.

مروری بر سیاست های آمریکا در قبال چین نشان می دهد واشنگتن دقیقا دست روی مسائلی می گذارد که برای چین از حساسیتهای بالایی برخوردار هستند و به نوعی برای دولتمردان این کشور خط قرمز محسوب می گردد. به همین دلیل، سفیر واشنگتن در پکن باز هم برخلاف رویه معمول در روزهای 20 تا 25 ماه مه به منطقه تبت سفر کرد. از سال 2015 این اولین بار بود که یک مقام آمریکایی به تبت، که منطقه جدایی طلبان مورد حمایت دالایی لاما است، سفر می نماید.

دولت آمریکا از همان آغاز اعتراضات، از ناآرامیها در هنگ کنگ به اسم احترام به دموکراسی حمایت کرد و نشان داد که از وقوع بی ثباتی در این منطقه کاملا حمایت می نماید. وزارت خارجه چین با دریافت انگشت اتهام به سمت واشنگتن نسبت به مداخله آمریکا در امور چین و هنگ کنگ هشدار داد و ضمن احضار نفر دوم سفارت واشنگتن در پکن، گفت با هرگونه دخالت خارجی در امور قانونی این کشور مخالف است.

به باور کارشناسان بعید است هدف چین از نشان دادن نیروهای نظامی خود در نزدیکی منطقه نیمه خودمختار هنگ کنگ استفاده از این نیروهای برای آرام کردن اوضاع این منطقه باشد اما آنچه مسلم است پکن میخواهد به حامیان تجمع های اخیر در هنگ کنگ این پیغام را ارسال کند که هر گونه مداخله در امور حاکمیتی چین در پوشش دست های سیاه با مشت آهنین روبرو خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 346

به "گزارش ، هنگ کنگ؛ مشت آهنین چین در مقابل دست سیاه آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش ، هنگ کنگ؛ مشت آهنین چین در مقابل دست سیاه آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید