جزئیاتی از مثبت شدن دوپینگ 2 ورزشکار، محرومیت قطعی است

به گزارش مجله دور زمین، قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ توضیحاتی را در خصوص مثبت شدن تست دوپینگ 2 رزمی کار ارائه کرد.

جزئیاتی از مثبت شدن دوپینگ 2 ورزشکار، محرومیت قطعی است

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرنگاران، فرزاد شارکی در گفتگویی، در خصوص مثبت شدن دو تست دوپینگ در رشته های رزمی گفت: نکته اول اینکه در خصوص پرونده دوپینگ تا وقتی رأی صادر نشود موضوع محرمانه است که این قانون آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ محسوب می شود و نباید انتشار عمومی شود چرا که ممکن است ورزشکار تبرئه شود. الان همه نام ورزشکاران را که دوپینگ کرده اند می دانند.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ادامه داد: در خصوص تکواندو باید بگویم ما خارج از مسابقه اواخر اردیبهشت از ورزشکار تست گرفتیم که مثبت شد دسته بندی مواد به خاص و غیرخاص تقسیم می شود که نمونه دوپینگ تکواندو موارد خاص بود حالا اگر تعمد ثابت شود ورزشکار 4 سال در غیر این صورت 2 سال محرومیت خواهد داشت، اما محرومیت قطعا وجود دارد؛ بنابراین برای دوپینگ عمدی بودن و همین طور مواد را مورد بررسی قرار می دهند. در خصوص درجه خطا ارزیابی می کنند که چقدر ورزشکار کم کاری کرده است و بر اساس آن حکم صادر می شود.

شارکی در خصوص صدور حکم خاطرنشان کرد: زمانی که تست دوپینگ یک نفر مثبت می شود دو تا 4 هفته نمونه را از آزمایشگاه اعلام می کنند بعد از مثبت شدن بررسی اولیه انجام می شود مبنی بر اینکه آیا معافیت درمانی بوده یا خیر، بر اساس آن نتیجه به ورزشکار از طریق ایمیل اطلاع رسانی می شود که ما این کار را انجام دادیم همین طور از طریق واتساپ به او اطلاع رسانی شدن به تکواندو گفتیم تخلف محرز شده مهلت 7 تا 10 روزه دارند که توضیح دهند ماده چطور وارد بدن ورزشکار شده است و اینکه عمدی بوده یا خیر. در این فاصله ورزشکار می تواند درخواست نمونه B داشته باشد.

وی در خصوص مثبت شدن تست دوپینگ کاراته هم خاطرنشان کرد: تست کاراته با ما نبوده و فدراسیون جهانی در مسابقات پرتغال این نمونه را گرفته است معمولا زمان 6 ماهه ای لازم است تا حکم قطعی صادر شود این نکته را باید بگویم هیچکدام از دو ورزشکار درخواست نمونه B نداشتند.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در پاسخ به این سوال که آیا از فدراسیون جهانی کاراته در خصوص تست دوپینگ ایران نامه نگاری با شما اجرا شده یا خیر، یادآور شد: هر پرونده ای که مورد بررسی قرار می گیرد یک رونوشت به ایران می آید ما در جریان دوپینگ کاراته بودیم و دفاعیه لازم را انجام دادیم.

شارکی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه سرمربی کاراته اعلام کرده ورزشکار دوپینگی دارو را با تجویز پزشک مصرف کرده است، خاطرنشان کرد: بله، اما ورزشکار باید چک کند که این دارو در لیست مواد ممنوعه نباشد. ورزشکار ما لیست را چک نکرده، از پزشکی خارج از ورزش مشورت گرفته، معافیت درمان هم نگرفته بنابراین محرومیت قطعی است. شرایط این ورزشکار در مرحله رسیدگی واقع شده است. با توجه به اینکه غیرعمد بودن دوپینگ ثابت شده محرومیت ورزشکار حول و حوش دو سال خواهد بود. حدود دو تا سه ماه دیگر تصمیم نهایی اعلام می شود، اما این ورزشکار حکم تعلیق را گرفته است.

وی درباره آموزش به ورزشکاران در خصوص مبارزه با دوپینگ یادآور شد: ما همچنان تست ها را برای المپیک می گیریم، اما ممکن است جواب ها به المپیک نرسد، اما در خصوص پارالمپیک کارمان را ادامه می دهیم مسائل آموزشی اختصاصی هم برای المپیک و پارالمپیک آماده کرده ایم که بچه ها باید بخوانند ما قرار است کلاس حضوری و غیرحضوری هم برای مبارزه با دوپینگ برگزار کنیم.

منبع: فارس

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1905

به "جزئیاتی از مثبت شدن دوپینگ 2 ورزشکار، محرومیت قطعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از مثبت شدن دوپینگ 2 ورزشکار، محرومیت قطعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید