حسگر پوشیدنی بسیار نازک برای رصد حرکات انگشتان دست ساخته شد

به گزارش مجله دور زمین، پژوهشگران حسگر پوشیدنی بسیار نازکی ساختند که تقریبا نامحسوس بوده و قادر است حرکات انگشتان دست را رصد کند.

حسگر پوشیدنی بسیار نازک برای رصد حرکات انگشتان دست ساخته شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، محققان حسگر فشار فوق العاده نازکی ساختند که می تواند مستقیم به پوست متصل گردد و چگونگی تعامل انگشتان با اشیا را اندازه گیری کند. چنین حسگری قادر است تا داده های مفیدی برای کاربرد های پزشکی و فناورانه فراوری کند. این حسگر کمترین تأثیر روی حساسیت و توانایی کاربران در دریافت اشیا را دارد. همچنین این تیم امیدوار است که از این حسگر بتواند برای تقویت مهارت کاری افراد استفاده کند.

دلایل زیادی وجود دارد که محققان می خواهند حرکت و سایر جزئیات فیزیکی مرتبط با دست و انگشتان را ضبط نمایند. این فناوری می تواند به محققان در زمینه هایی مانند ورزش و علوم پزشکی و همچنین مهندسی اعصاب و موارد دیگر یاری کند.

سانگون لی از محققان این پروژه در دانشگاه توکیو می گوید: نوک انگشتان ما بسیار حساس است، بنابراین یک حسگر پوشیدنی برای انگشتان شما باید بسیار نازک باشد. اما نازک کردن حسگر موجب می گردد که ساختار آن بسیار شنماینده و مستعد آسیب در برابر مالش یا استفاده فیزیکی باشد. برای غلبه بر این مشکل ما یک ماده کاربردی خاص ایجاد کردیم که نازک و متخلخل بوده و می توان آن را یک حسگر نانومش نامید.

لی و همکارانش برای حسگر های خود دو نوع لایه ارائه کردند. هر دو لایه توسط فرایندی به نام الکتروریسندگی ساخته می گردد. یکی مش عایق پلی اورتان با الیافی با ضخامت حدود 200 نانومتر تا 400 نانومتر و لایه دوم متشکل از خطوط که بخش الکترونیکی حسگر را تشکیل می دهد. این بخش از طلا ساخته شده و از یک قاب پشتیبان از جنس پلی وینیل الکل بهره مند است.

این حسگر می تواند در برابر نیرو های برشی و مالش مقاومت کند. لی می گوید: ما با استفاده از 18 جسم، آزمایش های دقیق را روی حسگر های خود انجام دادیم. این آزمون ها تأیید کردند که حسگر ها نامحسوس بوده و روی توانایی دریافت اشیا به وسیله اصطکاک و حساسیت دریافت اجسام تاثیر منفی ندارد. این دقیقاً همان نتیجه ای است که ما امیدوار بودیم به آن برسیم.

این حسگر به عنوان یک حسگر فشاری حتی پس از 300 بار اعمال نیروی 100 کیلوپاسکال، بدون آسیب ساختار خود را حفظ کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1486

به "حسگر پوشیدنی بسیار نازک برای رصد حرکات انگشتان دست ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسگر پوشیدنی بسیار نازک برای رصد حرکات انگشتان دست ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید