رونمایی از برند ملی گردشگری در هیاهوی هجمه ها علیه ایران

به گزارش مجله دور زمین، پس از سال ها کوشش برای تهیه برند ملی گردشگری قرار است رونمایی از این برند، در حاشیه نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی انجام گردد تا بتوان با یاری آن، هجمه های ضدایرانی را تا حدودی خنثی کرد.

رونمایی از برند ملی گردشگری در هیاهوی هجمه ها علیه ایران

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

حتماً اگر همین امروز از هر گردشگری خارجی پرسیده گردد ایران را با چه چیزی می شناسند، هر کدام یک چیزی بگویند؛ از هجمه هایی که علیه ایران توسط رسانه های معاند شده تا اتفاقاتی که برای آن افتاده است. گاهی هم ممکن است بین افرادی که به ایران سفر نموده اند، خاطره ای مانده باشد که با آن ایران را بشناسند؛ مانند مهمان نوازی یا سوغات و غذاهای ایرانی.

شاید اگر جستجویی در چگونگی معرفی ایران از سوی تورگردانان و فعالان گردشگری انجام گردد، مشاهده گردد که هیچ کدام برند ملی را برای معرفی گردشگری ایران ندارند و با هر آنچه که تصور می نمایند یک گردشگر می پسندد، ایران را معرفی می نمایند. درحالی که برند، یک واژه تصویر و یا یک شعاری است که هر کسی به محض شنیدن، باید همان را به ذهن بیاورد؛ اتفاقی که درباره گردشگری کشورهای دیگر می افتد و مثلا با شنیدن نام کشوری مانند مالزی، چین یا ترکیه همان برند یا شعار ملی به ذهن متبادر می گردد. برندی که این روزها تدوین آن با جوسازی های منفی علیه ایران بیش از پیش خودنمایی می نماید و ضروری به نظر می رسد. این برند آن طور که مسئولان معاونت گردشگری در وزارت میراث فرهنگی اعلام نموده اند، نظرات متخصصان و فعالان گردشگری را همراه دارد و حالا قرار نیست مانند زعفران و یا فرش کاشان مدت کوتاهی عمر کند.

در سال 93 رحمانی موحد معاون وقت گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفته بود زعفران را به عنوان برند ملی گردشگری معرفی می کنیم. در واقع بیشتر از سه دهه است که برای تهیه یک برند ملی کوشش می گردد اما هر بار این برند مورد اقبال قرار نمی گیرد. حتی چندین بار نشست هم اندیشی و همایش هم برگزار گردید و سید محمد بهشتی نیز داعیه دار آن شد تا بتواند این برند را تهیه کند.

برنامه ریزی برای پروژه ایجاد برند ملی گردشگری در بازه زمانی یک ساله، از مهرماه 1397 تا مهر 1398 صورت گرفت و اقدامات مختلفی در این راستا انجام شد. این بار قرار است دوباره برندی معرفی گردد که هنوز از جزئیات آن خبری نیست. جز این که تاکید شده نظر همه اساتید و فعالان گردشگری برای تهیه آن، گرفته شده است.

در این باره زاهد شفیعی مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری و مدیر پروژه برند گردشگری گفت: برند یک نوع ابزار بازاریابی و متمایزسازی است. خروجی این برند باید نشان دهنده هویت گردشگری ایران باشد. در حال حاضر، فاز مطالعاتی و سند استراتژی برند ملی تمام شده است. هویت بصری آن نیز در حاشیه نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی رونمایی خواهد شد. این برند باید یک شعار و شمایل کلامی و بصری باشد. مطالعات آن از سال گذشته اجرا شده و اکنون به این مرحله رسیده ایم که برندی مبتنی بر شناخت عمیق صاحب نظران باشد.

وی درباره اقدامات بعدی برای عرضه این برند در سطح داخلی و خارجی گفت: در فاز دوم، بحث استانداردسازی زنجیره گردشگری را براساس برند داریم و جریان سازی و تبلیغات عرضه برند نیز در گام بعدی خواهد بود. مراحل ساخت، مدیریت و عرضه برند یک زنجیره به هم پیوسته است. ما کوشش نموده ایم از همه تشکل های گردشگری و فعالان این عرصه، نظر و پیشنهاد بگیریم. مدل عرضه و بهره برداری از برند رسمی گردشگری را نیز تدوین نموده ایم. آئین نامه حمایت از برند را نیز تصویب می کنیم.

مدیر پروژه برند گردشگری درباره اینکه چرا برندهای پیشین هیچ کدام نتوانسته اند عمر طولانی داشته باشند، گفت: شاید آنها در واقع یک لوگو بوده اند تا برند! و یا اینکه یکی از خلاءهای نداشتن ریشه های هویتی در تدوین برند بوده باشد.

به گفته شفیعی قرار است طی روزهای 23 تا 26 بهمن، همزمان با سیزدهمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری که این بار با صنایع دستی نیز ترکیب شده، از برند ملی گردشگری طراحی شده توسط آنها رونمایی گردد. برندی که شاید بتواند اقبال عمومی را به همراه داشته باشد و بتوان آن را در سطح جهانی نیز عنوان کرد!

منبع : مهر

منبع: چمدان
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 784

به "رونمایی از برند ملی گردشگری در هیاهوی هجمه ها علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از برند ملی گردشگری در هیاهوی هجمه ها علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید