نقش انگلیس در فتنه 88 به چاپ سوم رسید

به گزارش مجله دور زمین، خبرنگاران: نگارنده در این کتاب سعی دارد فرایند مداخلهٔ بریتانیا در ایران به ویژه در انتخابات که جزئی لاینفک از امور داخلی کشور است و مسائل مربوط به آن را به صورت مستند آنالیز کند.

نقش انگلیس در فتنه 88 به چاپ سوم رسید

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ و بروشور از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در راستای تدوین تاریخی انقلاب اسلامی و دوران حاکمیت نظام اسلامی و جهت روشن کردن ماهیت فتنه سال 1388 به ویژه عملکرد بیگانگان در آن به چاپ این کتاب اقدام نموده است که اکنون با توجه به استقبال سومین چاپ آن روانه بازار نشر شده است.

در این پژوهش سعی شده تا با استناد به وقایع نگاری موجود و قابل دسترس، دخالت انگلیس را در انتخابات دهم ریاست جمهوری و مسائل پس از آن مورد آنالیز قرار دهیم و با مستندنگاری، مجموعه ای از مواضع مقامات رسمی انگلیس در سطوح مختلف و عملکرد رسانه های گروهی این کشور اعم از مطبوعات، رادیو و تلویزیون بی. بی. سی و وب سایت وزارت امورخارجه و سفارت آن کشور در تهران، به این سؤال اساسی پاسخ دهیم که شواهد و مدارک دخالت رسمی و غیررسمی انگلیس در انتخابات دهم و مسائل پس از آن کدام اند؟ به نظر می رسد پاسخ به این سؤال اساسی و چرایی مداخلهٔ دولت انگلیس در امور داخلی ایران را می توان در قالب دیپلماسی کلی بریتانیا در ایران جستجو کرد.

نگارنده سعی دارد از این حیث فرایند مداخلهٔ بریتانیا در ایران به ویژه در انتخابات که جزئی لاینفک از امور داخلی کشور است و مسائل مربوط به آن را به صورت مستند آنالیز کند.

در قسمت هایی از مقدمه این کتاب چنین می خوانیم:

بی شک دهمین انتخابات ریاست جمهوری در کشورمان حماسهٔ بزرگی بود که قریب 40 میلیون ایرانی در پای صندوق های رأی حاضر شده و با مشارکت 85 درصدی خود رکورد جدیدی در دنیا آفریدند که بی شک برندهٔ نهایی آن ملت ایران بود. این حماسه بازتاب گوناگونی در دنیا از جمله انگلیس داشت. در این میان دخالت آشکار مقامات رسمی و غیررسمی این کشور در سطوح عالی نظیر نخست وزیر، وزیر امورخارجه، مجلس، سرویس امنیتی این کشور، سفارت انگلیس در تهران و رسانه های تحت امر دولت انگلیس مانند سرویس دنیای بی. بی. سی در قبال این حماسهٔ بزرگ از جوانب مختلف قابل تحلیل و ارزیابی است؛ به نحوی که کارکرد تلویزیون فارسی بی. بی. سی در قبال ایران از یک رسانهٔ مستقل و یا نیمه مستقل که ادعا می نماید، به عنوان یک رسانهٔ صرفاً معارض و مخالف عمل نموده و می نماید. لذا دولت ایران از ابتدای حضور تلویزیون فارسی بی. بی. سی هیچ گونه همکاری با آن نداشته و هرگونه همکاری اشخاص و افراد با این رسانهٔ معارض را ممنوع نموده است.

بی تردید این انتخابات و مسائل مربوط به آن به امور داخلی ایران مربوط بوده و همچنان که نامزدهای ریاست جمهوری، کنندگان احزاب و گروه های سیاسی و آحاد مردم ایران بار ها و به صراحت اعلام نموده اند، مخالف هرگونه مداخلهٔ خارجی هستند.

حجم مداخلهٔ مقامات ارشد بریتانیا در انتخابات دهم کشورمان بسیار سنگین بود، به نحوی که برای نمونه طی هفده روز اولیه (از تاریخ 23 خرداد تا 9 تیر 1388) مجموعاً سیزده بار گوردون براون نخست وزیر و دیوید میلیبند وزیرامورخارجهٔ وقت آن کشور در مورد این موضوع داخلی ایران اظهارنظر و دخالت نموده اند. این امر بسیار غیرمعمول است که مقامات کشورهای خارجی به ویژه رئیس دولت و وزیر امورخارجهٔ یک کشور این چنین در مسائل داخلی کشور مستقل دیگری تقریباً به طور روزانه اظهارنظر کنند. در عرف بین الملل این گونه اظهارنظر ها مداخله در امور داخلی تلقی می گردد. میلیبند وزیرامور خارجهٔ متعصب یهودی بریتانیا و نخست وزیر این کشور در خانهٔ شمارهٔ 10 داونینگ استریت وارد عرصهٔ داخلی کشورمان شدند و خصومت خود را با انتخاب مستقل مردم ایران پنهان نکردند و کینهٔ در سینه نگه داشته شدهٔ خود را بار ها ابراز می داشتند.

رفتار سیاسی خصمانهٔ دولت انگلیس در قبال این انتخابات و مسائل پس از آن از هر حیث قابل ارزیابی است. یکی از موارد قابل تأمل آن بود که چرا دولت انگلیس این قدر که از دستگیری کارمندان ایرانی سفارتش در تهران به ویژه حسین رسام به تکاپو افتاد، از اخراج دیپلمات هایش از ایران وحشت زده و هراسان نشد؟ پاسخ به این سؤال معنادار خواهد بود، لذا باید از فرصت در دام افتادن جاسوسان ایرانی انگلیس کاملاً استفاده کرد. ضمن آنکه سیاست فرار به جلو توسط انگلیس سیاستی تکراری در قبال ایران بوده است.

چاپ سوم این اثر در شمارگان1000 نسخه و 600 صفحه و به قیمت 250000 ریال روانه بازار نشر شده است.

گفتنی است علاقمندان جهت تهیه این کتاب می توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان 12فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران و یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس بگیرند.

منبع: تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 798

به "نقش انگلیس در فتنه 88 به چاپ سوم رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش انگلیس در فتنه 88 به چاپ سوم رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید