پاسخ به ابهامات بازگشت تماشاگران به ورزشگاه ها

به گزارش مجله دور زمین، به گزارش خبرنگاران، غلامرضا نوروزی رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در حالی وعده بازگشت تماشاگران به ورزشگاه ها از 20 آبان ماه را اعلام کرده که ابهاماتی در این زمینه مطرح است مثل اینکه معین نیست برای حضور دوباره تماشاگران در ورزشگاه ها چه حداقل و حداکثری در نظر گرفته شده است ضمن اینکه این مسئله در سالن های سرپوشیده و روباز چطور اعمال می شود.

پاسخ به ابهامات بازگشت تماشاگران به ورزشگاه ها

دیگر اینکه طبق صحبت های مطرح از طریق غلامرضا نوروزی، حضور تماشاگران در ورزشگاه ها منوط به راه اندازی سیستم هوشمند بررسی کارت واکسن است اما سوال اینجاست که در صورت تاخیر در راه اندازی این سیستم، تکلیف ورود افراد به ورزشگاه ها چه می شود؟

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی در مصاحبه با خبرنگاران در مورد این ابهامات شرح داد. وی با تاکید بر اینکه حضور افراد در باشگاه ها و ورزشگاه ها به دو صورت انجام می شود، گفت: افراد یا برای ورزش کردن در اماکن ورزشی حاضر خواهند شد یا تماشای ورزش؛ درهر دو صورت هم حضور آنها منوط به بررسی کارت واکسن آنها از طریق سیستم هوشمند است.

وی تاکید کرد: راه اندازی این سامانه باید از طریق وزارت بهداشت انجام شود. مسئولان این وزارتخانه هم اینگونه اعلام کرده اند که 20 آبان ماه سیستم هوشمند بررسی کارت واکسن راه اندازی شده و قابل استفاده خواهد شد. به همین دلیل حضور افراد به عنوان ورزشکار (ورزش کردن) یا تماشاگر به ورزشگاه ها از این تاریخ امکان پذیر است.

نوروزی در واکنش به اینکه در صورت عدم استفاده از سیستم هوشمند در زمان مقرر، بازگشت افراد به باشگاه ها و ورزشگاه ها به تاخیر می افتد یا راه دیگری جایگزین خواهد شد؟، شرح داد: بحث تاخیر که در میان نیست فقط اینکه حضور افراد در باشگاه ها ملزم به تایید واکسیناسیون آنهاست که باید از طریق بررسی کارت واکسن شان انجام شود. مسئولان هم وعده داده اند تا 20 آبان ماه سیستم هوشمند برای آن راه اندازی می شود. اگر به هر دلیلی این اقدام انجام نشد، پذیرش افراد در باشگاه ها از طریق ارائه کارت آنها انجام خواهد شد.

رئیس فدراسیون پزشکی در این زمینه تاکید کرد: در واقع افراد باید کارت PCR خود را ارائه دهند که این مسئله شاید کمی برای شان هزینه بَر باشد اما به هر حال بدون ارائه این کارت یا راه اندازی سیستم هوشمند کارت واکسن، حضور افراد در باشگاه ها با هر عنوان - جهت ورزش کردن یا تماشای ورزش- امکان پذیر نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد مبارزه با کرونا در ورزش در راستای بازگشت افراد به باشگاه ها و ورزشگاه ها چه تمهیداتی اندیشیده و آیا نظارت لازم را خواهد داشت؟، گفت: قطعاً این کار بدون نظارت ما انجام نمی شود. از همین روز گذشته برگزاری دوره های لازم برای ناظران را آغاز کردیم. آنها شرایط باشگاه ها، ورزشگاه ها و مسابقه مورد نظر را بررسی و برای ورود و خروج افراد و اصولی بودن آن هم نظارت لازم را خواهند داشت.

نوروزی همچنین در مورد تعداد تماشاگران در باشگاه ها، اینکه حداقل و حداکثری در این زمینه در نظر گرفته شده است و اینکه شرایط محل مسابقه چه تاثیری در این زمینه دارد؟، گفت: طبیعی است سرپوشیده یا روباز بودن محل مسابقه در تعداد حضور افراد بی تاثیر نیست، حتی نوع مسابقه هم می تواند تاثیر گذار باشد. در مورد تعداد تماشاگران و در کل تعداد افراد حاضر در یک باشگاه یا ورزشگاه، ستاد ملی مبارزه با کرونا باید تصمیم گیری کند. هنوز در این مورد تصمیم گیری و ابلاغی نشده است.

رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی با تاکید بر اینکه وزارت ورزش نماینده ای در ستاد ملی مبارزه با کرونا ندارد، اعلام کرد: طبیعی است کماکان عمل به پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی در پذیرش افراد در ورزشگاه ها با هر عنوان یک الزام است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 آذر 1400 بروزرسانی: 29 آذر 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2046

به "پاسخ به ابهامات بازگشت تماشاگران به ورزشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ به ابهامات بازگشت تماشاگران به ورزشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید