همه آنچه باران کوثری و سهیل بیرقی گفتند ، باید بجنگیم

به گزارش مجله دور زمین، فیلم سینمایی عرق سرد این روزها در حالی در تعداد محدودی از سینماهای کشور اکران شده است که باران کوثری، بازیگر نقش اصلی آن و همچنین کارگردان از شرایط نابرابری که برای نمایش این فیلم به وجود آمده گِله دارند و نگران ادامه این وضعیت و تسری آن به دیگر شهرها هستند.

همه آنچه باران کوثری و سهیل بیرقی گفتند ، باید بجنگیم

به گزارش خبرنگاران، عرق سرد که به کارگردانی سهیل بیرقی در جشنواره فیلم فجر رونمایی شد، شرایط خاصی را در اکران پاییزی سینماها تجربه می نماید. این فیلم که باران کوثری ایفاگر نقش اصلی آن است روایتگر بخشی از زندگی یک زن ورزشکار است که در بزنگاه مهم ترین رویداد ورزشی اش توسط همسر ممنوع الخروج می شود و از مسابقات بازمی ماند.

عرق سرد علاوه بر نامزدی در رشته های بهترین تدوین، موسیقی و فیلمبرداری، هر پنج بازیگر اصلی اش نامزد دریافت جایزه شدند که در نهایت سه سیمرغ بلورین جشنواره فجر سال گذشته به این فیلم رسید و همین ها نوید اکرانی موفق را به این فیلم می داد.

عرق سرد که اخیرا به جشنواره فیلم توکیو راه یافته و قرارداد اکران با یک کمپانی فرانسوی را هم امضا نموده است، بازی های متفاوتی را از بازیگرانش به تصویر کشیده و در جشنواره فجر هم بازخوردهای خوبی گرفت. این فیلم می توانست یکی از بهترن زمان های اکران را در اختیار داشته باشد اما با توجه به شرایط نمایش عمومی فیلم ها، سازندگانش در نهایت مهرماه را برای اکران انتخاب کردند و با وجود اینکه می شد پیش بینی کرد فروش قابل توجهی در همان روزهای ابتدایی برای این فیلم رقم بخورد، تحریم ناگهانی حوزه هنری و دریافت حدود یکصد سینما از این فیلم نقشه ها و برنامه ریزیِ ها را برای اکران بهتر این فیلم نقش برآب کرد.

وقتی جلوی اکران مردمی در مشهد گرفته شد

بماند که علاوه بر از دست دادن سینماهای تحت اختیار حوزه هنری، دست اندرکاران این فیلم قرار بود پنج شنبه شب 19 مهرماه، در سینما اطلس مشهد اکران مردمی داشته باشند که طبق اعلام دست اندرکاران فیلم؛ جلوی این اکران مردمی و حضور عوامل گرفته شد و این گروه بیم از دست دادن موقعیت های تبلیغاتی مهم را برای عرق سرد دارند.

باران کوثری که این روزها مشغول بازی در فیلمی به کارگردانی رضا گوران است و سهیل بیرقی (کارگردان) به بهانه اکران این فیلم با حضور در خبرگزاری خبرنگاران، در یک گفت وگو به انتقاد از حوزه هنری و بی پناهی سینما پرداختند و از سختی های ساخت فیلم عرق سرد، تاثیری که در مجلس شورای اسلامی داشته و نیز نگرانی های خود برای از دست دادن دیگر ابزار تبلیغاتی باقی مانده برای این فیلم؛ از جمله اکران مردمی سخن گفتند.

در ابتدای این گفت وگو سهیل بیرقی در پاسخ به اینکه با توجه به حجم بالای فیلم های کمدی روی پرده با چه انگیزه و پیش بینی ای این زمان را برای اکران انتخاب نموده است؟ به خبرنگاران گفت: در حال حاضر دورانی را پشت سر می گذاریم که سینمای کمدی به شدت از سوی تهیه نمایندگان، صاحبان سرمایه و سینمادارها مورد توجه است و متاسفانه بیشترین امکانات از جمله بیشترین سانس، بیشترین سالن و بیشترین میزان تبلیغات به فیلم های کمدی که از سطحی ترین تا بهترین نوع آن را شامل می شود اختصاص پیدا می نماید، در نتیجه یک نوع نابرابری عجیب میان این ژانر و فیلم های اجتماعی وجود دارد که باعث می شود، گاهی احساس تنهایی بکنی، آن هم وقتی می بینی یک نفره نمی توانی مقابل این جریان ایستادگی بکنی، چون هیچ کاری نمی توان برای این اتفاق انجام داد و هر چقدر هم فیلم موفقی ساخته باشی نمی توانی در مقابل این گستردگی فیلم های کمدی مقاومت کنی.

ما تا آخرین توان باید برای فیلم مان بجنگیم

در چنین اوضاعی در بهترین حالت فقط می توان امیدوار بود که فیلم بتواند با گذشت زمان خودش را نشان دهد و من در این زمان تنها جوابی که به خودم می دهم، همین است که ما تا آخرین توان باید برای آنچه ساختیم بجنگیم و شاید گذر زمان، درست ترین عامل برای عیارسنجی فیلم باشد.

در این باره باران کوثری هم با اشاره به اینکه از موضع یک بازیگر به چنین شرایطی نگاه می نماید، افزود: این ماجرا به عنوان بازیگر می تواند از یک جایی دلسردنماینده و مایوس نماینده باشد. چون فکر می کنی در فیلم هایی بازی می کنی که دغدغه مند هستند اما بعد می بینی این فیلم ها تحت هر فشاری کمتر دیده می شوند و سالن و فضای کمتری برای تبلیغ دارند. با این حال به نظرم چیزی که همچنان ما را، یعنی چه بازیگر چه تهیه نمایندگان اندکی که هنوز به این سینما پایبند هستند و چه کارگردان ها، امیدوار نگه می دارد، این است که مردم از این فیلم ها استقبال می نمایند و با اینکه ممکن است در حد فیلم های حمایت شده دیده نشوند، اما مردم تا جایی که ممکن بوده همیشه از این فیلم ها حمایت نموده اند.

البته فیلم عرق سرد ماجرای پیچیده تری هم دارد و آن این است که جدا از اکران در کنار فیلم های کمدی با تحریم حوزه هنری و نیز منع پخش تیزرهای تلویزیونی هم روبرو شده است.

بیرقی درباره اینکه آیا پیش از شروع اکران از این اتفاقات آگاه بوده است؟ گفت: همه این ها مسائلی بود که ما در شروع اکران با آن ها روبرو شدیم و فروش فیلم را هم بسیار تحت تاثیر قرار دادند چون اصلا فکر نمی کردیم در مقایسه با دیگر فیلم های در حال اکران، فضا تا این حد نابرابر شود.

تحریم حوزه هنری بطور رسمی اعلام نشده است

او افزود: حوزه هنری یک روز قبل از شروع اکران و با وجود اینکه فیلم را دیده بود، اعلام کرد آن را در سالن های خود نمایش نخواهد داد. این مسئله به طور رسمی هم اعلام نشده و فقط به دفتر پخش پیام داده شد. ما هم هر چه کوشش کردیم با آن ها جلسه بگذاریم، موفق نشدیم و حتی نتوانستیم تلفنی صحبت کنیم. درواقع آن ها فقط یک پیام دادند و بعد تمام 97 سالنی را که برای عرق سرد داشتند، از ما دریافتد و حتی چند روز بعد از اکران که پردیس هویزه مشهد به حوزه هنری واگذار شد، اولین کاری که کردند پایین آوردن فیلم عرق سرد بود.

تلویزیون می گوید تیزری بدهید که تصویر باران کوثری نباشد!

به این ترتیب الان فقط 40 سینما در کشور داریم و از آن طرف با تبلیغات تلویزیونی هم مسئله داشتیم که سابقه نشان داده تصویر باران (کوثری) را پخش نمی نمایند و یکی از کارهای جدیدشان هم این است که می گویند تیزری را به ما بدهید که تصویر باران کوثری در آن نباشد، در حالی که نمی دانم وقتی نقش اصلی یک فیلم باران کوثری است چطور باید چنین کاری کرد؟! ضمن اینکه من هم زیر بار چنین سفارشی نمی روم تا تیزری را بدون بازیگر اصلی آماده کنم. براین اساس در آستانه اکران، 2 ابزار مهمی را که می توانستند برای جذب مخاطب بیشتر یاری نمایند از دست دادیم ولی مردم استقبال خوبی کردند و آمار روزانه رشد فروش را نشان می دهد.

بر سینما، هر سازمان یا نهادی قدرت نمایی می نماید

کوثری در این بخش درباره اینکه آیا تا به حال پیگیر شده چرا تلویزیون با پخش تصویرش مخالف است؟ گفت: از آنجایی که این موضوع برای من اهمیت نداشته و حتی اگر تلویزیون تمایلی به نشان دادن تصویر من داشته، من تمایلی نداشته ام، هیچ وقت پیگیری ننموده ام اما نکته مهم در این باره این است که اگر ما نمی توانیم با هم کار نکنیم چه ارتباطی به پخش تیزر تبلیغاتی یک فیلم دارد؟ چون با این کار حقی از من سلب نشده و نمی شود و این بازی بچه گانه ای است که حق تهیه نماینده را سلب می نماید. کلا شرایط طوری پیش می رود که فکر می کنم سینما مثل بچه ای است که پدر و مادرش یا نیستند یا زوری ندارند و هر سازمان و ارگان و نهادی بر آن قدرت نمایی می نماید.

بیرقی در این بخش یادآور شد: دو سال قبل که فیلم من را اکران کردم، شرایط خیلی بهتری وجود داشت و تبلیغات متفاوت تری هم داشتیم، اما الان هیچکدام را در اختیار نداریم در حالی که من به لحاظ سلیقه مخاطب و جذب تماشاگر، فیلم خاص تری بود ولی استقبال خیلی خوبی از آن صورت گرفت. اما الان مردم به لحاظ اقتصادی خیلی در مضیقه هستند و سینما در اولویت زندگی شان نیست و این شرایط ما را هم سخت تر نموده است. هرچند در همین اوضاع هم حمایت تماشاگران را بزرگترین مزیت فیلم عرق سرد نسبت به دیگر فیلم هایی می دانم که روی پرده هستند.

هیچ بیلبورد تبلیغاتی در شهر نداریم

او در ادامه درباره بیلبوردهای شهری هم گفت: هیچ بیلبورد تبلیغاتی هم در شهر نداریم چون آن هم هزینه های خود را دارد و جالب است که شهرداری آنطور که از بعضی فیلم ها حمایت می نماید، عرق سرد را مورد حمایت قرار نداد. چنین تبلیغاتی نیازمند حمایت بخش خصوصی است و شرایط طوری نبوده که به فیلم ما همانند برخی فیلم های دولتی بیلبورد رایگان داده شود.

بازیگر عرق سرد هم در این باره افزود: اصولاً برای فیلم یا تئاتر زمانی می توانید بیلبورد در اختیار بگیرید که مطمئن باشید آن بیلبورد هزینه ها را برمی گرداند ولی واقعیت این است که الان متوجه شده ایم تعداد زیادی از مردم به بهانه تماشا کردن فیلم عرق سرد به یکی از پردیس ها می روند و می بیینند فیلم در آنجا نمایش داده نمی شود و به جایش فیلم دیگری را می بینند چون سخت است دوباره هزینه نمایند و سراغ سینمایی دیگر بروند پس در این شرایط دریافت بیلبورد اصلاً توجیه اقتصادی ندارد و این ها جدا از این است که، ما سینما آزادی را که برای مردم خیلی شناخته شده است و ستون مهمی برای فیلم بود، در اختیار نداریم. اما با این حال تبلیغات سینه به سینه مهم ترین عاملی بوده که فروش روزانه ما را افزایش داده است.

در ادامه نشست خبرنگاران درباره واکنش ها و حمایت هایی که از سوی تیم های ورزشی بانوان یا تشکل های زنان اجرا شده بحث شد که ضمن اشاره این دو هنرمند به محبوب بودن فیلم عرق سرد میان انجمن های زنان و تشکل ها و تیم های ورزشی، از تاثیراتی که این فیلم در مجلس داشته هم صحبت شد.

بیرقی دراین باره شرح داد: درباره مجلس آخرین حرفی که به من گفته اند، این است که کمیسیون زنان در این باره طرحی را تقدیم مجلس نموده تا نخبگان زن بدون اذن همسر امکان خروج از کشور را داشته باشند و به نظرم آنچه در مجلس پیگیری می شود، اگر به اصلاح این قانون منجر شود برای من و تمام سازندگان عرق سرد کافی است.

این کارگردان جوان که پیش از این تجربه ساخت فیلم من را در کارنامه کاری خود دارد، به انگیزه خود از ساخت این فیلم اشاره نمود و گفت: سال96، هشت زن ورزشکار برای شرکت در مسابقات بین المللی توسط همسران خود ممنوع الخروج شدند و من در عرق سرد کوشش کردم بدون اینکه وارد زندگی آن ها شوم، اتفاق ها و سرفصل های مشترک را مثل پروسه جدایی، دادگاه و راضی کردن همسر برای سفر به تصویر بکشم و بقیه را با عنصر خیال پردازی خودم روایت کنم. انچه در این اتفاق برای مهم شد، این بود که از این زن ها با وجود مطرح بودن اسم و رسم شان، هیچ کس نه حرفی می زد و نه کارشان پیگیری می شد و برایم عجیب بود وقتی با این ها این طور برخورد می شود چه بر سر آن هایی می آید که ناشناخته هستند و اصلا نمی دانیم که هستند.

باران کوثری: نمی خواستیم فیلم با یک موضوع ژورنالیستی،هیجانی شود

کوشش کردم در فیلم به دور از شعارها باشم

کوثری هم که علاوه بر فیلم هایی که برای بازی انتخاب نموده، همواره در برخی مسائل روز اجتماعی و سیاسی دغدغه ها و واکنش های خود را بروز داده است، در این باره افزود: نقشی که در عرق سرد داشتم جدا از فوق العاده بودن، به دغدغه های من هم خیلی نزدیک بود. اما دوست دارم بگویم پروسه ای که ما بازیگران و نیز سهیل در این مسیر گذراندیم مسئولانه بود و با وسواس زیادی به موضوع نگاه می کردیم چون نمی خواستیم فیلم با یک موضوع ژورنالیستی، هیجانی شود و فقط یک تیتر جنجالی داشه باشد. خیلی کوشش کردیم درگیر جنجال ها نشویم و خودم هم سعی کردم به دور از شعارزدگی و به دور از قضاوت بازی کنم و اینکه در قالب مانیفست دادن نروم، چون تماشاگر هم راحت تر می تواند ارتباط برقرار کند؛ هرچند برخی سایت های که مواضعشان با من تعیین است نوشتند باران کوثری نقش عصیانگری را بازی نموده که مانیفست اجتماعی می دهد و حتی اگر این هم باشد، من پروایی ندارم که بگویم دوست دارم چنین نقشی را بازی کنم اما تمام کوششم را کردم تا در فیلم به دور از این شعارها باشم.

باران کوثری و تاثیری که علاقه مند است عرق سرد بر زنان بگذارد

وی با اشاره به اینکه ما حتی سراغ شخصیت های اصلی نرفتیم چون شُبهه نزدیک شدن به آن ها را ایجاد می کرد و اینکه انگار داستان زندگی یکی از آن ها روایت می شود درباره دغدغه هایی که برایش مهم بوده و این نقش را به آن بهانه بازی نموده است و اینکه چقدر نتیجه آن را موثر می داند؟ گفت: واقعیت این است که من راه چاره دادن را وظیفه سینما نمی دانم و فکر می کنم صرف بیان یک موضوع آن هم موضوعی با این حساسیت که تا به امروز درباره آن حرفی زده نشده کافی است تا بگوییم وظیفه اجتماعی خود را به نحو احسن انجام داده ایم، البته این فیلم فراتر هم می توانست، برود چون تاثیر آن بر نمایندگان مجلس فعلا تعیین است ولی در کنار این ها اگر فقط 100 زن پس از دیدن این فیلم، یادشان بماند موقع عقد کردن با دریافت یک امضا می توانند اجازه خروج از کشور یا مواردی مشابه را داشته باشند، برای ما کافی است.

این گفت وگو با بحث درباره برچسب های فمنیسیتی به فیلم و اینکه زنان مخاطب اصلی فیلم هستند یا مردان ادامه پیدا کرد و باران کوثری با رد فمینیستی بودن فیلم تاکید نمود که اگر اینطور هم بود پروایی در ایفای چنین نقشی نداشت.

عرق سرد از حقوق اولیه یک انسان صحبت می نماید

این بازیگر گفت: اگر حرف زدن درباره حقوق اولیه یک انسان اسمش فمینیست بودن است، هیچ ابایی ندارم که بگویم فمینیستم یا در یک فیلم فمینیستی بازی کردم، اما نکته اینجاست که عرق سرد درباره حقوق اولیه یک انسان صحبت می نماید و این اصلا به معنای فمنیستی نیست. ضمن اینکه تماشاگران زیادی هم هستند که با شخصیت مرد داستان همذات پندری می نمایند چون کوشش شده قضاوتی در این فیلم وجود نداشته باشد.

عرق سرد فیلم زنانه ای نیست

بیرقی هم دراین باره اعلام کرد: اینکه مخاطب فیلم بیشتر مردان هستند یا زنان نسبی است ولی به جهت تاثیرگذاری، خودم بیشتر زنان را مخاطب اصلی فیلم می دانم و آن ها را دعوت به تماشای فیلم می کنم چون اگرچه مردهای بسیاری را دیدم که با دیدن فیلم منقلب شدند ولی زمینه آشنایی حقوقی و قانونی بیشتری برای زنان فراهم می نماید. با این حال تاکید می کنم عرق سرد فیلم زنانه ای نیست یعنی صندلی انسانی را تعریف کردیم و اصلاً به سمت صندلی زنانه یا مردانه نرفتیم.

این فیلمساز جوان در پاسخ به اینکه آیا از ابتدا شخصیت مرد داستان خود را یک مجری تلویزیون انتخاب نموده بود و آیا این انتخاب به ماجراهای حاشیه ای برخی چهره های تلویزیونی هم برمی شود؟ گفت: تمام آن حاشیه ها به طور کلی می توانست وجود داشته باشد ولی از همان اول یک مجری تلویزیونی برای این نقش در نظرم بود چون وقتی در رسانه کار می کنی یکسری محدودیت ها برایت پیش می آید، یعنی به همان اندازه که مشهور می شوی به محدودیت هایی هم دچار می شوی.علاوه براین، دو شخصیت اصلی فیلم باید هر دو افرادی مطرح می بودند تا بتوانند روبروی همدیگر قرار گیرند و این چالش و موقعیت دراماتیک بیشتری را به وجود می آورد.

کوثری و بیرقی در همین بخش از امیر جدیدی هم یاد کردند که با طی کردن پروسه ای سخت، نقشی متفاوت را بازی نموده است.

بیرقی در ادامه پس از اشاره به فیلم من که با بازی لیلا حاتمی به شکلی دیگر به زنان پرداخته بود و اینکه آیا به دنبال ساخت فیلم با همین روند است؟ یا اینکه ممکن است با جوی که برای فیلم های کمدی وجود دارد سراغ ساخت یک فیلم کمدی برود؟ گفت: نمی توانم از آینده چیز دقیقی بگویم چون آنچه از درونم شکل می گیرد را می سازم. البته احوالی که این روزها می بینم اینطور نیست که بگویم چون کمدی در بورس است، من هم کمدی بسازم. اصولا برای ساخت فیلم جریانی در من شکل می گیرد که از یک جرقه به یک ایده و بعد فیلمنامه تبدیل می شود. فیلمنامه های من معمولا با یک کاراکتر شروع می شوند و بعد داستان آن ها پرداخته می شود. الان هم در حال نوشتن فیلمنامه ای هستم که قهرمانش یک زن مُسن است.

باران کوثری هم درباره تمایل خود به بازی در فیلم های کمدی گفت: من معمولا خودم را در بازی و برای پذیرش نقش محدود نمی کنم، بیشتر برای آنچه پیش آید تصمیم می گیرم. البته فیلم های کمدی خوبی تاکنون ساخته شده مثل اجاره نشین ها و قطعا اگر از فیلم های کمدی استقبال شود همه خوشحال می شویم اما ماجرا این است که به هر قیمتی کمدی ساختن و اینکه ترجیح سینمادارها بر این باشد که هر نوع کمدی را نمایش دهند و آن ها همیشه در اولویت اکران باشند، اذیت نماینده است. با این حال برای بازی در یک فیلم، نقش باید مرا جذب کند و خیلی خوب می دانم امکان بازی در فیلم هایی مثل خون بازی، عرق سرد یا عصبانی نیستم همیشه پیش نمی آید.

در بخش سرانجامی این مصاحبه حرف آخر کارگردان و بازیگر فیلم عرق سرد باز هم به وضعیت نابرابر اکران این فیلم با دیگر فیلم های روی پرده برگشت.

کار حوزه هنری نابخشودنی است

بیرقی اعلام کرد: می خواهم به حوزه هنری بگویم کاری که با فیلم عرق سرد کردند نابخشودنی است. چون این فیلم تمام مراحل قانونی را طی نموده، یعنی پروانه ساخت گرفته و بر اساس آن ساخته شده است، بعد پروانه نمایش گرفته و تمام مسائل و اصلاحیه هایی که شورای پروانه نمایش مدنظر داشت را رعایت نموده و بعد راهی اکران شده است، اما یک روز مانده به اکران سراسری فیلم، وقتی یک سازمان پا پس می کشد و 97 سالن خود را از فیلم دریغ می نماید باعث می شود بخش اعظمی از سرمایه یک آدم به باد رود و این اصلا چیزی نیست که قابل جبران باشد.

او گفت: حوزه هنری بدون هیچ شرحی با نسل جوانی که فیلم می سازد چنین کاری را کرد. در حالی که دو سال بود هیچ فیلمی را تحریم نمی کردند و با تغییر مدیریت، شعار تعامل با فیلمسازان را سر می دادند. حتی اگر قرار بود تحریم نمایند هم به شکل دیگری تحریم می کردند مثلاً سانس های کمتری در اختیار فیلم قرار می دادند اما الان حتی حاضر نشدند سانس کمتری به فیلم عرق سرد بدهند یا گفت وگو نمایند. در صورتی که من خودم پیشنهاد دادم اگر اصلاحیه ای دارند حاضرم آن را به شکل جدید در فیلم اعمال کنم ولی هیچ جوابی نگرفتم و تمام این ها نابخشودنی است چون حتی امکان گفت وگو با ما را هم فراهم نکردند.

فیلم عرق سرد الان خیلی تنهاست و وزارت ارشاد و شورای صنفی نمایش هم با او همراهی نمی نمایند.

باران کوثری: باید مجوز ارشاد کفایت کند

کوثری هم دراین باره اعلام کرد: به نظرم با توجه به تمام اتفاقاتی که در حوزه فرهنگ و هنر و بویژه سینما، تئاتر و موسیقی (کنسرت) اتفاق افتاده، ضروری است وزارت ارشاد یک حمایت اساسی از سینما و تئاتر و موسیقی داشته باشد چون در این حوزه ها به لحاظ قانونی، باید مجوز وزارت ارشاد کفایت کند ولی چرا هربار یکی می تواند حرفی بزند و جلوی برنامه ای گرفته شود؟ چرا حوزه هنری مانع می شود؟ یا چرا برنامه های هنری از جاهای دیگر تحت فشار قرار می گیرند؟ از جاهایی که حتی نمی توانند اسم آن ها را به ما بگویند. برای من سوال است تا چه زمانی قدرت یکسری آدم ها که هیچ ارتباطی به حوزه فرهنگ و هنر ندارند باید بالاتر از قدرت وزارت ارشاد قرار بگیرد؟ و تا کی باید به وسیله آن ها آسیب ببینیم؟

سازندگان عرق سرد چگونه مخاطبان را دعوت کردند؟

بیرقی و کوثری در سرانجام برای دعوت مردم به تماشای فیلمشان گفتند: اگر مردم دوست دارند فیلمی که صادقانه ساخته شده و قصه ای صادقانه را هم تعریف می نماید ببینند، عرق سرد را تماشا نمایند.

باران کوثری هم مخاطبان خود را اینطور دعوت کرد: به آن هایی که تصمیم دارند سینما نروند نمی دانم چه بگویم چون فکر می کنم یا شرایط اقتصادی آن را ندارند یا حوصله اش را، که در هر دوصورت با این وضعیت سیاسی واقتصادی و اجتماعی به آن ها حق می دهم اما از آن هایی که دوست دارند فیلمی را ببینند دعوت می کنم عرق سرد را به عنوان یک فیلم کاملا مستقل ببینند؛ فیلمی که از لحظه ساخت با یک سرمایه شخصی و سختی زیاد کارش را شروع کرد تا به جشنواره فجر و اکران عمومی رسید و در تمام این مراحل حمایتی نداشته و کاملاً دلخوش به حمایت مردم بوده است.

گفت وگو از پرستو فرهادی،شیما غفاری خبرنگاران

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 134

به "همه آنچه باران کوثری و سهیل بیرقی گفتند ، باید بجنگیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه باران کوثری و سهیل بیرقی گفتند ، باید بجنگیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید