هنگام شیوع کرونا از انگشتر و ساعت استفاده نکنید

به گزارش مجله دور زمین، باشگاه خبرنگاران/ حجت درخشان فر متخصص بچه ها و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار کرد: متولی اخبار کرونا وزارت بهداشت بوده و اطلاع رسانی آن به عهده صدا و سیما است؛ باید دقت کنیم که مطالب غیر معتبر و متناقض را از منابع غیر رسمی دریافت نکنیم و به شایعات گوش ندهیم.

هنگام شیوع کرونا از انگشتر و ساعت استفاده نکنید

او گفت: 15 درصد سرماخوردگی ها در سال های پیش همان کرونا ویروس بوده است، اما این ویروس با تغییر ماهیت خود خطرناک تر وارد جامعه بشری شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: مطالعات اجرا شده روی این ویروس هنوز کامل نیست و به همین دلیل تناقضات زیادی در این خصوص وجود دارد، اما وزارت بهداشت و حتی سازمان بهداشت دنیای روز به روز در حال بررسی و تکمیل مطالعات روی این ویروس است و اطلاع رسانی های لازم را انجام می دهند.

درخشان فر بیان نمود: سازمان بهداشت دنیای هر روز آمار خود را در سطح دنیای بروزرسانی می کند و طبق این آمار در 24 ساعت گذشته یک هزار و 736 مورد جدید در 47 کشور دنیا به این ویروس مبتلا شده اند. طبق بررسی های اجرا شده، در چین میانگین سنی که بیشترین ابتلا به کرونا را داشتند از 40 تا 59 سال بوده است و این افراد کسانی بودند که از پیش بیماری های زمینه ای داشتند.

او در ادامه اضافه کرد: بچه ها نیز به این بیماری مبتلا می شوند، اما نسبت به دیگر افراد این بیماری خفیف تر است. زمان انتشار این ویروس در شهر ووهان چین سال نو چینی بود به همین دلیل مدارس تعطیل بود و انتشار این ویروس در بین بچه ها بسیار کم مشاهده شد. در مجله ای معتبر که مربوط به ریه اطفال می شود طی یک ماه اخیر روی 20 کودک مبتلا به ویروس کرونا مطالعاتی انجام شد که 13 نفر از آن ها بچه های بودند که با افراد بزرگسال مبتلا به این بیماری در ارتباط بودند و 7 دیگر به شیوه های دیگری به این بیماری مبتلا شده بودند. 60 درصد از این بچه ها دارای تب و 65 درصد از آن ها دارای سرفه بودند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: 40 درصد از این بچه ها دچار عفونت های چرکی بودند و احتیاج به آنتی بیوتیک داشند. 6 نفر از این بچه ها درگیری ریه یک طرف و 10 نفر درگیری دو طرفه ریه داشتند و 4 کودک دیگر دچار درگیری ریوی نبودند؛ بنابراین بچه ها هم با یکسری علائم غیر اختصاصی مانند: تب، سرفه و درگیری های ریوی، اما خفیف تر همراه هستند در نتیجه نباید این بیماری را دست کم گرفت.

درخشان فر اظهار کرد: بسکمک از افراد تنها ناقل این ویروس هستند و شاید خودشان به طور جدی درگیر این بیماری نشوند و تنها انتقال دهنده آن باشند؛ بنابرین انتظار می رود که مردم در خصوص این بیماری نکات بهداشتی را رعایت کرده خودشان را قرنطینه کنند و تا حد امکان از مسافرت های غیر ضروری خودداری کنند تا زنجیره این بیماری شکسته شود.

گرم شدن هوا به از بین رفتن کرونا کمک می کند

او بیان نمود: گرم شدن هوا به از بین رفتن این بیماری کمک می کند، اما مردم باید اول از همه خودشان تأثیر گذار باشند و تلاش کنند که شیوع این بیماری شدت پیدا نکند.

این متخصص بچه ها ادامه داد: در خصوص این بیماری پیشگیری مهم تر از درمان است و برای پیشگیری از این بیماری مهم ترین مسئله شستن دست ها است که حداکثر تا 20 ثانیه باید به طول بیانجامد. در این روزها بهتر است که تا حد امکان از انگشتر و ساعت استفاده نشود، زیرا می تواند اینگونه وسایل باعث انتقال این ویروس باشد.

او بیان نمود: ماسک برای کسی است که دچار بیماری کرونا شده و دلیل استفاده آن هم این است که این بیماری پخش نشود. در صورت استفاده از ماسک های معمولی هر 4 ساعت باید آن را تعویض کرد، اما ماسک های N95 هر 8 ساعت باید تعویض شود. مردم در محیط های عمومی می توانند از ماسک استفاده کنند.

تنها افرادی که سوء تغذیه دارند باید مکمل مصرف کنند

درخشان فر گفت: این ویروس بر روی افرادی که دچار کمبود مکمل هستند و سو تغذیه دارند قالب می شود. ویتامین دی مخصوص کسانی است که کمبود ویتامین دی داشته باشند. ویتامین سی تأثیر زیادی در بهبود سرماخوردگی ندارد این ویتامین تنها می تواند به عنوان مکمل در پیشگیری استفاده شود. در کتاب های پزشکی چند دانشگاه معتبر نوشته بودند که اگر در یکی دو روز اول سرماخوردگی زینک مصرف شود ممکن است شدت بیماری را کم کند؛ بنابراین بدن احتیاج به مکمل های اضافه ندارد و تنها افرادی احتیاج به مکمل دارند که دچار سو تغذیه هستند و از قبل مکمل استفاده می کردند.

کسانی که استرس دارند بیشتر در معرض بیماری هستند

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: استرس و نگرانی سطح ایمنی بدن را پایین می آورد و افرادی که دچار استرس و نگرانی هستند بیشتر در معرض این بیماری هستند؛ بنابراین باید سعی کنند که استرس و نگرانی را از خود دور کنند.

او بیان نمود: اگر تشخیص قطعی داده شده باشد فرد در مرحله اول باید حتما از ماسک استفاده کند و در اتاقی باشد که رفت و آمد به آن وجود نداشته باشد. خود شخص بیمار هم به نقاط دیگر خانه رفت و آمد نداشته باشد، حتی اگر شد سروریس بهداشتی این فرد مستقل باشد و تنها یک نفر از این شخص مراقبت کند. اگر به علتی بیرون رفت باید لباس هایش را به محض ورود عوض کند.

از خاصیت کمکی داروهای دیگر ویروس ها استفاده می کنیم

درخشان فر یادآوری کرد: دارو هایی که برای کرونا استفاده می شود دارو هایی است که برای ویروس های دیگر استفاده می شود و تا حدی ممکن است روی کروناویروس تأثیرگذار باشد؛ بنابراین ما از خاصیت های کمکی آن ها استفاده می کنیم. بسکمک از افراد از دارویی به اسم کلوروکین که برای درمان استفاده می شود را به عنوان دارویی برای پیشگیری استفاده می کنند که کاملا اشتباه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بیماری تنفسی در فصول سر شایع تر است؛ بنابراین امید می رود که با بهتر شدن و گرم شدن هوا این ویروس ریشه کن شود. وقتی ویروسی وارد جامعه می شود سطح ایمنی افراد را بالا می برد و این باعث می شود که این ویروس به آن اندازه حاد نباشد.

20 نوع واکسن برای کرونا در حال آزمایش است

مطالعات به سرعت در حال انجام است و سازمان بهداشت دنیای اعلام کرده است که 20 نوع واکسن در چند نقطه مختلف دنیا در حال ازمایش هستند. تا این واکسن ها تولید و وارد جامعه بشری شوند طول خواهد کشید که شاید تقریبا یک ماه تا یک ماه و نیم آینده این واکسن تولید شود.

منبع: همگردی
انتشار: 10 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 996

به "هنگام شیوع کرونا از انگشتر و ساعت استفاده نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام شیوع کرونا از انگشتر و ساعت استفاده نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید