میراث هزارساله ویتنام در راه ایران

به گزارش مجله دور زمین، مهمترین نمایش عروسکی ویتنام با بیش از هزار سال قدمت، با هدف ارتباط، معرفی و شناساندن فرهنگ دو کشور ویتنام و ایران به مدت 10 روز در تهران و چهار شهر تاریخی کشور اجرا می گردد.

میراث هزارساله ویتنام در راه ایران

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش خبرنگاران، در سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری به ویتنام، دو کشور بر تعاملات فرهنگی و توسعه گردشگری تاکید نمودند. پس از آن نیز سفیر ویتنام در تهران در دیدار با زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، براساس تفاهم نامه گردشگری میان ایران و ویتنام که در سفر رییس جمهور به ویتنام مورد توافق قرار گرفته بود، قرار شد کارگروه توسعه روابط گردشگری ایران و ویتنام با حضور کارشناسانی از سفارت ویتنام و کارشناسان گردشگری ایران تشکیل و همچنین خانه هنر و فرهنگ ایران در ویتنام راه اندازی گردد.

بر این اساس و در نخستین قدم قرار است نمایش عروسکی ویتنام با بیش از هزار سال قدمت در ایران اجرا گردد.

دانگ هو فوک، دبیر اول سفارت ویتنام در تهران درباره ارزش این میراث فرهنگی ویتنامی ها گفت: ریشه این نمایش سنتی در طول هزار سال نشات گرفته از زندگی روزمره مردم ویتنام، قصه ها، افسانه ها و اسطوره های ویتنامی است.

او با بیان این که نمایش عروسکی ویتنام که در اجراهای عروسکی جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، اضافه کرد: این نمایش تنها اجرای عروسکی در آب در جهان است که بیش از 10 قرن قدمت دارد و نمایشگر تمدن و سمبل های باستانی ویتنام است.

وی ادامه داد: از آنجا که آب عنصر مهمی در زندگی مردم ویتنام و کشت برنج نیز محصول اصلی کشاورزی ویتنام بوده است، در گذشته کشاورزان پس از فصل برداشت برنج به اجرای این نمایش کهن می پرداختند.

او تاکید نمود: در این میراث ناملموس ویتنام، هر عروسک نماد یک شخصیت خاص است و کاراکترهای مختلف در این نمایش حضور دارند.

وی درباره خصوصیت این عروسک ها اظهر کرد: عروسک ها حدود 60 سانتیمتر ارتفاع و بین 9 تا 14 کیلوگرم وزن دارند به طوری که حرکت آن ها روی صحنه احتیاج به مهارت و قدرت زیاد دارد. عروسک گردان ها نیز تا سینه در یک استخر آب فرو می روند و پشت یک پرده قرار می گیرند و عروسک های چوبی را با دسته ها و نخ های پنهان آن ها در زیر آب کنترل می نمایند و بیننده فقط عروسک هایی را روی آب می بیند که در حال اجرای حرکات نمایشی هستند.

به گفته هو فوک؛ آب نه تنها ریسمان عروسک ها و حرکت عروسک گردان ها را مخفی می نماید، بلکه فرصتی برای ایجاد صدای آب و موج دریا فراهم می گردد.

او با بیان این که نمایش عروسک های آبی ویتنام، تنها اجرای عروسکی جهان است که در ویتنام و در شالیزارهای کشت برنج، رودخانه ها و دریا اجرا می گردد، شرح داد: نمایش عروسک های آبی ویتنام بیش از هزار سال قدمت دارد و ویتنام در حال تدوین پرونده آن برای ثبت جهانی در فهرست میراث ناملموس جهان در یونسکو است. نمایش میراث ناملموس آسیای شرقی با عنوان عروسک های آبی قرار است در ایران و در شهرهای تهران، اصفهان، یزد، شیراز و کاشان به روی صحنه برود و سفارت ویتنام در تهران در حال رایزنی با شهرهای کشور برای اجرای این نمایش در خانه های تاریخی است.

براساس این گزارش؛ این نمایش که در آستانه ثبت جهانی یونسکو قرار گرفته است به دلیل ویژگی های منحصر به فرد در جهان بسیار مورد توجه است و بازیگران و عروسک گردان های آن در کشورهای مختلف جهان به اجرای این میراث هزارساله پرداخته اند. دولت ویتنام با هدف برقراری پیوند میراث ناملموس و فرهنگ دو کشور ایران و ویتنام تصمیم گرفته است این نمایش را در 27 تیرماه در برج میلاد تهران به اجرا درآورد و به مدت 10 روز نیز در شهرهای کرمان، اصفهان، شیراز، یزد و کاشان به نمایش میراث کهن ویتنامی ها بپردازد.

نمایش عروسک های آبی ویتنام از روستاهای منطقه دلتای رودخانه سرخ در شمال ویتنام که هانوی پایتخت آن کشور نیز در همین منطقه قرار گرفته است از قرن یازدهم توسعه یافت. این نمایش پس از برداشت محصول در مزارع برنج برگزار می شد تا بدین ترتیب سرانجام فصل برداشت محصول جشن گرفته گردد. اما در شهرهای بزرگ ویتنام این نمایش در استخرهای عمومی و به صورت بداهه اجرا می گردد و اینگونه میراث ناملموس ویتنام از هزار سال گذشته زنده مانده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 596

به "میراث هزارساله ویتنام در راه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث هزارساله ویتنام در راه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید